30 książek motywacyjnych które warto przeczytać (nie tylko) w 2019

30 książek motywacyjnych które warto przeczytać (nie tylko) w 2019
Strona główna » 30 książek motywacyjnych które warto przeczytać (nie tylko) w 2019

Książki motywacyjne godne uwagi – zestawienie top 30

Spis treści
1 Książki motywacyjne godne uwagi – zestawienie top 30

Niewątpliwie dobre książki motywacyjne sprawiają, że łatwiej jest nam pokonywać trudności, które stanowią barierę do realizowania naszych celów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Jeśli dopiero zacząłeś zastanawiać się nad tym jak się motywować, bądź system motywacyjny nie jest ci obcy, ale zaczynasz szukać inspiracji w kolejnych źródłach, na pomoc mogą przyjść ci książki motywacyjne. Tak jak i ty zaczynasz zastanawiać się nad tym jak utrzymać swoją motywację na odpowiednim poziomie bądź skąd w ogóle brać motywację do działania lub jak zacząć, tak przed tobą to pytanie stawiało sobie już gro ludzi. Poza postawionymi pytaniami wielu z nas znalazło na nie odpowiedź, która może być pomocna dla innych. O czym kiedyś wspominaliśmy już w innym artykule, warto nie tylko wytyczać nowe szlaki na drodze do sukcesu, ale także warto inspirować się i korzystać z tego co ktoś przed nami już odkrył. Jednak jak wybrać spośród wielu pozycji, żeby nie tylko nie zniechęcić się do dalszego szukania ale i skorzystać na tym i dostać odpowiednią dawkę motywacji?

Jedna strona medalu jest taka, że na rynku nie brakuje tego typu literatury. Dzięki temu każda osoba, która szuka motywacji ma bardzo duże pole do wyboru. Jest też jednak druga strona medalu. Niestety, nieco gorsza. Wszystko dlatego, że nie wszystkie książki motywacyjne rzeczywiście stanowią wartość dodaną. Niektóre z nich zostały prawdopodobnie napisane w pośpiechu i zawierają stek banałów, który niestety nie pomagają realizować żadnych konkretnych projektów. Na szczęście nie brakuje propozycji literackich, które świetnie wywiązują się ze swojego zadania. Takie książki motywacyjne po prostu powinna przeczytać każda osoba, która chce zainspirować się po to, aby nigdy jej nie zabrakło odpowiedniego zaangażowania. Poniżej znajdziecie 30propozycji, które są niezwykle popularne i dodatkowo pozytywnie oceniane przez czytelników.


1. Myśl jak Zuck. Pięć sekretów biznesowych Marka Zuckerberga – genialnego założyciela Facebooka – Ekaterina Walter.
2. Myśl i bogać się. Jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces – Napoleon Hill
3. Nigdy nie jedz sam, czyli sekrety sukcesów w biznesie – Keith Ferrazzi, Tahl Raz
4. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka – Robert B. Cialdini
5. Fastlane Milionera – MJ DeMarco
6. 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey
7. Moc pozytywnego myślenia – Norman Vincent Peale
8. Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej – Jadwiga Korzeniewska
9. Jak przestać się martwić i zacząć żyć – Dale Carnegie
10. Umiarkowana dieta paleo. Jak jeść zdrowo i nie zwariować – Ely Leanne
11. DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel H. Pink
12. Potęga podświadomości – Joseph Murphy
13. Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz – Tracy Brian
14. Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny – Tracy Brian
15. Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania – Brian Tracy
16. Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem – Laura Vanderkam
17. Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie – Charles Duhigg
18. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie
19. Strategia Błękitnego Oceanu – W. Chan Kim
20. Zero to one – Peter Thiel, Blake Masters
21.Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! – Nick Vujicic
22. Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności – David Allen
23. Pełna moc możliwości – Jacek Walkiewicz
24. 4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss
25. Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX – Ashlee Vance
26. Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji – Ed Catmull
27. Droga Toyoty do Lean Leadership – Jeffrey K. Liker, Gary L. Convis
28. Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych – Timothy Ferriss
29. Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter
30. Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza – Cal Newport1. Myśl jak Zuck. Pięć sekretów biznesowych Marka Zuckerberga – genialnego założyciela Facebooka – Ekaterina Walter.

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej osoby. Mark Zuckerberg to założyciel najsłynniejszego na całym świecie portalu społecznościowego. Czytelnicy wertując strony tej książki (napisanej przez Ekaterinę Walter) poznają jego sposób myślenia i sekrety, które pomogły mu odnieść gigantyczny sukces. Jeśli myślisz o tym, żeby założyć własną firmę i nie boisz podejmować się odważnych decyzji to książka motywacyjna właśnie dla ciebie. Chcesz śmiało wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. Może masz już własną firmę i potrzebujesz motywacji przed podjęciem kolejnych decydujących kroków.  Ta książka motywacyjna z pewnością powinna zagościć w twojej domowej biblioteczce.

książki motywacyjne

2. Myśl i bogać się. Jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces – Napoleon Hill

Napoleon Hill stworzył publikację, która powinna być przeczytana przez każdego, kto chce zmienić swoje życie na lepsze. Bez wątpienia pieniądze bardzo w tym pomagają. Autor przedstawia sprawdzone sposoby, aby w końcu osiągnąć wymarzony sukces. W tej książce motywacyjnej możemy odnaleźć liczne pomysłu na to jak pokonywać kolejne przeszkody na drodze kariery. Pomoże nam zrozumieć co należy robić i jak należy to robić, aby odnieść sukces. Jeśli jeszcze się zastanawiasz nad tym czy to dobry czas aby zacząć działać, po przeczytaniu tej książki motywacyjnej, nie będziesz już miał żadnych wątpliwości. Przeczytaj tą książkę, a zrozumiesz, że warto. Co więcej, od razu będziesz chciał zabrać się do działania.

