Motywacja zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna czym jest?

Obecnie powstaje coraz więcej artykułów na ten temat. Jest to chyba jednak całkowicie zrozumiałe. Należy bowiem wiedzieć, że statystycznie coraz więcej osób dostrzega fakt, że motywacja jest naprawdę bardzo ważnym czynnikiem. Oczywiście, aby osiągać sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym trzeba posiadać jeszcze inne przymioty. Trudno jednak realizować swoje cele bez konkretnej motywacji, która wielokrotnie – kolokwialnie pisząc – podaje nam dłoń, kiedy czujemy, że ciężko będzie nam wykonać kolejny krok, aby doprowadzić do końca dane projekty. Dzisiaj dowiecie się bardzo dużo cennych informacji na temat motywacji zewnętrznej. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Kiedy taki rodzaj motywacji występuje w życiu codziennym? Co należy robić i jakie działania podejmować, aby tego typu zaangażowania nigdy nam nie zabrakło? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Czym jest motywacja zewnętrzna?

Należy podkreślić, że wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje motywacji. Dzisiaj zajmiemy się aspektem zewnętrznym. Co to jest? Trzeba zaznaczyć, że motywacja zewnętrzna to zaangażowanie, które pobudza nas do działania wtedy, kiedy liczymy na osiąganie korzyści materialnych. Należy wiedzieć, że taki rodzaj motywacji jest bardzo często spotykany na przykład w szkole czy miejscu pracy. Istotne jest też to, że motywacja zewnętrzna występuje wtedy, kiedy robimy coś tylko po to, aby na przykład uniknąć kary. Jak najprościej zrozumieć to pojęcie? Warto jeszcze przypomnieć w tym miejscu, co to jest motywacja wewnętrzna. Ma ona miejsce wtedy, kiedy robimy coś z pobudek wewnętrznych, aby na przykład zaspokoić swoje ambicje i zdobyć uznanie członków rodziny czy znajomych itp. Tutaj liczymy zaś stricte na jakieś wymierne korzyści. Jest to swego rodzaju materialne podejście do całej sprawy, ponieważ wykonujemy coś – na co może nie mamy do końca ochoty – ale wiemy, że to działanie nam w przyszłości w jakiś sposób pomoże.

Motywacja zewnętrzna – kiedy występuje?

Najłatwiej zrozumieć to zagadnienie dzięki kilku przykładom. Wiecie już, że motywacja zewnętrzna ma miejsce wtedy, kiedy dana osoba wykonuje konkretną czynność, żeby uzyskać korzyści materialne. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zapisujecie się na kurs językowy, żeby potem, dzięki temu, mieć większe szanse na zdobycie lepszej pracy. Być może wcale nie chcecie tego robić. Są osoby, które po prostu idą na zajęcia, ponieważ zdają sobie sprawę z aktualnej sytuacji rynkowej. Nie są fanami uczenia się języków obcych, ale jednocześnie zdają sobie sprawę, że potem łatwiej będzie im znaleźć dobrą i lepiej płatną pracę. Ponadto motywacja zewnętrzna występuje, kiedy ktoś robi konkretną czynność, żeby uniknąć kary. Jeśli na przykład nie spożywacie alkoholu w miejscu publicznym, ponieważ wiecie (tak Wam podpowiada Wasze sumienie), że nie powinno się tego robić, to jest to aspekt wewnętrzny motywacji. Jeśli jednak nie pijecie piwa na ławce w parku, ponieważ boicie się mandatu, to w takiej sytuacji mamy już do czynienia z motywacją zewnętrzną.

Jakie są źródła motywacji zewnętrznej?

Motywacja zewnętrzna bierze się z wielu czynników. Nie brakuje osób, które uważają, że zdecydowanie łatwiej o takie właśnie zaangażowanie. Jeśli bowiem chodzi o motywację wewnętrzną, to dużo zależy po prostu od charakteru i potrzeb konkretnego człowieka. Tutaj – przynajmniej w teorii – jest prościej. Wszystko dlatego, że osoba, która chce podnosić swoje kwalifikacje robi to, ponieważ wie, że potem może zarabiać większe pieniądze (awans albo lepsza praca w innym przedsiębiorstwie itp.). Ludzie, którzy chcą poprawić swoją sylwetkę mogą łatwo zmotywować się tym, że dzięki bardziej wysportowanemu ciału będą mieli większe powodzenie u płci przeciwnej. Tego typu czynników jest naprawdę bardzo dużo. Sprawdzonym i polecanym sposobem jest wypisanie sobie takich bodźców i powtarzanie ich przed każdym kolejnym zadaniem czy lekcją kursu itd. Wtedy łatwiej będzie Wam o zaangażowanie na optymalnym poziomie. Będziecie bowiem świadomi określonych korzyści.

Sprawdź wpis o motywacji wewnętrznej !

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *