Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą nie tylko pięknego uśmiechu, ale także świeżego oddechu. Jednak według statystyk aż 90 proc. Polaków zmaga się z próchnicą. Czy to znaczy, że nie umiemy dbać o zęby? W pewnym stopniu tak, ale przede wszystkim brakuje nam wiedzy i świadomości. Co ma wpływ na psucie się zębów i jak zapobiec próchnicy? Zobacz jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. 

Szczotkuj zęby 

Za problemy z uzębieniem najczęściej odpowiada próchnica. To zakaźna choroba bakteryjna, która narusza szkliwo. Mimo, że zęby są najtwardszą tkanką w naszym organizmie, to bardzo łatwo zniszczyć je cukrem. Dlatego podstawą dbania o higienę jamy ustnej jest regularne mycie zębów. Zęby powinno szczotkować się 2-3 razy dziennie. Po wstaniu i przed pójściem spać oraz w ciągu dnia, szczególnie jeśli jedliśmy coś słodkiego. Szczotkując zęby usuwasz wszelkie pozostałości po jedzeniu oraz osad, który znajduje się na płytce nazębnej. Dzięki temu zapobiegasz namnażaniu się bakterii i rozwojowi próchnicy. Oprócz zębów powinno się myć także dziąsła i język. Biały nalot, który gromadzi się na języku jest ogromnym siedliskiem bakterii. Dlatego przy każdym szczotkowaniu uwzględnij także język. Pamiętaj także, żeby dziąsła myć okrężnymi ruchami, tak żeby nie odsłaniać szyjek zębowych. Przy szczotkowaniu zębów nie możemy nie wspomnieć o wyborze pasty. Pastę do zębów powinno dobierać się do stanu swoich dziąseł – czy są wrażliwe, odsłonięte itp. Wybierz także produkt, który nie będzie zawierać fluoru. 

Płucz i nitkuj 

Samo mycie zębów może jednak nie wystarczyć. Żeby pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowej należy je także nitkować. W tym celu możesz użyć specjalnej nitki dentystycznej. Wygodną opcją są także szczoteczki do nitkowania lub irygator, który najdokładniej czyści przestrzeń między zębami. Ostatnim etapem w procesie higieny jamy ustnej jest płukanie buzi płynem dentystycznym. Płyn możesz stosować także w ciągu dnia, jednak najlepiej używać go rano. Ciecz dostaje się do wszelkich zakamarków, do których trudno dosięgnąć szczoteczką lub nitką i dezynfekuje jamę ustną. 

Odwiedzaj dentystę 

Do profilaktyki higieny jamy ustnej musimy włączyć także regularne wizyty u dentysty. Gabinet stomatologiczny Kraków powinno odwiedzać się raz na pół roku. I nie chodzi o sam przegląd. Bardzo ważnym elementem dbania o zęby jest ich regularne odkamienianie i piaskowanie. Ponadto jeśli któryś z zębów zacznie się nam psuć, to szybka naprawa problemu ochroni pozostałe zęby.

Dodaj komentarz