książki motywacyjne
3. Nigdy nie jedz sam, czyli sekrety sukcesów w biznesie – Keith Ferrazzi, Tahl Raz

Książki motywacyjne o odnoszeniu sukcesów w biznesie cieszą się bardzo dużą popularnością. Jeśli szukacie takiej propozycji, to na pewno warto przeczytać publikację Tahla Raza i Keitha Ferrazziego. To znakomity poradnik dla każdego, kto na przykład zamierza w najbliższym czasie założyć firmę i zastanawia się co zrobić, aby pokonać konkurencję i uzyskać wolność finansową. Ta książka motywacyjna powie nam przede wszystkim to jak budować owocne relacje z innymi ludźmi. Im nasza kariera będzie przybierać tempa, im nasza firma będzie się bardziej rozrastać, tym więcej będziemy mieć do czynienia z coraz to większą grupą ludzi. Ta książka pomoże nam dowiedzieć się jak postępować z ludźmi, aby relacja ta miała jakieś pozytywne skutki. Odpowie nam na pytanie jak zdobywać kontakty, jacy ludzie mogą nam pomóc i jak utrzymać pozytywne relacje zawartych już znajomości.

książki motywacyjne

4. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka – Robert B. Cialdini

Robert B. Cialdini pisząc tę książkę pewnie nie spodziewał się, że odniesie ona tak duży sukces. Warto zaznaczyć, że publikacja została sprzedana w ponad 2 milionach egzemplarzy. Prezentuje techniki wywierania wpływu na innych ludzi. Pomoże nam odpowiedzieć na pytanie co robić aby przekonać innych do naszych decyzji. Co zrobić aby nie tylko przekonać innych ale także sprawić, żeby również chcieli tego co my. Co zrobić żeby zachęcić ludzi do podjęcia innej decyzji. Ponadto, że dzięki tej książce motywacyjnej, dowiemy się jak wpływać na innych ludzi, dowiemy się także jak bronić się przed wpływem innych na nasze decyzje. Przydają się one między innymi przy prowadzeniu własnego interesu.
książki motywacyjne

5. Fastlane Milionera – MJ DeMarco

Takie książki motywacyjne to kolejna kopalnia przydatnych informacji. MJ DeMarco przedstawia swoje metody na to, aby zarabiać duże pieniądze. Trzeba podkreślić, że jego słowa nie są puste, ponieważ autor jest jednym z najbogatszych Amerykanów. Pozycja literacka jest przeznaczona dla przedsiębiorców oraz tych, którzy chcą stać się nimi i osiągać sukcesy w wybranej branży. Skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, ambitnych i nie bojących się podejmować odważnych decyzji. Jeśli taki właśnie jesteś, a ponadto chcesz zdobyć bogactwo, ta książka motywacyjna jest skierowana właśnie do ciebie.książki motywacyjne

6. 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

Stephen R. Covey – autor książki – skierował ją do wszystkich ludzi, którzy chcą odpowiednio zmienić swój charakter, żeby stać się skuteczniejszymi w swoich codziennych poczynaniach. Według autora wystarczy tylko kilka prostych nawyków, aby zrealizować ten cel. Ta książka motywacyjna powie nam jakie cechy wewnętrzne powinniśmy w sobie rozwijać. Jakie cechy są ważne. Co powinniśmy robić i jakie nawyki w sobie rozwijać i pielęgnować, aby rozwijać się wewnętrznie. Co robić aby nasz rozwój wewnętrzny zaowocował sukcesem.
książki motywacyjne

7. Moc pozytywnego myślenia – Norman Vincent Peale

Kolejna znakomita propozycja dla wszystkich, których interesują książki motywacyjne. Norman Vincent Peale pomaga ludziom odnaleźć sens życia, a jego rady sprawiają, że człowiek ma zdecydowanie więcej energii do wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Na co wskazuje sam tytuł „moc pozytywnego myślenia”, ta książka motywacyjna pomoże nam cieszyć się życiem. Co robić aby nie marnować czasu na głupoty i rzeczy, które do niczego nie prowadzą. Jak być pozytywnie nastawionym do życia i innych ludzi. Lektura tej książki, pomoże nam także zrozumieć jak cieszyć się z życia i nie zamartwiać się, nawet  jeśli aktualnie mamy problemy.

książki motywacyjne

8. Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej – Jadwiga Korzeniewska

Jadwiga Korzeniowska opisała w swojej książce grywalizację. Przekonuje ona czytelników, że proceder pomaga skutecznie nakłonić nasz mózg do większej aktywności, co oczywiście prowadzi do szybszego realizowania konkretnych celów w rozmaitych obszarach. Często mimo założonego celu nie realizujemy go. Dzieje się tak między innymi dlatego, że boimy się zmiany albo jesteśmy przekonani, że jednak nie damy sobie rady. Ta książka motywacyjna pomoże na się uporać właśnie z tym problemem. Pozwoli zamienić cały ciężki proces zmiany w grę, czyli dobrą zabawę.
książki motywacyjne

9. Jak przestać się martwić i zacząć żyć – Dale Carnegie

Dale Carnegie pokazuje, jak łatwo pozbyć się obaw i leków, które blokują nas przed podejmowaniem nowych wyzwań. Ludzie często obawiają się porażki i przez to rezygnują ze swoich marzeń. Autor wskazuje, jak to zmienić. Autor tej książki motywacyjnej potraktował zamartwianie się jak nałóg, czyli coś z czym da się wygrać. Przeczytaj tę książkę a dowiesz się jak wygrać z nałogiem zamartwiania się. Odpowie jak żyć pełnią życia.
książki motywacyjne

