Hierarchia potrzeb Maslova
Jest bardzo dużo prawdy w stwierdzeniu, że dobry pracownik to pracownik odpowiednio zmotywowany. Właściciele małych firm, średnich biznesów czy dużych przedsiębiorstw różnią się między sobą pod wieloma względami. Łączy ich jednak jedno – każdy zastanawia się co zrobić, aby zaangażowanie podwładnych było na optymalnym poziomie. Tutaj nie ma znaczenia to, iloma ludźmi się zarządza i ile osób zatrudnia itp. Istnieje wiele sposobów na to, aby posiadać zmotywowanych pracowników. Na pewno ważne jest to, aby płacić im odpowiednie stawki. Nie da się ukryć, że aspekt finansowy jest jednym z najważniejszych. Trzeba też wziąć pod uwagę kwestie rozwijania umiejętności podwładnych -poprzez na przykład organizację licznych szkoleń. Nie brakuje ludzi, którzy stosują rozmaite techniki motywacyjne bazujące na wielu aspektach. Takim fundamentem jest często hierarchia potrzeb Maslowa. Nie słyszeliście o niej? W takim razie za kilka chwil ten fakt ulegnie zmianie.
Hierarchia potrzeb Maslowa – co się w niej znajduje?
Hierarchia potrzeb Maslowa składa się z kilku elementów. Na samym dole tej piramidy (bo tak często jest też nazywana) znajdują się potrzeby fizjologiczne. Wyżej mamy potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby miłości i przynależności, potrzeby szacunku i uznania, a na samym szczycie potrzeby samorealizacji. O co w tym jednak wszystkim chodzi? Twórca hierarchii potrzeb uznał, że człowiek może wejść na 2 szczebelek tej piramidy (a potem na kolejne) wyłącznie wtedy, kiedy jego potrzeby niższego stopnia zostaną zaspokojone. Ujmując rzecz prościej Abraham Maslow tworząc piramidę ocenił, że bez zaspokojenia potrzeb fizjologicznych (którymi mogą być jedzenie, potrzeby seksualne, woda, odpowiednia dawka snu czy tlen) nie można zrealizować potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby miłości i przynależności itd. Nie wspominając już o potrzebach samorealizacji. Pracodawcy, którzy mają pod sobą podwładnych powinni wziąć ten aspekt pod uwagę. Szefowie zazwyczaj wymagają, aby ludzie wykonywali sumiennie i efektywnie swoje obowiązki. Analizując piramidę Abrahama Maslowa należy przejść wszystkie szczeble, aby wystąpiła w ogóle potrzeba samorealizacji. Składa się na to wiele detalów. Jeśli chcecie zadbać o pierwszy z nich, czyli potrzeby fizjologiczne, to musicie zatroszczyć się o to, aby na przykład zawsze w firmie była odpowiednia ilość toalet, bufet itp.
Czy pracodawcy powinni ją stosować?
Bardzo dużo osób zastanawia się czy brać pod uwagę hierarchię potrzeb amerykańskiego psychologa. Nie da się jednak ukryć, że dużo osób decyduje się na to rozwiązanie. Właściciele dokładają bowiem wszelkich starań, aby pracownicy byli zadowoleni i mieli zapewnione odpowiednie warunki do wykonywania swoich codziennych zadań. Wydaje się, że hierarchia potrzeb Maslowa może być naprawdę solidnym fundamentem pod rozmaite techniki motywacyjne. Dużo ludzi zaznacza, że stosowanie jej na pewno nie zaszkodzi, a może wyłącznie pomóc przedsiębiorstwu czy firmie w osiąganiu lepszych wyników finansowych. Są one bowiem zależne od pracowników, ich pracy oraz warunków, w jakich zadania mają być wykonywane.
Hierarchia potrzeb Maslowa – opinie ludzi
Warto wiedzieć, że aktualnie na temat hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa krążą różne opinie. Są ludzie, którzy twierdzą, że trudno jest wcielić wszystkie postulaty w życie. W końcu dużo pracowników ma rozmaite kłopoty w domu czy zdrowotne, a szefowie mają w tym przypadku tak naprawdę związane ręce. Nie da się jednak ukryć, że piramida potrzeb amerykańskiego psychologa zmienia pozytywnie tok myślenia pracodawców. Szefowie wiedzą bowiem, że muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić swoim podwładnym komfortowe warunki. Jeśli zadbają o odpowiednią ilość detali, to podwładni odwdzięczą im się dobrymi wynikami w trakcie realizowania zadań.
Jeśli interesujecie się tematami związanymi z motywacją, to zapraszamy do naszych innych artykułów. Polecamy między innymi “Jak motywować pracowników do efektywniejszej pracy?”.
źródło grafiki: https://agilisty.com