Dlaczego warto nagradzać samego siebie?

Dlaczego warto nagradzać samego siebie?
Strona główna » Dlaczego warto nagradzać samego siebie?

Dlaczego warto nagradzać samego siebie?

Bardzo często mówi się, że ambitni ludzie mają w życiu trudniej. Coś w tym jest. Takie osoby nie zadowalają się przeciętnością. Cały czas jest ich mało i wciąż dążą do osiągania coraz to wyższych celów. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że takim osobom bardzo potrzebna jest odpowiednia motywacja do działania. Bez odpowiedniego zaangażowania trudno jest bowiem realizować konkretne cele, które się kiedyś postawiło przed samym sobą. Oczywiście, sama motywacja to nie wszystko. Potrzebna jest także wiedza, czasami doświadczenie, a prawie zawsze przynajmniej trochę łutu szczęścia. Jeśli jednak nie macie odpowiedniej motywacji, to osiągnięcie konkretnych celów jest zdecydowanie trudniejsze, a czasami nawet kompletnie niemożliwe. W dzisiejszym artykule dowiecie się zaś, dlaczego warto nagradzać samego siebie za pracę na poszczególnych etapach – w takcie realizowania odpowiednich zadań, zapraszamy również do przeczytania naszego artykułu “Jak często należy się motywować?“, który pomoże Wam dowiedzieć się więcej o tym aspekcie. A teraz już przejdźmy do “Dlaczego warto nagradzać samego siebie?”.

Większa motywacja do działania

Dużo osób popełnia taki błąd, że motywują się tylko korzyściami wynikającymi ze zrealizowania całego zadania. Chcecie zapisać się na kurs, aby zarabiać potem więcej pieniędzy w pracy? Często w takiej sytuacji ludzie myślą tylko o momencie, w którym ukończą kurs, dostaną pracę, a na konto wpłynie pierwsza, lepsza wypłata. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nagradzać siebie Także za poszczególne etapy w trakcie dążenia do zrealizowania konkretnych celów. Statystyki pokazują, że tacy ludzie wykazują zdecydowanie większą motywację do działania. Nie jest to jednak przypadkowe. Wiedzą bowiem, że ich praca i zaangażowanie nie idą na marne. Nawet drobne nagrody sprawiają, że mają większą motywację do kolejnych zajęć czy treningów – to oczywiście wszystko zależy od rodzaju zadania i danego celu. Warto zatem przed podjęciem konkretnego działania ustalić sobie poszczególne etapy. Jeśli wypełnicie je należycie i zgodnie z planem, to dobrze jest przyznać sobie po prostu jakąś nagrodę.

Dlaczego warto nagradzać samego siebie? Radość z osiągniętych celów

Przyjęło się, że prezenty można robić tylko komuś innemu – czy to członkom rodziny czy znajomym itp. Tak naprawdę jednak każdy może co jakiś czas zafundować coś dla siebie. Lekarze podkreślają, że aby organizm prawidłowo funkcjonował człowiek nie może całe życie myśleć o pracy i wyznaczonych przez siebie celach. Należy znaleźć czas na odprężenie i relaks. Bez wątpienia nagradzanie siebie za osiągnięte etapy czy dobrze wykonaną pracę jest naprawdę bardzo wskazane. Ludzie podkreślają, że dzięki temu czują większą radość z osiągniętych celów, które składają się na konkretne projekty. Istotne jest to, że tak naprawdę nie muszą to być bardzo drogie rzeczy. Wystarczy kupić sobie coś drobnego, ale coś, co da odpowiednią satysfakcję. Dzięki temu łatwiej będzie zmusić siebie do kolejnych poświęceń – w celu zrealizowania danego zadania.

Metoda małych kroczków jest skuteczna

Bardzo dużo osób podkreśla, że kluczem do odpowiedniej motywacji i systematycznego realizowania określonych celów jest stawianie sobie stosownych wymagań – muszą być one dostosowane do danej osoby i jej możliwości. Wiele osób, kolokwialnie pisząc, porywa się z motyka na słońce, co jest bardzo demotywujące. Zdecydowanie lepiej jest postawić na metodę małych kroczków. Wyznaczajcie sobie zatem cele, które możecie osiągnąć w relatywnie szybkim okresie. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zmotywować się do działania i podjęcia wysiłku w konkretnych obszarach. Najlepiej jest myśleć tylko o najbliższym etapie. Na końcu powinna na Was czekać nawet drobna nagroda. Teoretycznie to nic wielkiego, ale taki produkt czy rzecz wywoła uśmiech na Waszej twarzy i spowoduje, że łatwiej będzie Wam zmotywować się do działania w przyszłości. Myślenie o rzeczach bardzo odległych w czasie jest często wyjątkowo męczące i nierzadko powoduje, że ludzie rezygnują z konkretnych projektów.

Dodaj komentarz