Mapa marzeń

Mapa marzeń
Strona główna » Mapa marzeń

Mapa marzeń – jak zrobić?

Wielkimi krokami zbliża się koniec tego roku kalendarzowego. Badania pokazują, że grudzień to miesiąc, w którym Polacy najczęściej snują plany dotyczące kolejnych etapów w swoim życiu. Niestety, większość z nich finalnie nie jest realizowanych. Ludzie zapominają bowiem o swoich planach, albo – z rozmaitych przyczyn – ich nie realizują. Macie podobnie? Też wiele razy składaliście noworoczne postanowienia, ale finalnie nic z tego nie wychodziło? W takim razie być może pomoże Wam mapa marzeń. To nowoczesny – i wiele osób podkreśla, że skuteczny – sposób, aby efektywniej i z większym zaangażowaniem realizować swoje plany. Stosuje go coraz więcej ludzi. Jak wykonać mapę marzeń? Co wziąć pod uwagę realizując to zadanie? Jeśli interesują Was odpowiedzi na te pytania, to naprawdę warto przeczytać dzisiejszy artykuł.

Mapę marzeń można wykonać nawet dziś. Nie sugerujmy się tym, że robimy głównie plany noworoczne. Oczywiście robimy tak, również dlatego, że jest to tradycja. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby swoją mapę marzeń wykonać w dowolnym czasie w ciągu roku. Nieważne kiedy postawimy sobie cele. Najważniejsze jest aby trzymać się ułożonego planu i konsekwentnie, punkt po punkcie, dążyć do jego realizacji.

Co to jest mapa marzeń?

Mapa marzeń – nazywana także mapą skarbów – to po prostu wizualne przedstawienie naszych planów (na przykład na kolejne 12 miesięcy roku kalendarzowego, na kolejne kilka lat itp.). Wielu osobom w pewnym momencie brakuje motywacji i zaangażowania do realizowania swoich postanowień. Mapa marzeń pomaga takim ludziom. Po jej wykonaniu można ją powiesić w dobrze widocznym miejscu. Jest to ważne, aby mapa marzeń cały czas przypominała o naszych postanowieniach. Mapa marzeń to nic innego, jak krok po kroku, wizualizacja naszego planu. Pozwala nam podzielić nasz cel na mniejsze i konkretniejsze. Na każde marzenie składa się bowiem ciąg zdarzeń, które musimy zrealizować aby osiągnąć sukces. Dzięki mapie marzeń jesteśmy w stanie stwierdzić czego już dokonaliśmy i ile jeszcze przed nami. Pozwala nam zauważyć ile już zrobiliśmy. Dzięki temu mamy rzeczywisty obraz tego ile punktów na mapie marzeń zostało wykonanych i jak bardzo zbliżyliśmy się do realizacji naszego celu. Pozwala to także zobaczyć nasze małe sukcesy. Jest to także znacząca motywacja do dalszych działań. Nic bowiem nie motywuje tak bardzo jak udane przedsięwzięcia i fakt, że jesteśmy coraz bliżej w realizacji naszego marzenia. Ma to bowiem wpływ na naszą psychologię. Jeśli codziennie będziemy widzieć to, co stworzyliśmy już jakiś czas temu, to trudniej nam będzie zapomnieć o swoich planach. Każdy mały sukces będzie sprawiał, że będziemy chcieli więcej. Będziemy zmotywowani w swoim działaniu. Nasze sukcesy na drodze marzeń nie pozwolą nam zrezygnować, a nawet na chwilę się zatrzymać. Co więcej, każdy zrealizowany punkt będzie popychał nas do dalszego działania.  Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stosuje tę metodę.

Mapa marzeń – o czym pamiętać tworząc ją?

Technika tworzenia mapy marzeń jest tak naprawdę dowolna. Możecie rysować, malować, wklejać zdjęcia itp. Istotne jest to, że powstaje ona na tak zwanej siatce bagua. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż bagua to specjalny kwadrat, który jest podzielony na 9 równych części. Na każdym polu znajdują się konkretne dziedziny, które mają wpływ na nasze zadowolenie z życia. Są to między innymi bogactwo, pieniądze, zdrowie, samopoczucie, kariera czy miłość itp. Zadaniem każdej osoby, która chce posiadać własną mapę marzeń na przykład w swoim pokoju, jest zadbanie o odpowiednie elementy graficzne i dopasowanie ich do konkretnych pól. Jeśli na przykład bogactwo kojarzy Wam się z symbolem dolara, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby go narysować, namalować, wkleić, zrobić taką wyklejankę itp. Są też osoby, które korzystają z nowoczesnych programów komputerowych i w ten sposób tworzą swój projekt. Jest duża dowolność i należy wybrać taki wariant, który będzie najbardziej Wam pasował.

Bardzo dużo osób zastanawia się co wziąć pod uwagę wypełniając kolejne kwadraty. Generalnie zasada jest taka, że mapa marzeń po prostu ma się dobrze kojarzyć (na przykład z czymś miłym). Wykorzystuje się tutaj potęgę podświadomości. Dużo osób, które stosuje tego typu metody podkreśla, że łatwiej idzie im realizowanie konkretnych celów. Mapa marzeń ma działać na zmysł wzroku oraz, co za tym idzie, także na naszą podświadomość. Bardzo dużo zależy bowiem od naszej psychiki – jeśli zatem codziennie będziemy mieć przed oczami symbole, które dobrze nam się kojarzą, to łatwiej będzie nam zrealizować konkretne zadania i swoje postanowienia.

Bardzo ważne jest to, że schemat tworzenia mapy jest tak naprawdę dowolny. To także ma duże znaczenie. Wszystko dlatego, że osoby, które przykładowo lubią pracować z komputerami mogą stworzyć mapę marzeń przy użyciu tego urządzenia. Wtedy będzie im się ona lepiej kojarzyła itd. Ludzie, którzy kochają rysować także mają pełną dowolność. Wizualizacja marzeń naprawdę bardzo pomaga. Przed wykonaniem ostatniego szlifu warto dwukrotnie zastanowić się czy mapa marzeń zawiera wszystkie elementy na których Wam zależało. Popatrzcie na mapę i zastanówcie się czy dobrze się z nią „czujecie”. Niektórym może wydawać się to głupie, ale będziecie mieli większą motywację do realizacji swoich planów, jeśli każdy szczegół będzie Wam się dobrze kojarzył i wprowadzał Was w stan rozluźnienia oraz zrelaksowania.

Mapa marzeń ma być naszym lustrem, w którym z dumą możemy się przejżeć. Wszyscy spotkaliśmy się pewnie z takim sposobem motywacji jak : „spójrz w lustro, powiedz sobie, że jesteś piękna/przystojny, możesz zrobić wszystko o czym tylko sobie zamarzysz, wszystko zależy od ciebie, ten dzień zależy od ciebie”. Mapa marzeń jest czymś jeszcze lepszym. Raz sporządzona mapa marzeń będzie nas motywować każdego dnia. Będzie nam nieustannie przypominać jakie są nasze cele.

Polecamy świetny materiał Agiatis:

Jak mapa marzeń pomaga osiągać cele?

Mapa marzeń jest przez wiele osób uważana za bardzo skuteczny sposób, który motywuje do realizacji różnych postanowień w nowym roku. O czym była mowa już wyżej, nie tylko nowy rok jest dobrym momentem na sporządzenie mapy marzeń. Każdy dzień jest bowiem dobry aby zacząć realizować swoje cele i marzenia. Każdy moment roku jest odpowiedni żeby zacząć działać. Z powyższych akapitów wiecie już także, jak powinna być tworzona. Generalnie jednak trzeba zauważyć, że są to tylko propozycje. Najbardziej istotne jest bowiem to, aby mapa marzeń podobała się przede wszystkim Wam. To na was mapa marzeń ma pozytywnie oddziaływać. Nie musi podobać się innym ani być modelem wystawowym. Mapa marzeń jest tylko Twoja i to właśnie Tobie ma pomóc w realizacji postanowień. W związku z tym możecie zastanowić się i tak ją stworzyć, żeby jak najbardziej pomagała Wam w osiąganiu sukcesów dotyczących życia prywatnego oraz zawodowego. Statystyki pokazują, że ludzie, którzy tworzą taką mapę są naprawdę zdeterminowani, aby coś zmienić na lepsze. Bardzo ważne jest to, aby mapa marzeń była możliwie jak największa i zawsze znajdowała się w zasięgu wzroku. Nie chowaj swojej mapy do szafy. Musisz przeznaczyć dla niej takie miejsce aby zawsze byłą w zasięgu twojego wzroku. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zmotywować się, aby podjąć kroki w kierunku zrealizowania konkretnego postanowienia.