10. Umiarkowana dieta paleo. Jak jeść zdrowo i nie zwariować – Ely Leanne

Bardzo dużą popularnością cieszą się także książki motywacyjne, które nakłaniają nas do zmiany nawyków żywieniowych. Przykładem jest wyżej wymieniony tytuł. Ely Leanne pokazuje, że dieta paleo – bardzo często wybierana w dzisiejszych czasach – może dawać radość, przyjemność oraz pomagać w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

książki motywacyjne

11. DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel H. Pink

Ta książka pozwoli ci ponownie spojrzeć na to co już niby wiesz, jednak skłoni do ponownych przemyśleń. Wielu z nas może i powie, że to właściwie nic odkrywczego, bo autor mówi o wszystkim tym co już zostało powiedziane. Jednak pokazuje nam to wszystko z innego punktu widzenia. Mianowice wysuwa liczne argumenty potwierdzające, że stosowane przez lata metody motywacji mają zupełnie inni skutek aniżeli miało to być z założenia. Ulubiony sposób motywacji, czyli „kij i marchewka” tak na prawdę bardziej frustrują niż pomagają. Obiecana premia na dłuższą metę wcale nie działa motywująco. Tak na prawdę nagrody są fajne ale raz czy dwa. Kiedy to nasz jedyny sposób motywowania pracowników jesteśmy skazani na niepowodzenie, bowiem to nie jest dobry czynnik, który motywuje ludzi długofalowo.

Nie jest to także książka, po przeczytaniu której rzucimy wszystko, pokochamy życie i ku chwale motywacji rzucimy się w wir pracy, co oczywiście szybko minie. Ta książka to naukowe i metodyczne podejście do tematu motywacji. Dostarcza nam długofalowych narzędzi, które pozwolą nam wprowadzić zmiany w życiu, które może i  nie będą widoczne od razu ale na pewno zostaną z nami na długi czas. Sprawi, że w naszej głowie pojawią się pomysły i ciągle będziemy chcieli wyciągnąć więcej z samych siebie. To co ważne, wskazuje nam fundament naszej motywacji czyli wewnętrzną siłę każdego z nas. To właśnie dbanie o nią i zapewnianie jej „pożywienia” sprawi, że będziemy odpowiednio zmotywowani przez długi czas. Metody, które zakładają stymulację bodźców wewnętrznych, są wręcz niekończącym się źródłem motywacji. Jednym zdaniem: to nie pieniądz, a wewnętrzna siła i metody oparte na wewnętrznych bodźcach są sposobem na efektywną i długofalową motywację.


12. Potęga podświadomości – Joseph Murphy

To książka, która pozwoli ci pokonać ograniczenie, które tak na prawdę siedzą tylko i wyłącznie w twojej głowie. Dzięki niej uzyskamy wskazówkę jak spełnić nasze marzenia, osiągnąć sukces czy zrealizować swoje cele i zamierzenia dzięki zmianom w sposobie myślenia i postrzegania sytuacji. Wszystkie ograniczenia jakie stoją na naszej drodze okazują się jedynie barierą, którą stwarzamy sobie sami w naszej głowie. Aby zmienić nasze życie musimy zmienić nasz tok myślenia. Kiedy coś sobie postanowimy i chcemy osiągnąć dany cel, musimy w niego bezapelacyjnie i bez żadnego „ale” uwierzyć. Dodatkowo, kiedy wyobrazimy sobie to co chcemy zrealizować, będziemy mieli przed sobą obraz, który mówi nam, że się da, że to wszystko jest możliwe, a jednocześnie znikną przeszkody, które nas powstrzymywały przed wcieleniem w życie naszego planu. Wszystko to dzięki obrazowi w naszej głowie, który jest tak bardzo realny, że stanie się dla nas możliwy, a nikt i nic nie będzie w stanie nas powstrzymać przed osiągnięciem sukcesu. Twoje marzenia i wiara w sukces staną się realne jeśli w to uwierzysz. Dzięki tej lekturze dowiesz się co zrobić aby pokonać bariery swojego umysłu. Jak wcielić te kilka słów z swoje życie. Jak przestać stwarzać sztuczne przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem sukcesu i byciem szczęśliwym. Jak sam tytuł wskazuje „Potęga podświadomości”, pokazuje jak wielką wagę ma nasz umysł, a jednocześnie jak wiele możemy osiągnąć kiedy posiądziemy umiejętność zapanowania nad nim.


13. Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz – Tracy Brian

Ta książka to poradnik dla tych, którzy chcą się nauczyć jak osiągać cele. Nie ważne z jakiego pułapu startujesz, ważne kim chcesz się stać. Nie ma znaczenia twoja historia, twoje pochodzenie, status itd. Najważniejszy jest cel, który chcesz osiągnąć i to kim chcesz zostać. Twoja przyszłość zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Wiele osób pomyśli, że łatwo się mówi, ale co z praktyką? Ta książka odpowie ci jak wcielić to wszystko w życie. Jest bazą do tego jak stworzyć system realizacji planów, który zadziała. Pozwoli ci stworzyć twoją własną mapę celów. Od teraz nie będą one tylko i wyłącznie w sferze twoich niezrealizowanych marzeń. Dzięki lekturze dowiesz się jak stworzyć całą strategię, począwszy od poznania metod wyznaczania kolejnych celów, skończywszy na tym jak dany cel osiągnąć. Co więcej pokaże ci, że nie musisz na to poświęcać całego życia. Cel jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jeśli umiejętnie do tego podejdziesz możesz osiągnąć każdy cel i to w bardzo krótkim czasie (a na pewno krótszym niż ci się to kiedykolwiek wydawało).

Chcesz nauczyć się jak wyznaczyć cel, a później jak go zrealizować? To pozycja obowiązkowa dla ciebie. Nauczysz się tworzyć efektywne strategie, które będą przybliżać cię do osiągnięcia sukcesu, szczęścia i spełnienia. Jest to poradnik motywujący i pomagający realizować cele na szczeblu zawodowym, prywatnym, rodzinnym, finansowym, a nawet pomagający ci zadbać o swoje zdrowie.


14. Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny – Tracy Brian

To co często powstrzymuje nas w realizacji celów jest odkładanie ich na później. Owszem dobrze jest opracować strategię działania, wyznaczyć sobie cele, odpowiednio przygotować się do ich realizacji. To nie ma jednak nic wspólnego z ich odkładaniem. Przygotowanie planu przybliża nas do celu. Odkładanie wszystkiego na kiedyś oznacza natomiast, że cały czas stoimy w miejscu, nie przybliżamy się do sukcesu, a co więcej jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani. Przecież wymyśliliśmy co chcemy osiągnąć, ale teraz nie mamy na to czasu i chęci, więc odkładamy to na kiedyś, ale i tak na jakiś czas jesteśmy mocno zdziwieni, że to nie wyszło. Kolejny nasz pomysł nie wypalił. Czy aby na pewno zrobiliśmy wszystko? Dlaczego niektórzy osiągają takie sukcesy? Dlaczego zarabiają więcej? Czemu jednym wiedzie się dużo lepiej od innych? Jak udało im się osiągnąć cel?

Ty również w swojej głowie masz cele. Co więcej wiesz jak je osiągnąć. Więc co jest przyczyną tego, że ciągle ci się nie udaje? Przecież tak na prawdę masz wszystko czego potrzebujesz? Masz cel i plan więc teraz czas odłożyć go na kiedyś, w końcu zrobiłeś wiele i należy ci się chwila odpoczynku. Jeśli ta sytuacja coś ci przypomina, ta książka jest właśnie dla ciebie. Nigdy nie osiągniesz sukcesu i nie zrealizujesz celów jeśli nie przestaniesz odkładać wszystkiego na później i nie zaczniesz działać teraz i już. Skończ z wszelkimi wymówkami, które tak na prawdę nie mają podstaw i są podyktowane jedynie lenistwem i wygodą. Przestań wymyślać sztuczne bariery, które są jedynie wyimaginowanym problemem stworzonym na potrzeby wytłumaczenia się „dlaczego znowu nic nie robisz”. Masz cel? Masz strategię? Wiesz jak osiągnąć sukces? Działaj!!! Masz co robić więc zacznij to robić i nie szukaj na siłę wymówek, które nie mają sensu. Wszystko zależy od ciebie, także to czy osiągniesz sukces czy będziesz czekał na cud, który może nigdy nie nadejść. Weź życie w swoje ręce i zapracuj na swoje szczęście, prestiż, powodzenie, pieniądze.


15. Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania – Brian Tracy

Czy dla ciebie praca to tylko ciągłe pasmo niepowodzeń, udręki i niezadowolenia? Chodzisz tam tylko dlatego, że aby się utrzymać musisz na siebie zarabiać? Zazdrościsz tym, którzy są zadowoleni ze swojej posady, o szóstej rano stoją w drzwiach z uśmiechem od ucha do ucha i są gotowi na nowe wyzwania? Myślisz, że nie ma dla ciebie wyjścia? Mylisz się. Ta książka pokazuje jak stać się wydajnym w swojej pracy oraz jak osiągnąć samozadowolenie.

Czeka na ciebie trudne zadanie? Więc co robisz? Odkładasz je na później. Najpierw wykonujesz najprostsze czynności, trochę relaksu i znowu coś co do niczego nie prowadzi, byleby nie robić tego najtrudniejszego, wymagającego zaangażowania, skupienia i wysiłku, co również jest drogą do szczęścia, zadowolenia, i ulgi związanej z poczuciem, że najgorsze jest za mną. Czy nie jest to warte tego aby zająć się tym od razu? W książce znajdziesz metody, które pomogą ci poprawić wydajność oraz skutecznie budować swoją pozycję w pracy. Co więcej metody te możesz również zastosować w życiu prywatnym. Krok po kroku pokaże ci jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym. Zaczynając od najtrudniejszych, najmniej przyjemnych i wymagających zadań poczujesz ulgę ale i satysfakcję ze swojej pracy, która da ci motywację na resztę dnia, tygodnia, miesiąca ….


16. Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem – Laura Vanderkam

Niby nic szczególnego nie robisz ale nigdy nie masz na nic czasu. Oczywiście większą część dnia spędzasz w pracy, ale są jeszcze wieczory czy weekendy. Nawet te, z pozoru wolne, okazują się zbyt krótkie żeby zrobić to co chcemy. W konsekwencji nigdy nie masz czasu na wypad z rodziną czy znajomymi, poczytanie nowej pozycji na liście lektor obowiązkowych czy pójście na basen albo siłownię. Zastanawiasz się co robią ci wszyscy, którzy tak na prawdę mają czas na wszystko.

Wbrew pozorom ci ludzie wcale nie mają więcej czasu niż ty. Tak samo jak u ciebie, ich doba trwa 24 godziny, a tydzień ma 7 dni. Co więcej, wiele z tych osób ma tak na prawdę dużo więcej obowiązków niż ty. Również nie mają życia usłanego różami, też mają rodziny, często skomplikowane sytuacje czy problemy. Jedyne to co odróżnia ich od ciebie to fakt, że są dużo lepiej zorganizowani.

