Zachowaj granice, czyli jak się nie przemotywować

Zachowaj granice, czyli jak się nie przemotywować
Strona główna » Zachowaj granice, czyli jak się nie przemotywować

Zachowaj granice, czyli jak się nie przemotywować

W naszym kraju nie brakuje osób, które mają bardzo duże kłopoty z odpowiednim poziomem motywacji. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do faktu, że zaangażowanie na kiepskim pułapie oznacza gigantyczne kłopoty z osiąganiem wyznaczonych sobie celów – czy to w życiu prywatnym czy biorąc pod uwagę aspekt stricte zawodowy. Jeśli ktoś nie ma odpowiedniej motywacji do pracy nad sobą w różnych obszarach, to prędzej czy później zrezygnuje z realizowania danego projektu. Dodatkowo cały czas podczas wykonywania konkretnego zadania jakość nie będzie na najwyższym możliwym poziomie, przez co dotarcie do mety bardzo się opóźni. Są jednak w naszym kraju też osoby, które często mają kłopoty ze zbyt dużą motywacją. Dlaczego to zjawisko jest negatywne? Kiedy należy przestać się motywować, aby nie doszło do przemotywowania? Co zrobić, kiedy dana osoba czuje, że motywacja wyszła poza pożądaną skalę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do artykułu: “Zachowaj granice, czyli jak się nie przemotywować?”.

Kiedy warto powiedzieć “stop”?

Czujecie, że jesteście przemotywowani? Przesadziliście z tym aspektem? W takim razie musicie jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy, ponieważ przemotywowanie jest negatywne i tak naprawdę do niczego dobrego nie prowadzi. Dlaczego? O tym dowiecie się w dalszej części tego artykułu. Jest wiele znaków, które świadczą o tym, że motywacja jest na zbyt dużym poziomie. Postaramy się to wytłumaczyć na konkretnych przykładach. Jeśli w najbliższym czasie chcecie poprawić własną sylwetkę, to na pewno często trenujecie na siłowni. Oczywiście, motywacja jest w tym aspekcie bardzo ważna. Nie należy jednak przesadzać z tym czynnikiem. Jeśli zauważycie, że zbyt mocno jesteście nastawieni na osiągnięcie konkretnych celów, to jest to najlepszy znak, że motywacja jest po prostu zbyt duża. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy jesteście zbyt mocno pobudzeni, a sama jednostka treningowa schodzi nieco na dalszy plan (nie możecie się odpowiednio skoncentrować itd.).

Dlaczego przemotywowanie jest negatywnym zjawiskiem?

Przemotywowanie zawsze jest negatywnym aspektem. W związku z tym trzeba uważać na to, aby po prostu tego nie doświadczyć. Dlaczego? Zamierzacie nauczyć się języka obcego? Przesadziliście z motywacją? W związku z tym pewnie próbujecie się nauczyć całego słownika na pamięć itp. Jest to rzecz jasna niemożliwe i prędzej czy później zdacie sobie z tego sprawę. Niestety, w Waszych głowach zakoduje się pewna niechęć do nauki języków obcych. Koniec końców takie osoby często rezygnują ze swojego celu i przykładają coraz mniejszą uwagę do podnoszenia swoich umiejętności w tym zakresie. Zbyt duża motywacja w trakcie poprawiania sylwetki czy zrzucania zbędnych kilogramów może nawet doprowadzić do kontuzji. Wszystko dlatego, że osoby przemotywowane chcą podnieść więcej kilogramów, niż mogą albo pobiec szybciej, niż są w stanie. Organizm nie jest do tego przystosowany, co oczywiście może skończyć się wieloma przykrymi urazami.

Przemotywowanie – co zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli czujecie, że motywacja jest zbyt duża, to na pewno należy coś z tym zrobić. Tylko co? Osoby, które nie wiedzą jak się nie przemotywować często borykają się z kłopotem w sytuacji, w której ten stan jest już obecny. Na pewno w takim momencie trzeba po prostu zrobić sobie przerwę od danej aktywności. Wszystko po to, aby oczyścić umysły i jeszcze raz wszystko sobie dokładnie przemyśleć. Trzeba zastanowić się, w którym miejscu zostały popełnione błędy. Zawsze bowiem zbyt duża motywacja wynika z nie do końca właściwego postępowania w tym aspekcie. Przerwa na pewno dobrze zrobi, ponieważ pozwoli Wam wyciągnąć konstruktywne wnioski.

Podobnie jest w przypadku motywowania pracowników (więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule “Jak motywować pracowników do efektywniejszej pracy?“. W tym wypadku także trzeba ustalić odpowiednie ramy, aby nie doszło do przemotywowania, które prowadzi do uzyskania efektów odwrotnych od początkowo zamierzonych. Chyba nikt nie chciałby doświadczyć takiego sytuacji.

Dodaj komentarz