Jak zachęcić dzieci do zrobienia mapy marzeń?

Zamierzacie powiedzieć Waszym dzieciom o mapie marzeń? Nie wiecie jednak, jak pociechy na to wszystko zareagują? Obecnie dzieci mają tyle różnych możliwości w aspekcie spędzania wolnego czasu… Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnie z nimi stworzyć taki projekt. Mapa marzeń może być świetnym sposobem na spędzenie wolnej niedzieli itp. Oderwijcie się od ekranów telewizorów, poproście dzieci o wyłączenie komputerów czy konsol itp. Mapa marzeń może być oczywiście dostosowana do postanowień i celów dzieci. Mogą to być takie aspekty, jak otrzymanie konkretnej oceny z matematyki, dobre zdanie testów gimnazjalnych czy perfekcyjne nauczenie się wierszyka na polski itd. Pamiętajcie, że nie tylko Wasze pociechy będą bardziej zdeterminowane. Przy okazji spędzicie razem miło czas i zacieśnicie więzi rodzinne. Każdy spełniony punkt na mapie marzeń może być także dobrym pretekstem do nagradzania siebie albo swojej pociechy. Jeśli dziecko będzie widziało, że mapa marzeń kryje za sobą coś dobrego tym bardziej będzie zmotywowane do jej stworzenia. Niekoniecznie nagrody muszą być materialne. W związku z obecnym trybem życia większości z nas, nagrodą dla wielu dzieci może być po prostu wspólnie spędzony czas z rodzicami. Możecie przykładowo udać się w gronie rodzinnym do kina lub na przejażdżkę rowerową. Mapa marzeń ma być dostosowana do Ciebie. W końcu to Twoja mapa marzeń.

Mapa marzeń to tylko narzędzie, a nie rozwiązanie wszystkich kłopotów!

Myślicie, że mapa marzeń jest zrobiona, wisi w pokoju i to w zupełności wystarczy, aby zrealizować swoje cele? Jeśli tak, to jesteście w błędzie. Oczywiście, warto stosować takie elementy, aby zwiększyć swoją motywację. Jednak mapa marzeń to tylko motywacja i przypomnienie jakie cele sobie założyliście. Jest swego rodzaju codziennym przypomnieniem o co nam w życiu chodzi i co chcemy osiągnąć. W dalszym ciągu jesteście niezbędnym elementem w tej układance. Bez waszego udziału nic się nie wydarzy. Musicie działać i realizować kolejne punkty. Mapa marzeń ma wam to ułatwić. Musicie jednak sami przekonać siebie, że realizowanie celów naprawdę Wam się przyda. Wtedy rzeczywiście możecie pokonać własne słabości i dojść do mety w aspekcie konkretnych projektów.

1 Comment

 1. Ha ! Tez mam swoją mapę marzeń i serio polecam sobie coś takie wizualizować !
  1 stycznia 2017 jako postanowienie noworoczne założyłam sobie odwiedzenie 4 zagranicznych miejsc ( dla jednych dużo , dla innych mało.. dla mnie wtedy dużo 🙂 )
  Narysowałem mapę , przykleiłam na magnes do lodówki , a obok postawiłam skarbonkę.
  Udało mi się odwiedzić Niemcy , Szkocję , Hiszpanie , Rumunię i SŁowiację 🙂
  W Tym roku mapka nowa , liczka miejsc na 2018 ? 7 !! 😉
  Trzymajcie kciuki za moje podróże ! ✈️

Dodaj komentarz