Jeśli doszedłeś w swoim życiu do momentu, w którym chciałbyś ukoić swoje nerwy, przestać się wszędzie spóźniać, ciągle się spieszyć, a z kolei zacząć wykonywać swoje zadania efektywniej i pracować produktywniej, to obowiązkowa pozycja dla ciebie. Dowiesz się jak zacząć maksymalnie wyciskać czas z doby, która trwa niezmiennie 24 godziny. Jak zacząć pracować szybciej ale efektywniej. Jak jeszcze lepiej wykorzystać każdy wolny poranek, wieczór, weekend, czy po prostu każdą chwilę. Jak znaleźć w tym wszystkim czas na przyjemności. To szansa dla ciebie aby nauczyć się zarządzać czasem, który masz do dyspozycji.


17. Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie – Charles Duhigg

Zgodnie z terminologią używaną w psychologii, nawykiem nazwiemy zautomatyzowaną czynność, sposób zachowania czy reakcji, którą nabywamy w wyniku ćwiczeń, czyli w tym przypadku przede wszystkim w konsekwencji regularnego powtarzania czegoś. Tak jak i wszystko w naszym życiu, nawyki również mogą być dobre jak i złe. Chyba każdy z nas wie jaką moc mają przyzwyczajenia. Z pewnością każdemu przychodzi teraz do głowy choć jeden nawyk np. kiedy to po przebudzeniu pędzimy do kuchni po kubek gorącej kawy, co godzinę sięgamy po papierosa, w każdej wolnej chwili sprawdzamy pocztę mailową, instagrama, co chwilę zerkamy na ekran telefonu itd. itp.

Doskonale zdajemy sobie sprawę także z tego jak silne są te nawyki i praktycznie nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Jednak książka „Siła nawyku” daje nam szansę na nowe jutro. Autorka udowadnia nam, że każdy może znaleźć w sobie siłę aby zmienić swoje nawyki, a tym samym zmienić swoje życie na lepsze. Na każdym etapie naszego życia, jeśli tylko wiemy jak, możmy wypracować w sobie nowe, lepsze nawyki i jednocześnie pozbyć się tych, które negatywnie wpływały na nasze życie. Jeśli zrozumiesz, że to co robisz każdego dnia nie działa na ciebie dobrze, poczujesz chęć zmiany i wypracujesz nowe, lepsze nawyki, możesz dzięki temu zrealizować swoje cele i marzenia oraz być po prostu szczęśliwym. Dobre i przynoszące efekty nawyki mogą być źródłem twojego sukcesu.


18. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

To książka, która w swojej treści zawiera z pozoru proste i oczywiste rady. Wszystko to co czytamy wydaje nam się tak oczywiste, że możemy zacząć zastanawiać się, po co tak na prawdę to robimy. Jednak zatrzymaj się na chwilę i zastanów się ile z tych prostych rad stosujesz na co dzień w swoim życiu? Iloma z tych zasad kierujesz się w swoim postępowaniu i kontaktach z innymi ludźmi? I właśnie tutaj kryje się cały sekret tej książki. Wszystko to o czym wie każdy, często okazuje się tylko teorią i śpi głęboko w naszej podświadomości. Sztuką nie jest sama wiedza na ten temat, a umiejętne jej wykorzystanie w codziennym życiu. Chcesz zdobyć popularność, chcesz zjednać sobie ludzi, chcesz aby ludzie cię słuchali, chcesz budzić zaufanie, chcesz mieć grono oddanych przyjaciół itd.? Dzięki tej książce nauczysz się wcielać w życie zasady, które do tej pory były dla ciebie tylko teorią. Nawet osoby przekonane o ich skuteczności często nie zdają sobie sprawy, że mają taką moc, a z niej nie korzystają. Przeczytaj i stań się lepszą wersją siebie. Bądź człowiekiem, którym zawsze chciałeś być, a nie dawałeś sobie sprawy, że cel jest tak blisko.


19. Strategia Błękitnego Oceanu – W. Chan Kim

Kiedy myślimy strategia w biznesie, z tyłu głowy pojawia się nam od razu słowo konkurencja. Kiedy promujemy swój biznes zastanawiamy się co zrobić aby być lepszym od konkurencji. Nie zastanawiamy się jak uczynić nasz produkt lepszym, jakie innowacje wprowadzić, a zamiast tego walczymy z konkurencją. Prowadzenie biznesu to dla nas ciągła walka z konkurencją. Z kolei ta książka podważa tą teorię. Co więcej solidnie argumentuje, że to podejście jest nieefektywne.

Ciągła walka z konkurencją, o tą samą pulę i te same pieniądze powoduje, że tak na prawdę zmniejszamy swoje szanse na zysk, pomniejszamy ten zysk i sprawiamy, że w efekcie ciągłej walki ten zysk z dnia na dzień maleje. Lepszym rozwiązaniem jest natomiast nie skupianie się na konkurencji i zaprzestanie walki z nią. Konkurencja ma wręcz być dla nas nieistotna. Najważniejsze to skupić się na własnym biznesie i rozwoju oraz obrać taką strategię aby być w stanie zająć nową, niewykorzystaną jeszcze przez nikogo część rynku. W ten sposób możemy osiągać dużo większe zyski i regularnie piąć się w górę. Nie staraj się opanować jak największej części przestrzeni rynkowej gdzie aż roi się od konkurencji. Zamiast tego obierz nową drogę i samemu stwórz swoją przestrzeń rynkową, gdzie nie będziesz musiał myśleć o konkurencji, gdyż zwyczajnie jej tam nie będzie, a cały zysk będzie należał do ciebie.


20. Zero to one – Peter Thiel, Blake Masters

W dobie rozwijających się z prędkością światła technologii, w dalszym ciągu mamy przestrzeń do zapełnienia. Im więcej wiemy, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że jeszcze tak wiele rzeczy jest do odkrycia i tak wiele obszarów do wypełnienia. Nie inaczej rzecz ma się na polu biznesowym. Mimo tego, że na rynku funkcjonuje wiele różnorodnych firm, co chwilę dowiadujemy się, że ktoś startuje z zupełnie czymś nowym. Tak jest, było i będzie w dalszym ciągu. Czasem zatem warto szukać swojej niszy niż bić się w przestrzeni gdzie konkurencja jest na tyle duża, że praktycznie nie mamy szans na wypłynięcie na powierzchnię.

