Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to świetny pomysł na biznes, ale warto od samego początku zdawać sobie sprawę z konieczności odprowadzania podatków i składek ZUS.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to świetny pomysł na biznes, ale warto od samego początku zdawać sobie sprawę z konieczności odprowadzania podatków i składek ZUS. Wbrew pozorom, nie jest to aż takie straszne!
Podatki w firmie
Prowadząc własną działalność gospodarczą, trzeba liczyć się z koniecznością ponoszenia danin publicznych w postaci podatków. Oto najważniejsze z nich:
Podatek dochodowy
Jest to podatek płacony od dochodu wypracowanego przez firmę. Istnieją dwie formy opodatkowania:
- na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej (17% i 32%)
- podatek liniowy w wysokości 19%
Podatnik sam decyduje o wyborze formy na początku działalności. Co miesiąc lub kwartał przedsiębiorstwa wpłacają zaliczki na podatek, a jego ostateczne rozliczenie następuje w zeznaniu rocznym. Odliczeniom podlegają m.in. składki ZUS, darowizny, wydatki na B+R.
Podatek VAT
Jest to podatek od towarów i usług. Standardowa stawka VAT wynosi 23%, obniżone stawki to 8% i 5%. Firmy muszą składać deklaracje VAT co miesiąc lub kwartał. W zależności od obrotów możliwe są uproszczone formy (kwartalne, ryczałt). Podatek VAT jest ostatecznie ponoszony przez konsumenta.
Podatek od nieruchomości
Jest to danina lokalna, zależna od gminy. Dotyczy gruntów, budynków i budowli wykorzystywanych na działalność gospodarczą. Stawki zależą m.in. od lokalizacji, przeznaczenia, rodzaju zabudowy. Podatek płatny jest co roku lub w ratach.
Składki ZUS
Innym kosztem są obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne:
- emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa
- łącznie ok. 40% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
- możliwe ulgi dla początkujących przedsiębiorców
Inne opłaty
W zależności od profilu działalności mogą pojawić się też:
- opłaty za koncesje, zezwolenia, certyfikaty
- opłaty skarbowe (np. od założenia spółki)
- podatek od czynności cywilnoprawnych
Jak widać, prowadząc biznes w Polsce trzeba liczyć się z różnymi kosztami. Warto je jednak analizować i starać się optymalizować. Istnieje też wiele możliwości rejestracji spółki przez cudzoziemca w Polsce na korzystnych warunkach. Z pozytywnym nastawieniem uda się z sukcesem rozwijać własną firmę!