Modele motywacji

modele motywacji
blog
[Głosów:2    Średnia:3/5]
Strona główna » Modele motywacji

Modele motywacji

Chcecie prowadzić swoje przedsiębiorstwo? Własna firma to bez wątpienia szansa na to, aby zarabiać dobre pieniądze. Chyba każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Nie może zatem zaskakiwać, że tak wiele ludzi decyduje się na to rozwiązanie. Druga strona medalu jest jednak taka, że na rynku panuje bardzo duża konkurencja. W związku z tym odpowiednie pieniądze są tak naprawdę zarezerwowane jedynie dla nielicznych. Co trzeba zrobić, aby znaleźć się w tej grupie? Trzeba podkreślić, że ważne jest nie tylko zatroszczenie się o odpowiedniej jakości produkty, usługi czy zapadającą w pamięć reklamę. Każdy właściciel powinien też mieć w swoich szeregach odpowiednich pracowników. Chodzi nie tylko o kwalifikacje. Bardzo ważna jest też ich motywacja. W dzisiejszym wpisie poruszymy tematykę opisującą najważniejsze modele motywacji. Ile ich wyróżniamy? Jakie są ich cechy charakterystyczne? O tym wszystkim dowiecie się po przeczytaniu tego artykułu „Modele motywacji”.

Model tradycyjny

W tym aspekcie zakłada się, że pracownicy nie do końca przykładają się do swoich codziennych obowiązków. Model tradycyjny przedstawia niekorzystny obraz podwładnych. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Trzeba podkreślić się, że pracownicy – według tej reguły – są z zasady leniwi oraz niechętnie wykonują przydzielone im zadania. Tak naprawdę pracę traktują jako swego rodzaju zło konieczne, które oczywiście pozwala im jednak zarabiać na utrzymanie swoje i swojej rodziny. Dla takich pracowników zdecydowanie najważniejsza są kwestie finansowe. Tradycyjne modele motywacji zakładają, że ten typ podwładnych będzie dobrze wykonywał swoje czynności tylko wtedy, kiedy otrzyma za to wszystko odpowiednie wynagrodzenie. Tacy ludzie nie powinni decydować o trybie pracy czy aspektach z nią związanych. Dlaczego? Jest to spowodowane tym, że najprawdopodobniej kierowaliby się przede wszystkim swoim interesem, a nie interesem konkretnej firmy czy przedsiębiorstwa. W ten sposób chcieliby na przykład uzyskać większe przywileje, dzięki którym mogliby pracować z mniejszą intensywnością itp.

Model stosunków współdziałania

Jakie są inne ważne modele motywacji? Warto wspomnieć o Human Relations. Tutaj mamy do czynienia z koncepcją stosunków międzyludzkich. Jakie są jej najważniejsze założenia? Trzeba podkreślić, że model opiera się na trzech najważniejszych aspektach. Przede wszystkim zakłada się, że pracownicy są zmotywowani nie tylko poprzez kwestie materialne. Należy zaznaczyć, że ich determinacja oraz zaangażowanie w codzienne poczynania zależą również od stosunków ze zwierzchnikami i pozostałymi kolegami czy koleżankami z pracy. Model przyjmuje, że tak naprawdę każdy kontakt z innymi osobnikami ma wpływ na postępowanie konkretnego pracownika. To oznacza, że nie powinno analizować się ich zachowań bez oceny powiązań społecznych. Model stosunków współdziałania zakłada również, że specjalizacja w wykonywaniu danych zadań za każdym razem prowadzi do znużenia, przez co wywołuje u pracowników poczucie zniechęcenia. Warto wiedzieć, że takie modele motywacji zakładają, że każdy pracownik chce czuć się ważny dla organizacji, w której na co dzień wykonuje zadania.

Model zasobów ludzkich

W literaturze wyróżnia się także modele motywacji pod kątem zasobów ludzkich. O co tutaj chodzi? Trzeba podkreślić, że w tym przypadku przyjmuje się, że pracownik jest świadomym podmiotem wykonywanych przez siebie działań. Ważna jest też waga współdziałania, zwiększenie zakresu działań podejmowanych przez pracowników, a także rola rozwoju podwładnych i wykazywanych inicjatyw. Innymi słowy, tego typu modele motywacji zakładają, że zaangażowanie podwładnych zależy od rozmaitych czynników. Twórcy twierdzą, że najgorszym wyjściem jest sytuacja, kiedy szef firmy czy przedsiębiorstwa ogranicza się tylko do jednego aspektu. Wydaje się, że w nowoczesnych przedsiębiorstwach jest to najczęściej stosowany sposób, ponieważ nie ma jednego bodźca, który na wszystkich wpływałby z tak samą pożądaną siłą. Nie można też zakładać, że pracowników motywuje jedynie jeden aspekt. Sprawdź poprzedni wpis tu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
cytaty sportowe
Czy warto korzystać z motywujących cytatów sportowych?

Czy warto korzystać z motywujących cytatów sportowych? Systematycznie chodzicie na siłownię, ponieważ chcecie zadbać o prawidłowe funkcjonowanie Waszego organizmu? Wykonujecie...

Zamknij