Dlaczego motywacja jest taka ważna?

Dlaczego motywacja jest taka ważna?

O motywacji napisano już dziesiątki, jeśli nie setki książek. W wielu przypadkach zawęża się ją konkretnie do motywacji do określonego zadania, na przykład ćwiczeń, schudnięcia, nauki czy pracy. To poważny temat, którym interesują się naukowcy, a także właściciele największych firm świata. Dlaczego tak jest? Co sprawia, że motywacja jest tak ważna i temat ten nieprzerwanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Motywacja a produktywność

Bardziej zmotywowana osoba pracuje (czy ogółem wykonuje jakąś czynność) lepiej i szybciej, nie odczuwając przy tym tak mocno negatywnych konsekwencji pracy (znudzenia, zmęczenia).

Dlatego też motywacja jest tematem, który tak mocno interesuje wszelkiego rodzaju prezesów, dyrektorów i menadżerów. Zmotywowani pracownicy są po prostu lepsi, zwłaszcza, jeśli mówimy tu o pracy wymagającej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a nie takiej, którą może wykonywać pierwsza lepsza osoba bez większego problemu.

Problem polega jednak na tym, że każdy pracownik jest nie tylko trybikiem w maszynie, ale też zupełnie odrębną jednostką, która ma swoje cele, pragnienia, marzenia i potrzeby. Żeby ustalić, jakie narzędzia motywacyjne warto zastosować, trzeba ją dobrze poznać. Im większa firma, tym trudniej jest „wejść w umysł” każdego jednego pracownika, więc stosuje się pewne uogólnienia.

Wśród nisko opłacanych pracowników bardzo często najlepszym, ale też najdroższym narzędziem motywującym będą po prostu premie i dodatki finansowe. Osoby, które zarabiają bardzo dobrze, być może również z chęcią przyjmą dodatkowe fundusze, ale niekoniecznie będzie to dla nich priorytetem. Być może bardziej docenią one większą elastyczność czasu pracy, dodatkowe dni wolne, dostęp do specjalistycznych kursów i szkoleń czy możliwość wyjazdu na służbowe konferencje i spotkania.

Motywacja pozwala walczyć ze słomianym zapałem

Temat motywacji powinien być jednak bliski nie tylko różnego rodzaju menadżerom, ale też każdemu z nas, niezależnie od tego, jaką pracę wykonujemy. Prędzej czy później przyjdzie nam bowiem w życiu robić coś, co być może nie jest szczególnie interesujące czy przyjemne, ale pozwoli nam ostatecznie osiągnąć upragniony przez nas cel, na przykład nauczenie się wybranego języka obcego.

Jeśli nie mamy odpowiedniej motywacji, a po prostu przykładowo będziemy znudzeni i stwierdzimy, że w wolnej chwili poćwiczymy język w aplikacji mobilnej, może się okazać, że szybko zrezygnujemy. Przez pierwsze kilka dni będziemy zaglądać do niej regularnie, ale później zajmiemy się czymś innym i zwyczajnie o niej zapomnimy. Motywacja sprawi, że nawet trudności i problemy nie będą nas zanadto zniechęcać, a po pewnym czasie nauka przestanie być taka nieciekawa, a po prostu stanie się kolejnym nawykiem.

Słomiany zapał to coś, co bardzo często występuje w przypadku różnego rodzaju postanowień noworocznych. Robimy je, ponieważ tak wypada, ale ostatecznie nic nas mocno nie ciągnie do ich wypełniania, więc już w lutym wszystkie postanowienia są z reguły porzucane. Motywacja może zapobiec takiemu scenariuszowi, dlatego też nie należy lekceważyć jej mocy.

Dodaj komentarz