Dlaczego egocentryzm nie jest wskazany?

Dlaczego egocentryzm nie jest wskazany?
Strona główna » Dlaczego egocentryzm nie jest wskazany?

Dlaczego egocentryzm nie jest wskazany?

Ludzie są różni – mają rozmaite gusty i upodobania. Z niektórymi można “konie kraść”, a z niektórymi bardzo trudno jest się dogadać… Osoby z tej drugiej grupy są po prostu czasami egocentrykami. Na czym polega taki pogląd? Jak radzić sobie z egocentryzmem? Co zrobić, aby zmieniać złe nawyki na lepsze i tym samym stawać się bardziej wartościowymi osobami? Te i inne zagadnienia zostaną poruszone w dzisiejszym wpisie.

Co to jest egocentryzm?

Warto wiedzieć, że egocentryzmem to specyficzny pogląd, który zakłada umiejscowienie własnej osoby w centrum świata. Inaczej rzecz ujmując, ludzie, którzy są egocentrykami przede wszystkim martwią się o swoje potrzeby. Oczywiście, warto dbać o własne interesy, ale bez przesady, ponieważ jednostki otaczające nas też są ważne. Niestety, egocentrycy to ludzie, którzy przede wszystkim zajmują się sobą i swoimi przeżyciami. Nie doceniają innych, bagatelizują ich zdanie i zazwyczaj twierdzą, że tylko oni mogą mieć rację – nawet, jeśli nie są specjalistami w konkretnej dziedzinie. Dlaczego egocentryzm nie jest wskazany? Trzeba podkreślić, że ludzie, którzy prezentują taki tok rozumowania zazwyczaj nie są lubiani. Dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że trudno jest bez jakiejkolwiek pomocy innych dojść do sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Rzecz jasna, nie można tylko liczyć na innych. Druga strona medalu jest zaś taka, że dobrze jest mieć wokół siebie przyjazne osoby, które pomogą w potrzebie. Tymczasem egocentrycy są uważani za egoistów, snobów, samolubów i ludzi, którzy patrzą na innych z góry.

Jak radzić sobie z egocentryzmem?

Czujecie, że w pewnym stopniu jesteście egocentrykami? Jeśli tak, to jest to już połowa sukcesu. Najczęściej bowiem ludzie, którzy mają tę przypadłość nie widzą winy w sobie, tylko w innych. Potrzeba dużo czasu, aby zrozumieć ten aspekt. Wiecie już, dlaczego egocentryzm nie jest wskazany. W końcu takie osoby raczej nie wzbudzają sympatii innych, co przekłada się negatywnie na jakość życia prywatnego oraz zawodowego. Co zrobić, aby zmienić pogląd na otaczającą rzeczywistość? Bardzo ważna w tym wszystkim jest motywacja. Osoby, które są egocentrykami muszą bowiem zdawać sobie sprawę, że taka postawa nie wróży im nic dobrego. Trzeba podkreślić, że ludzie prezentujący taki tok rozumowania mają nie tylko trudności na przykład w pracy, kiedy trzeba wspólnie wykonywać projekty z innymi itp. Egocentrycy często są także nieszczęśliwi, gdyż nie mogą znaleźć swojej drugiej połówki. Wszystko przez to, że szybko zrażają do siebie innych. Musicie być zatem zmotywowani i rzeczywiście chcieć zmian. Jeśli będziecie wykazywać się taką postawą, to naprawdę macie szanse na odniesienie sukcesu w tym aspekcie.

Jak motywować się do zmiany złych nawyków?

Bez motywacji ani rusz – co do tego chyba nikt nie ma nawet najmniejszych wątpliwości. Jakie kroki należy podjąć, aby poradzić sobie z tą przypadłością? Bardzo ważne jest to, aby spróbować na każdy problem popatrzeć z różnych stron. Egocentrycy najczęściej obwiniają za swoje niepowodzenia innych. Może tym razem należy spróbować pomyśleć o konkretnej sytuacji nieco inaczej? Warto zauważyć też swoje błędy i przyjąć je do wiadomości. Pomocna jest w tym też opinia kogoś z najbliższego otoczenia. W związku z tym dobrze jest zapytać się o daną kwestię koleżankę, przyjaciółkę (jeśli jest taka możliwość) czy członka rodziny. Dzięki temu można poznać zupełnie inne punkty widzenia, co pomoże zrozumieć własne pomyłki.

W niektórych sytuacjach konieczna jest też pomoc psychologa. Nie warto bać się lekarza tej specjalizacji. Trzeba podkreślić, że obecnie dużo ludzi – jak choćby sportowców – regularnie uczęszcza na sesje. Wszystko dlatego, że specjaliści z tej kategorii potrafią dotrzeć do umysłu pacjentów. Dzięki temu zaczynają oni myśleć w lepszy niż do tej pory sposób. To sprawia, iż krok po kroku można pozbywać się roszczeniowego podejścia do otaczającej rzeczywistości. Im zaś lepsza postawa, tym większa liczba wartościowych znajomych oraz większe szanse na odnoszenie sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Chyba warto spróbować, ponieważ egocentryzm na pewno nie jest wskazany i generalnie bardzo przeszkadza – nie tylko innym, ale też samym właścicielom.

Dodaj komentarz