Niezależnie od tego w jakiej dziedzinie się specjalizujesz masz szansę na powodzenie. Z książki dowiesz się bowiem, że każda dziedzina potrzebuje nowości i rozwoju. Postęp potrzebny jest wszędzie, od sprzątania po loty w kosmos. Przestań powielać i zacznij tworzyć. Szansę na powodzenie mamy kiedy próbujemy swoich sił w czymś całkiem nowym, jeszcze nie odkrytym. Nie walczmy zatem z konkurencją, a spróbujmy się od niej oderwać, tworząc coś nowego.

Aby to osiągnąć musimy ciągle szukać, ciągle się uczyć, zadawać pytania. Nauczmy się samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Nauczmy się niezależności i szukajmy swojej własnej ścieżki. Szukajmy drogi, którą nikt wcześniej nie szedł.


21. Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! – Nick Vujicic

Wielu z nas zna, a kto jeszcze nie poznał powinien na zawsze zapamiętać tego człowieka – NICK VUJICIC. Przyszedł na świat z bardzo rzadką chorobą. Mianowicie urodził się bez rąk i bez nóg. Chyba dla każdego byłaby to ogromna tragedia. Jak nauczyć się żyć bez kończyn? Również życie Nicka nie było proste. Jako dziecko miał depresję, był wyśmiewany przez rówieśników, nie miał celu, a nawet próbował popełnić samobójstwo. To wszystko pokazuje w jak dramatycznej sytuacji był. Z pomocą matki uświadomił sobie jednak, że nie on jeden na świecie jest w takiej sytuacji. Może także liczyć na wsparcie najbliższych i nie jest pozostawiony sam sobie, czyli tak na prawdę ma coś czego nie ma każdy. Postanowił więc ze swojej choroby zrobić atut i zaczął pomagać innym niepełnosprawnym. Zmobilizowało go to także do tego aby zacząć przezwyciężać swoje słabości aby stać się niezależnym człowiekiem.

Z wycofanego, przepełnionego smutkiem i żalem chłopaka stał się pełnym pasji, pomysłów, niczym nie ograniczonym mężczyzną. Prowadzi własną firmę, prowadzi szkolenia motywacyjne na całym świecie, udziela sie charytatywnie, pisze książki i wiele innych. Do tego znajduje czas na podróżowanie, gra w golfa, surfuje i gra na perkusji. Ma żonę i czwórkę dzieci. Spełnia się zarówno na polu biznesowym jak i w życiu prywatnym. Jest człowiekiem spełnionym i szczęśliwym.

Warto przeczytać tę książkę także po to aby zobaczyć, że mając nawet niewiele mamy bardzo dużo. Natomiast żadne ograniczenia nie są na tyle duże, że nie da się ich pokonać. Jeśli tylko chcemy możemy tak na prawdę zrobić wszystko. A jeśli kiedyś przyjdzie nam narzekać, zamiast użalać się nad sobą, weźmiemy się do roboty i zaczniemy działać, bo nie ma rzeczy niemożliwych, a wszelkie ograniczenia są tylko i wyłącznie dziełem naszego umysłu.

22. Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności – David Allen

Nie masz pomysłu na swoją pracę i swoje życie? Myślisz, że robisz wszystko dobrze jednak ciągły stres i brak odpoczynku dają się we znaki? Chyba najwyższy czas na zmiany. Jednak aby to zrobić efektywnie trzeba mieć na to dobry pomysł. Jednym z takich pomysłów jest właśnie filozofia GTD czyli Getting Things Done. Jest to popularna metoda organizacji zadań, która nauczy cię efektywnie i bezstresowo je wykonywać. Dzięki odpowiedniej organizacji będziesz w stanie wybrać zadania, które w danym momencie będziesz realizował. Nauczysz się także przekazywać zadania innym, np. swoim pracownikom.

Getting Things Done to 5 etapów:

Kolekcjonowanie – czyli zbieranie wszelkich informacji, planów, zobowiązań, celów itd. w jednym miejscu. Innymi słowy chodzi o to aby przelać wszystko to co zaprząta nam głowę do notatnika, skrzynki pocztowej czy gdzie tylko chcemy tak aby odciążyć naszą głowę i umysł. Należy także regularnie opróżniać nasz koszyk poprzez analizę.

Analiza – należy przeanalizować każdą sprawę pod względem tego co należy z nią zrobić bądź komu przydzielić.

Porządkowanie – uporządkowanie przeanalizowanych zadań.

Przegląd – regularne (minimum raz w tygodniu) przeglądanie zadań.

Realizacja – wykonywanie zaplanowanych zadań, tych nieplanowanych oraz planowanie nowych.


23. Pełna moc możliwości – Jacek Walkiewicz

Jak ponieść się po upadku? Jak stanąć na nogi po niepowodzeniach aby znów cieszyć się życiem? Co robić aby zacząć zauważać swoje możliwości? Jak zacząć wykorzystywać pojawiające się na drodze okazje i możliwości?

Przypomnij sobie swoje sukcesy. Czy ktoś ci to dał? Czy spadły one z nieba jak złota gwiazdka? Aby odnieść sukces i zrealizować swoje cele musisz ciągle do tego dążyć poprzez samodoskonalenie, naukę i ciężką pracę. Musisz tego chcieć i nieustannie nad tym pracować. Sukces nie jest dziełem przypadku. Na sukces trzeba sobie zapracować. Tak samo jest z marzeniami. Dobrze je mieć ale nie warto bezmyślnie czekać, aż się same spełnią. Marzenia są po o aby je realizować i do nich dążyć. Musisz cały czas dążyć do zamierzonych celów. Nie poddawać się jeśli byle to kamyk stanie ci na drodze. Do tego potrzeba będzie także odwaga i samozaparcie. Nie raz będziesz musiał postawić pierwszy krok w nieznane. Ale kto nie ryzykuje nie odniesie spektakularnego sukcesu.

Ciągłe dążenie do sukcesu, ciężka praca, nasze marzenia i odwaga to cechy, które musisz u siebie wypracować aby móc cieszyć się pełną mocą możliwości. Jeśli to masz nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych.


24. 4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss

Pracujesz ponad swoje siły, a i tak zarabiasz najniższą krajową. Może warto sięgnąć po lekturę, która pokazuje człowieka takiego jak ty, który jednak zmienił swoje życie o 180 stopni. Przestał pracował na pełny etat, a jedynie 4 godziny w tygodniu, a mimo to udało mu się zarobić w dużo krótszym czasie więcej niż kiedyś przez cały rok. Nie wiesz jak wyeliminować ze swojej pracy zbędne działania. Nie wiesz jak wygospodarować więcej czasu wolnego bez uszczerbku dla zarobków. Jak ułatwić sobie życie prywatne i zawodowe przekazując swoje zadania innym, bez szkody dla twojego portfela?

Jeśli i ty chcesz wiedzieć jak żyć jak milioner wcale nim nie będąc przeczytaj, a na pewno się nie rozczarujesz.


25. Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX – Ashlee Vance

Geniusz – inwestor, przedsiębiorca, milioner, inżynier, wynalazca. Z drugiej jednak strony człowiek ekscentryczny, mający indywidualne poglądy i zdanie na każdy temat, rozkapryszony i wulgarny szef. Czy geniusz zawsze musi mieć jakieś wady? Przez wielu uznawany za najbardziej innowacyjnego żyjącego człowieka na ziemi. Czy jednak warto we wszystkim go naśladować? Wielu mówi także, że najlepiej nie wchodzić mu w drogę. Czy geniusz ma też mroczną stronę?

 

26. Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji – Ed Catmull

Czy ty również należysz do osób, które nie raz stoczyły walkę z biurokracją? A może na co dzień pracujesz właśnie w takich warunkach? Nie ważne kiedy i jak, byleby stworzyć miliony zbędnych raportów. Zero innowacyjności, kreatywności i własnego zdania. Wszystko według gotowego szablonu, bez konieczności samodzielnego myślenia, a co najgorsze bez zbędnych pomysłów i indywidualności. To przecież może zagrozić szeregowi zbędnych działań.

A gdyby tak przenieść się w miejsce gdzie kreatywność jest cechą poszukiwaną. Tam samodzielne myślenie, głowa pełna pomysłów, zaangażowanie i innowacyjność jest wręcz wymagana. Co więcej, pracodawca tworzy nam takie warunki. Dba także o to aby nikt i nic nie zaburzało naszej przestrzeni. Robisz wszystko tak jak chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Nie ważne są szablonowe środki. Ważne są twoje możliwości, umiejętność, talent i kreatywność oraz efekty jakie osiągasz. Każdy może mieć bowiem inne metody na sukces, a zadaniem pracodawcy jest w tym momencie zorganizowanie przestrzeni do działania odpowiadającej pracownikowi, a nie przełożonym. Taki właśnie jest świat Pixar, czyli wytwórni komputerowych filmów animowanych.

Odpowiednie środowisko pracy to klucz do sukcesu. Jeśli pracownik jest zadowolony, ma bazę do działania i nie jest ograniczany zbędną procedurą, ma swobodę wyboru, a pracodawca dba o to aby jego kreatywność nie była niczym hamowana, ma szansę na sukces. A przecież sukces pracowników to także nasz sukces, a zatem korzystamy my wszyscy jako firma. Co więcej nie boją się tam zatrudniać ludzi, którzy wiedzą więcej niż oni sami. Każdy pomysł traktują z szacunkiem i nie odrzucają go tylko dlatego, że to nie jest po ich myśli czy zwyczajnie go nie rozumieją. Każdy ma tam swoją szansę i jeśli tylko chce może z niej skorzystać. Książka ta pokaże nam jak rozwijać kreatywność swoją, swojego otoczenia czy też pracowników.


27. Droga Toyoty do Lean Leadership – Jeffrey K. Liker, Gary L. Convis

Złotą zasadą firmy jest dążenie do doskonałości. Ma to miejsce, od wydawać by się mogło, najmniej istotnych elementów, po te strategiczne dla firmy. Wszystko niezależnie od wielkości i wagi ma być doskonałe. W taki też sposób władze firmy szukają leaderów. Przeznaczają na to wielki kwoty. Wszystko po to aby wyłonić z potencjalnych kandydatów osoby, które można przygotować do roli przywódców. Dzięki temu ciągłe dążenie do doskonałości pobudzane jest na każdym szczeblu organizacji i generuje stały wzrost, innowacyjność produkcji, stabilną pozycję na rynku rozpoznawalność marki i zaufanie wśród klientów.

Oczywiście i tu nie obyło się bez kryzysów. Jednak wybrany model zarządzania i doskonałość w każdym calu pozwoliły firmie przetrwać, a nawet umocnić swoją pozycję na rynku. Nie bez znaczenia było także wykwalifikowane przywództwo, które w dobie kryzysu nie schodziło z obranego kursu i zawsze wiedziało jaki będzie następny krok ku wyjściu na prostą i stawaniu się jeszcze lepszym i silniejszym.

Dążenie do doskonałości w każdym calu to jedno z założeń szczupłej produkcji. Jednak w systemie Toyoty nie tylko produkcja ma być Lean. Skoro sprawdza się to na tym szczeblu czemu nie zastosować tego w całym przedsiębiorstwie. Toyota to także szczupłe przywództwo i pracownicy. System lean sprawił, że Toyota już ponad 80 lat jest czołowym graczem na rynku i daleko w tyle ma swoją zmieniająca się konkurencję.

 

28. Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych – Timothy Ferriss

Tylu ludzi sukcesu, że sam możesz nie wiedzieć już na kim warto się wzorować. Z czyją historią najpierw się zapoznać aby zacząć zmieniać swoje życie na lepsze. Jak osiągnąć sukces w gąszczu możliwości. Jak wybrać najlepszą drogę dla siebie. Tą przeprawę choć trochę pragnie nam ułatwić Tim Ferriss, który przez wiele miesięcy, a nawet lat poznawał historie ludzi sukcesu oraz narzędzia dzięki, którym dostali się na sam szczyt. To nie tylko zwykłe gadanie. Gdyż ona sam, we własnej osobie, dzięki tym spostrzeżeniom podwoił swoje dochody, ale także stał się szczęśliwym człowiekiem. Tym bardziej jest to pozycja godna uwagi. Na tych bowiem wskazówkach ktoś już skorzystał i to z pozytywnym skutkiem.

Narzędzia tytanów to wnioski autora, fragmenty notatek oraz osobiste spostrzeżenia ze spotkań z wieloma ludźmi, którzy swoją pracę i zaangażowanie zamienili w sukces. Dowiesz się np. jak zamienić swoje słabości w zalety, jak sobie radzić z komplikacjami i porażkami, jak pokonać strach i zdobyć pewność siebie, czy po prostu, jak być szczęśliwym.


29. Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter

Amerykański biznesman, który osiągnął sukces postanowił uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się swoją wizją idealnie działającego systemu inwestowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie rzadko stoją one w sprzeczności z tym co powszechnie uważamy za dobre i prawidłowe. O ile fakt, że aby stać się bogatym nie trzeba mieć wysokich dochodów, o tyle zdanie, że wysokie zarobki pracownika nic nam nie dadzą jako pracodawcom, nieruchomości to nie aktywa, a na powodzenie naszej firmy mają wpływ przede wszystkim korzyści podatkowe inwestorów, pewnie nie każdemu przypadną do gustu. Jednak autor tak właśnie uważa i te idee wciela w swoje życie. W każdym bądź razie pozycja ta ma na celu uświadomienie nam, że wiedza o pieniądzach i zarządzanie nimi to najważniejsza umiejętność jak przyda nam się w życiu i jaką możemy przekazać swoim dzieciom. Wszystko po to aby miały one szansę sprostać wymaganiom ówczesnego świata i zdobyły prestiż i pozycję, o której marzą.


30. Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza – Cal Newport

Tytuł idealnie odzwierciedla to co możemy znaleźć po otwarciu tej książki. Jednak aby zacząć należy powiedzieć kilka słów o tym, czym właściwie jest praca głęboka. Jej głównym założeniem jest umiejętność skupienia całej swojej uwagi na realizowanym zadaniu bez żadnego przerywania i rozpraszania się innym rzeczami. Pełna koncentracja to szansa na szybszą realizację zadania, lepsze przyswojenie wiedzy, czy też osiągnięcie lepszych wyników. Zastanów się teraz kiedy ostatnio wykonywałeś swoją pracę w pełnej koncentracji. Czy w ogóle jesteś sobie w stanie przypomnieć kiedy zrealizowałeś jakieś zadanie od początku do końca bez napisania smsa, przeczytania maila czy odwiedzin na portalu społecznościowym? Czy już dawno straciłeś umiejętność pełnej koncentracji, czy właściwie nigdy jej nie posiadałeś? Spróbuj choć raz, a przekonasz się, że efekt, który osiągniesz pozytywnie wpłynie na dalszą motywację do pracy, twoje zaangażowanie, staniesz się lepszy w tym co robisz i w końcu poczujesz satysfakcję z wykonanej pracy, co nie przydarzyło ci się od dłuższego czasu.

Oczywiście, w dobie ciągłej łączności, upubliczniania każdego swojego kroku, chęci bycia w ciągłym kontakcie „ze światem”, a wręcz obawą, że coś może nas ominąć, nie jest to takie proste. Jednak autor nie ma na celu pokazania negatywów społeczeństwa skomunikowanego, a jedynie pragnie pokazać jak wielkie zalety ma wprowadzenie w życie pewnych zasada  w tym zasady pracy głębokiej i koncentracji na zadaniu, a nie na wszystkim po trochu. Z tego też powodu autor pokazuje niepodważalne plusy pełnej koncentracji i jej wpływ na nasze życie oraz korzyści jakie nam daje. Jednak to nie tylko puste słowa. Dostajemy także szereg rad jak  wprowadzić jego słowa w swoje życie i posiąść umiejętność głębokiej koncentracji.

Jeśli masz problem z dłuższym skupieniem uwagi, przez co godzinna praca zamienia się w niekończący się maraton, to pozycja obowiązkowa w twojej biblioteczce. Fakt, że świat idzie do przodu i coraz więcej rzeczy rozprasza naszą uwagę jest niezaprzeczalny. Jednak nie ma sensu z tym walczyć. Z pewnością jednak trzeba nauczyć się w tym świecie funkcjonować. Umiejętność skupienia uwagi na jednej rzeczy i pełnej koncentracji powoli staje się sztuką, której każdy z nas musi się nauczyć. Jednak są sprawdzone metody jak tego dokonać, dlaczego więc nie dać sobie szansy?


Zdjęcia okładek książek z:
https://helion.pl/
http://www.empik.com/
https://www.ceneo.pl/
https://lubimyczytac.pl/

1 Comment

Dodaj komentarz