Pisanie – od czego zacząć tę piękną przygodę?

Pisanie – od czego zacząć tę piękną przygodę?

Od dawna chodzi ci po głowie, aby pisać bloga? W twojej głowie kłębią się pomysły na fabułę książki? Dlaczego by nie spróbować! Podzielę się z tobą kilkoma informacjami, które przybliżą Ci to zagadnienie. Bo właściwie od czego zacząć?

Czytanie – pisanie wiąże się z nim nieodłącznie

Jeśli lubisz czytać i często oddajesz się tej przyjemności, to dobry znak. Jeśli podczas czytania widzisz akcję, a nie tylko same litery, to świetna wiadomość. To nie tylko pomoże ci rozwinąć wyobraźnię, ale także podczas czytania zapamiętasz zapewne większość trudnych do napisania słów. Zapamiętasz także, gdzie w zdaniach stawia się przecinki oraz nauczysz się poprawności stylistycznej.

Spisuj swoje pomysły – plan wydarzeń

W twojej głowie kłębią się pomysły na ciekawą fabułę? Zapisz je wszystkie w zeszycie lub w komputerze, abyś mógł je rozwijać w przyszłości. Możesz napisać plan wydarzeń, który będziesz mógł modyfikować, lub krótkie opowiadanie, które będziesz mógł z czasem poprowadzić dalej.

Zapisz się na warsztaty lub kup sobie dobrą książkę

Z reguły ludzie, którzy lubią pisać, lubią także czytać. Możesz oczywiście zapisać się na warsztaty z pisania, aby dowiedzieć się czegoś więcej od doświadczonego pisarza. Ale możesz także kupić książkę, która krok po kroku przybliży ci to zagadnienie, przekaże wskazówki, które pomogą ci się rozwijać samodzielnie.

Obserwuj innych pisarzy, ale nie naśladuj ich dosłownie

Czytaj i obserwuj, naśladuj, ale nie kopiuj! Gdzie kończy się granica między inspiracją a kopiowaniem? Podoba ci się twórczość danego pisarza, chcesz pisać tak jak on? Zanim podążysz jego własną, indywidualną drogą, pamiętaj, że to co napisał to jego własne doświadczenia, jego ciężka praca i jego własny styl. Lepiej poszukaj swojego…

Poszukuj własnego stylu

Eksperymentuj, baw się słowami i zdaniami, komponuj ciekawe zestawienia. Pisz opowiadania! Język to niezwykle kreatywna machina, pozwalająca na wyrażenie własnego, indywidualnego sposobu postrzegania świata, tworzenie swoich własnych zestawień słów, przymiotników, porównań i metafor. W trakcie rozwijania Twojego talentu w końcu znajdziesz swój język porozumiewania się ze światem i zapewniam cię, będzie wyjątkowy, bo będzie twój!

Ćwicz ortografię, interpunkcję, stylistykę

To oczywiste podstawy, ale o nich powinien pamiętać każdy pisarz. Czytając, częściowo wyrabiasz sobie nawyk zapamiętywania interpunkcji oraz ortografii. Jednak podczas pisania zaczynasz myśleć samodzielnie, zatem pewne oczywistości mogą ci umknąć. Nie bój się sięgnąć po słownik ortografii i interpunkcji. Lepiej upewnić się, że coś jest dobrze napisane niż później wstydzić się, gdy ktoś odkryje twój błąd i upubliczni go na forum.

Czytaj to co napisałaś – naucz się autokrytyki

Dystans i samokrytyka to najlepsi doradcy podczas nauki poprawnego pisania. Dopiero się uczysz, a co za tym idzie: popełniasz błędy. Z czasem nauczysz się je wychwytywać błyskawicznie, a w końcu przestaniesz je popełniać. Wszystko to kwestia praktyki i wytrwałości. Popraw błędy i idź do przodu!

Daj przeczytać innym i nie oczekuj zachwytów – przecież dopiero się uczysz

To co piszesz podoba ci się bardzo, ale przecież jako pisarz, chcesz publikować swoje teksty na blogu, portalu lub w książce. Prędzej czy później, ktoś będzie musiał to przeczytać. I lepiej niech będzie to ktoś, kto jest ci życzliwy. Nie wrzucaj tekstów na fora literackie, bo nie wyjdziesz stamtąd cało. Nie polecam tego sposobu sprawdzania własnego talentu pisarskiego.

Doprowadź jedno dzieło do perfekcji i wyślij do wydawnictwa lub… opublikuj e-book

Gdy już wszystko będzie gotowe, możesz wysłać tekst to wydawnictwa lub wydać samodzielnie e-book. Ale zanim to uczynisz, daj sobie czas. Dopracuj dzieło do końca.

Dodaj komentarz