mapa marzen

Mapa marzeń

Mapa marzeń – jak zrobić?

Wielkimi krokami zbliża się koniec tego roku kalendarzowego. Badania pokazują, że grudzień to miesiąc, w którym Polacy najczęściej snują plany dotyczące kolejnych etapów w swoim życiu. Niestety, większość z nich finalnie nie jest realizowanych. Ludzie zapominają bowiem o swoich planach, albo – z rozmaitych przyczyn – ich nie realizują. Macie podobnie? Też wiele razy składaliście noworoczne postanowienia, ale finalnie nic z tego nie wychodziło? W takim razie być może pomoże Wam mapa marzeń. To nowoczesny – i wiele osób podkreśla, że skuteczny – sposób, aby efektywniej i z większym zaangażowaniem realizować swoje plany. Stosuje go coraz więcej ludzi. Jak wykonać mapę marzeń? Co wziąć pod uwagę realizując to zadanie? Jeśli interesują Was odpowiedzi na te pytania, to naprawdę warto przeczytać dzisiejszy artykuł.

Co to jest mapa marzeń?

Mapa marzeń – nazywana także mapą skarbów – to po prostu wizualne przedstawienie naszych planów (na przykład na kolejne 12 miesięcy roku kalendarzowego, na kolejne kilka lat itp.). Wielu osobom w pewnym momencie brakuje motywacji i zaangażowania do realizowania swoich postanowień. Mapa marzeń pomaga takim ludziom. Po jej wykonaniu można ją powiesić w dobrze widocznym miejscu. Jest to ważne, aby mapa marzeń cały czas przypominała o naszych postanowieniach. Ma to bowiem wpływ na naszą psychologię. Jeśli codziennie będziemy widzieć to, co stworzyliśmy już jakiś czas temu, to trudniej nam będzie zapomnieć o swoich planach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stosuje tę metodę.

Mapa marzeń – o czym pamiętać tworząc ją?

Technika tworzenia mapy marzeń jest tak naprawdę dowolna. Możecie rysować, malować, wklejać zdjęcia itp. Istotne jest to, że powstaje ona na tak zwanej siatce bagua. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż bagua to specjalny kwadrat, który jest podzielony na 9 równych części. Na każdym polu znajdują się konkretne dziedziny, które mają wpływ na nasze zadowolenie z życia. Są to między innymi bogactwo, pieniądze, zdrowie, samopoczucie, kariera czy miłość itp. Zadaniem każdej osoby, która chce posiadać własną mapę marzeń na przykład w swoim pokoju, jest zadbanie o odpowiednie elementy graficzne i dopasowanie ich do konkretnych pól. Jeśli na przykład bogactwo kojarzy Wam się z symbolem dolara, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby go narysować, namalować, wkleić, zrobić taką wyklejankę itp. Są też osoby, które korzystają z nowoczesnych programów komputerowych i w ten sposób tworzą swój projekt. Jest duża dowolność i należy wybrać taki wariant, który będzie najbardziej Wam pasował.

Bardzo dużo osób zastanawia się co wziąć pod uwagę wypełniając kolejne kwadraty. Generalnie zasada jest taka, że mapa marzeń po prostu ma się dobrze kojarzyć (na przykład z czymś miłym). Wykorzystuje się tutaj potęgę podświadomości. Dużo osób, które stosuje tego typu metody podkreśla, że łatwiej idzie nim realizowanie konkretnych celów. Mapa marzeń ma działać na zmysł wzroku oraz, co za tym idzie, także na naszą podświadomość. Bardzo dużo zależy bowiem od naszej psychiki – jeśli zatem codziennie będziemy mieć przed oczami symbole, które dobrze nam się kojarzą, to łatwiej będzie nam zrealizować konkretne zadania i swoje postanowienia.

Bardzo ważne jest to, że schemat tworzenia mapy jest tak naprawdę dowolny. To także ma duże znaczenie. Wszystko dlatego, że osoby, które przykładowo lubią pracować z komputerami mogą stworzyć mapę marzeń przy użyciu tego urządzenia. Wtedy będzie im się ona lepiej kojarzyła itd. Ludzie, którzy kochają rysować także mają pełną dowolność. Wizualizacja marzeń naprawdę bardzo pomaga. Przed wykonaniem ostatniego szlifu warto dwukrotnie zastanowić się czy mapa marzeń zawiera wszystkie elementy na których Wam zależało. Popatrzcie na mapę i zastanówcie się czy dobrze się z nią „czujecie”. Niektórym może wydawać się to głupie, ale będziecie mieli większą motywację do realizacji swoich planów, jeśli każdy szczegół będzie Wam się dobrze kojarzył i wprowadzał Was w stan rozluźnienia oraz zrelaksowania.

Sprawdź artykuł o rozwoju osobistym oraz artykuł o motywacji.

One comment

 1. Ha ! Tez mam swoją mapę marzeń i serio polecam sobie coś takie wizualizować !
  1 stycznia 2017 jako postanowienie noworoczne założyłam sobie odwiedzenie 4 zagranicznych miejsc ( dla jednych dużo , dla innych mało.. dla mnie wtedy dużo 🙂 )
  Narysowałem mapę , przykleiłam na magnes do lodówki , a obok postawiłam skarbonkę.
  Udało mi się odwiedzić Niemcy , Szkocję , Hiszpanie , Rumunię i SŁowiację 🙂
  W Tym roku mapka nowa , liczka miejsc na 2018 ? 7 !! 😉
  Trzymajcie kciuki za moje podróże ! ✈️

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *