Czy warto jeszcze czytać papierowe książki?

Czy warto jeszcze czytać papierowe książki?

Już od wielu lat można zewsząd usłyszeć, że papierowe książki i magazyny umierają, ponieważ wszystko przenosi się do sieci. Póki co najgorszy scenariusz się nie sprawdził i wciąż funkcjonuje bardzo wiele księgarni, czy to fizycznych, czy internetowych, które sprzedają tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy różnorakich książek papierowych.

Nie da się jednak ukryć, że e-booki i audiobooki mają liczne zalety i również cieszą się sporą popularnością. Można w związku z tym zapytać: czy warto jeszcze czytać papierowe książki?

Wady i zalety papierowych książek

Pewną wadą papierowych książek jest ich nieporęczność, szczególnie w przypadku dłuższych pozycji. Książki mogą zabierać sporo miejsca w plecaku i są stosunkowo ciężkie, więc potrafią utrudnić podróż, a przechowywanie ich w trybie stacjonarnym również wymaga przestrzeni. Dla wielu osób widok półek zapełnionych dziesiątkami pozycji w sypialni czy salonie jest źródłem dużej satysfakcji, ale nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca.

Dla niektórych osób ta wada może jednak być w pewnym sensie zaletą. Przewracanie kartek podczas czytania, układanie książek na półce według swojego systemu, ocenianie okładek, wciskanie książek do plecaka, aby tylko się zmieściły – to wszystko ma swój klimat, który zanika w przypadku audiobooków czy e-booków. Nie trzymamy w ich przypadku w ręku samej książki, a tableta czy smartfona, więc odczucie jest zupełnie inne.

E-booki i audiobooki są wygodne, ale mają też swoje wady

E-booki i audiobooki nie są wynalazkami idealnymi. Ich zaletą jest niewątpliwie to, że można na jednym urządzeniu przechowywać ich setki, a nawet tysiące, bez marnowania dodatkowego fizycznego miejsca. Trzeba jednak wskazać, że czy to czytniki e-booków, czy smartfony, czy tablety trzeba ładować, w przeciwieństwie do książek papierowych.

Może się okazać, że zapomnimy ładowarki czy powerbanka i sprzęt nam się po prostu rozładuje, co uniemożliwi czytanie lub słuchanie. Mając zawsze jakąś książkę papierową w torebce, upewniamy się, że w każdej sytuacji będziemy mogli bez dostępu do gniazdka zabić nieco czasu.

Dodatkowo musimy pamiętać, że jeśli posiadamy e-booki czy audiobooki w chmurze, w każdej chwili mogą one zniknąć. Nawet, jeśli mamy je bezpośrednio na dysku, wciąż jest szansa, że na przykład zalejemy dane urządzenie i nie będzie możliwości odzyskania danych. Książki papierowe również są czymś, co może zniszczyć się z upływem czasu, ale, jeśli będziemy je dobrze przechowywać. Są one bowiem całkowicie niezależne od elektryczności, Internetu i innych wynalazków współczesnego świata.

Czytanie papierowych książek bywa łatwiejsze

Nie każdy, ale niektóre osoby mają problem z e-bookami. Nie są w stanie się skupić i czytać szybko, kiedy słowa widoczne są nie na papierze, a na ekranie. Zdarza się też sytuacja odwrotna, ale, ogółem mówiąc, szczególnie u ludzi starszych, przyzwyczajonych do książek papierowych, e-booki mogą być mało wygodne.

Podobnie jest w przypadku audiobooków. Lubią je przede wszystkim osoby, które nie są fanami czytania, czy to e-booków, czy papierowych książek, ale nie tylko. Zaletą audiobooków jest to, że można w czasie ich słuchania zająć się czymś innym, ale z drugiej strony rozpraszanie się innymi czynnościami wpływa na to, jak dobrze zapamiętamy i zrozumiemy to, co usłyszeliśmy.

Dodaj komentarz