Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna czym jest?

Wbrew pozorom motywacja to pojęcie bardzo obszerne. Na pewno może cieszyć to, że aktualnie coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że właściwe zaangażowanie jest praktycznie niezbędne, żeby realizować postawione przed sobą cele. Odpowiednia motywacja przydaje się zarówno w życiu prywatnym oraz zawodowym. Pobudza do działania i sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest pokonać trudne momenty, które niestety każdemu z nas się przytrafiają. Ciekawostką jest fakt, że generalnie motywacja dzieli się na motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym pierwszym pojęciem. Co rozumiemy pod tymi słowami? Kiedy występuje motywacja wewnętrzna? Co należy zrobić, aby omawiane zaangażowanie było na odpowiednio wysokim pułapie? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to warto przeczytać dzisiejszy artykuł „Motywacja wewnętrzna”.

Co to jest motywacja wewnętrzna?

Mówi się, że warto posiadać motywację wewnętrzną. Jest ona uważana za szlachetniejszą wersję zaangażowania. Dlaczego jednak panuje taka opinia? Trzeba podkreślić, że motywacja wewnętrzna występuje wtedy, kiedy realizujemy konkretne cele ze względu na przykład na nasze ambicje, marzenia. Podejmujemy działania, aby rozwijać swój potencjał oraz możliwości. Kluczowe jest to, że motywacja wewnętrzna to pojęcie opisujące sytuację, kiedy robimy coś i zdajemy sobie sprawę, że na przykład nie otrzymamy za to żadnych gratyfikacji finansowych czy nagród itp. Wykonujemy konkretne działania tak naprawdę tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność i zaspokoić wewnętrzne potrzeby. Motywacja wewnętrzna to stan, który napędza nas do poznawania nowej, jeszcze nieznanej rzeczywistości oraz do podejmowania rozmaitych wyzwań.

Motywacja wewnętrzna – przykłady

Powyżej została przedstawiona teoria. Teraz kilka przykładów, które pomogą lepiej Wam zrozumieć ten termin. Kiedy występuje motywacja wewnętrzna? Zapisaliście się ostatnio na kurs komputerowy dla zaawansowanych, ponieważ lubicie tę dziedzinę? Chcecie odczuwać jeszcze większą przyjemność z surfowania po sieci? Macie zamiar poznać zakamarki Internetu? Wtedy do działania nakręca Was motywacja wewnętrzna. Jeśli jednak zapisaliście się na taki kurs po to, aby zwiększyć swoje kwalifikacje i tym samym otrzymać w przyszłości awans, to tutaj już mamy do czynienia z motywacją zewnętrzną.

Dużo osób lubi biegać. Jeśli robią to po to, aby miło spędzić czas oraz poprawić swoją wydolność itp to jest to motywacja wewnętrzna. Inaczej ma się sprawa, kiedy dana osoba biega (a nie miała takich planów, bo nie lubi), ponieważ dostała takie polecenia od lekarza. Tutaj można już rozpatrywać ten aspekt jako motywację zewnętrzną (w końcu robimy coś tylko po to, aby dało nam to korzyści w przyszłości).

Co zrobić, aby motywacja wewnętrzna była na odpowiednio wysokim poziomie?

Jeśli przeczytaliście powyższe akapity dokładnie, to wiecie, że motywacja wewnętrzna wynika z bardziej szlachetnych pobudek. Druga strona medalu jest jednak taka, że teoretycznie łatwiej o motywację zewnętrzną, ponieważ można liczyć na przykład na gratyfikacje finansowe, awans w pracy itp. Są jednak sposoby, aby motywacja wewnętrzna też była odpowiednia. Jakie? Na ten aspekt bardzo dobrze działa potrzeba zaspokojenia ciekawości. Jeśli daną osobę interesuje konkretny temat, to będzie zaangażowana, aby poznawać jego kolejne tajemnice. Warto zatem wybierać takie zadania, które już od samego początku wzbudzają Waszą ciekawość.

Ciekawym sposobem na zwiększenie motywacji wewnętrznej jest także rywalizacja. Wszystko dlatego, że ludzie uwielbiają ze sobą konkurować. Jeśli zatem chcecie zadbać o lepszą sylwetkę, to zapiszcie się na siłownię z kimś, kogo znacie. Dzięki temu będziecie bardziej zaangażowani w to, co robicie, aby koniec końców pokazać koledze czy koleżance, że osiągnęliście lepsze efekty. Motywacja wewnętrzna zależy także od wyrazów uznania. Nie da się ukryć, że każdy cieszy się, kiedy słyszy coś pochlebnego na swój temat. Dużo ludzi zajmuje się zatem takimi dziedzinami, które mogą przynieść im prestiż w najbliższym otoczeniu.
Sprawdź wpis o motywacji zewnętrznej !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *