Techniki motywacyjne

Techniki motywacyjne

Każdy z nas doskonale wie, czym jest motywacja. To gotowość i chęć do podjęcia się określonej czynności. Dzięki motywacji mamy energię i siłę, która pozwala nam osiągać zamierzone cele. Na proces motywacji składa się kilka elementów, które w połączeniu ze sobą dają efekt w postaci motywacji. Jednym z elementów tego procesu jest chęć do działania. Niestety wielu osobom właśnie tego czynnika brakuje najczęściej i nie są w stanie zmotywować się do robienia czegokolwiek. Nie jest to jednak powód do tego, aby rezygnować z realizowania celów. W momencie, gdy nie masz na nic chęci, możesz użyć techniki motywacyjne, które pomogą odzyskać Ci energię. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najskuteczniejszych.

Najskuteczniejsze techniki motywacyjne

Codzienne motywacje i inspiracje, które przeglądasz w poszukiwaniu siły do osiągania wyznaczonych sobie celów, mogą nie wystarczyć. W trudnych chwilach warto zwrócić uwagę na techniki motywacyjne. Nie są one trudne, a mogą pomóc Ci zmienić nastawienie i odzyskać motywację do działania.

Ustalanie sobie celów

Pierwszą i jedną z prostszych technik motywacji jest ustalanie sobie celów, do których chcesz dążyć. Cele to podstawa udanej i długotrwałej motywacji. Zanim przystąpisz do działania, musisz w końcu wiedzieć, do czego tak naprawdę chcesz dążyć. Mogą to być różne rzeczy i nie należy się ograniczać jedynie do planów krótkoterminowych. Pomyśl o tym, co chcesz osiągnąć w najbliższych dniach, miesiącach, a nawet latach. Pozwoli Ci to na kierunkować swoje działania na konkretny cel, co jest jednym z podstawowych elementów procesu motywacji. W chwilach zwątpienia i bezsilności będziesz przypominał sobie, po co właściwie coś robisz i jakie cele może Ci to pomóc osiągnąć. Łatwiej będzie Ci znaleźć chęci do działania, gdy będziesz wiedzieć, że zrobienie niektórych rzeczy, nawet gdy bardzo Ci się nie chce, jest elementem drogi do wyznaczonego celu.

Skoncentrowanie się na działaniu

Jedne ze skuteczniejszych technik motywacyjnych mówią o tym, że skoncentrowanie się na rzeczy, którą robisz w danym momencie, jest najlepszym rozwiązaniem. Nie myśl o tym, co było i co będzie, staraj się żyć tu i teraz i skupiaj się maksymalnie na wykonywanej czynności. Myślenie o tym ile już zrobiłeś i jak długa droga Cię jeszcze czeka, tylko marnuje Twój czas i wysysa motywację do działania. Musisz dać z siebie wszystko w danym momencie i nie przejmować się tym, co było i co dopiero będzie. Dzięki temu nie będziesz martwić się niepotrzebnymi rzeczami i uzyskasz lepsze efekty swoich działań. Taka postawa pomaga też szybciej przebrnąć przez dzień w pracy. Jeśli będziesz myśleć tylko i wyłącznie o rzeczach, które aktualnie musisz zrobić, to nawet się nie obejrzysz, a nadejdzie koniec zmiany.

Zmiana planu

Monotonia może sprawiać, że szybciej stracisz motywację w dążeniu do celu. Wykonując codziennie te same czynności, stają się one automatyczne i przestają cieszyć tak bardzo, jak na początku. Staraj się robić coś spontanicznego każdego dnia. Mogą to być nawet takie małe rzeczy jak spacer z pracy do domu, mimo że zawsze jeździłeś autem albo posłuchanie innej muzyki niż zawsze. Nie musisz wprowadzać spektakularnych zmian, wystarczy mała zmiana planu, a dostarczysz swojemu mózgowi nowych, ciekawych bodźców, które napędzą go do pracy. Doświadczanie nowych emocji i robienie nowych rzeczy pobudzi Cię do działania i odzyskasz radość z robienia tych samych rzeczy, ale w trochę inny sposób.

Wizualizacja osiągniętego celu

Techniki motywacyjne przybierają różne formy i naszym zdaniem ta jest jedną ze skuteczniejszych. W wolnej chwili wyobraź sobie moment, w którym osiągasz upragniony cel. Pomyśl, jak będziesz się wtedy czuć i co się dzięki temu stanie. Muszą to być pozytywne obrazy, które napędzą Cię do działania i sprawią, że poczujesz się zmotywowany. Dzięki wizualizacji osiągniętego celu docenisz to, ile już zrobiłeś w jego kierunku i poczujesz radość z tego, że już niedługo może Ci się to udać. Im dokładniejsza będzie Twoja wizualizacja i im bardziej się na niej skupisz, tym bardziej poczujesz przyjemność, która z tego płynie. Z takim pozytywnym nastawieniem łatwiej będzie Ci dalej pokonywać drogę do celu. Wizualizowanie postaraj się wykonywać jak najczęściej.

Wypisanie korzyści

Zanim przystąpisz do robienia czegokolwiek, pomyśl jakie korzyści może Ci to przynieść w przyszłości. Wystarczy Ci zwykła kartka i długopis. Wypisz na kartce wszystkie korzyści, które mogą Cię spotkać w momencie, gdy osiągniesz dany cel. Gdy zabraknie Ci motywacji, wyciągniesz tę kartkę z szuflady i przypomnisz sobie, po co właściwie to robisz. Gdy jesteśmy zmęczeni, chorzy i smutni wszystko traci dla nas sens i wydaje nam się, że niepotrzebnie coś robimy. W takich momentach dobrze jest sobie przypomnieć a pomóc w tym ma właśnie kartka z wypisanymi wcześniej korzyściami. Możesz wypisać wszystko, co tylko przyjedzie Ci do głowy.

Wizualizacja siebie zmotywowanego

To technika motywacji podobna do tej, w której musiałeś wyobrazić sobie moment, w którym osiągasz cel. W tym przypadku musisz jednak wyobrazić sobie siebie w pełni zmotywowanego. Dzięki temu możesz poczuć zapał do działania i przypomnisz sobie, jak fajne jest uczucie bycia zmotywowanym. Wyobraź sobie wszystkie szczegóły i emocje, które towarzyszą Ci w momencie silnej motywacji. Jeśli zrobisz to dokładnie, możesz wręcz poczuć ten stan, nawet jeśli przed chwilą zupełnie nie miałeś energii. Codzienne motywacje i inspiracje nie mają takiej mocy jak techniki polegające na wizualizacji. Jeśli potrzebujesz naprawdę silnych emocji, aby znów się zmotywować, to koniecznie spróbuj wizualizować sobie pewne rzeczy.

Dodaj komentarz