Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe

Jak dogrzać pomieszczenie w pięknym stylu

Kominek, którego używamy do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń powinien być wyposażony we wkład kominkowy. Bez niego stracimy bezpowrotnie ciepło – szacuje się, że tylko 20% ciepła pozostanie w pomieszczeniu, natomiast aż 80% uleci wraz z dymem przez komin. Właściwie dobrany wkład kominkowy https://sklep.komo.pl/wklady-kominkowe ma niebagatelne znaczenie dla skutecznego i sprawnego działania. Powinien on być niezwykle trwały oraz odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury, a także na nagłe jej wahania. Ważne, aby był wykonany z materiału odpornego na korozję i winien dobrze akumulować ciepło, aby móc oddawać je także po wygaszeniu płomienia w palenisku. Należy drobiazgowo przemyśleć dobór odpowiedniego wkładu kominkowe, aby spełniał należycie swe zadanie i służył nam przez lata.

Wkłady kominkowe – na jaki się zdecydować?

W handlu dostępne są wkłady kominkowe żeliwne oraz wkłady kominkowe stalowe. Te wykonane z żeliwa posiadają grubsze i masywniejsze ścianki. Jeśli są odlewane w jednym kawałku, nie mają spawów oraz łączeń, dzięki czemu charakteryzują się wielką szczelnością. Jeśli jednak wykonane są ze skręcanych płyt żeliwnych, po pewnym czasie mogą ulec rozszczelnieniu. Żeliwne wkłady mają często bardzo ozdobną formę i wymyślne wzory, dlatego spełniają też funkcję dekoracyjną.

Wkłady kominkowe zbudowane są w kształcie paleniska, i podłączamy je bezpośrednio do wylotu spalin. Nowocześniejsze rozwiązania dostarczają także świeże powietrze do paleniska a także posiadają regulator ciągu, który automatycznie ten dopływ reguluje.

Wkłady kominkowe wykonane ze stali są prostsze i lżejsze, nadają się więc do pomieszczeń o nowoczesnym wystroju. W handlu znajdziemy szeroki wybór wkładów stalowych, zwłaszcza tych z płaszczem wodnym. Nie da się ukryć, iż stalowe korpusy nie akumulują ciepła tak dobrze jak żeliwne, jednakże ich komory wyłożone są dodatkowo płytami z szamotu bądź wermikulitu – materiałów o pojemności cieplnej znacznie większej niż żeliwo. Zdarza się niestety że te kruche płytki pękają, lecz istnieje możliwość ich wymiany na nowe.

We wkładach wykonanych ze stali stosowane są obecnie rozwiązania mające na celu usprawnienie procesu spalania. Posiadają na przykład komorę wtórnego spalania. Częściej niż w przypadku wkładów żeliwnych mają także udogodnienia w postaci systemów zapobiegających brudzeniu się szyby.

Szyby we wkładach kominkowych wykonywane są ze szkła żaroodpornego, wytrzymałego na temperatury około 700 stopni Celsjusza. Wkłady mogą być przeszklone z jednej, dwóch, trzech lub też ze wszystkich stron. Szyby pryzmatyczne lub zaokrąglone (panoramiczne) zapewniają lepszy widok płomieni i wypromieniowuje przez nie więcej ciepła (40-45%) niż przez płaskie (20-25%).

Niezależnie od użytego do wykonania wkładu materiału, jego korpus powinien być solidny, posiadać jak najgrubsze ścianki. W tanich urządzeniach często są one zbyt cienkie. Elementy znajdujące się najbliżej płomienia nagrzewają się wtedy znacznie szybciej niż pozostała część. Powstają duże naprężenia, które w przypadku stali są przyczyną odkształceń, a w przypadku żeliwa – pęknięć.

Dodaj komentarz