Jak motywować dziecko by chciało się dobrze uczyć i zachowywać?

Jak motywować dziecko by chciało się dobrze uczyć i zachowywać?

Motywacja jest kluczem do sukcesu. Zmotywowane dziecko będzie chętnie podążać za wskazówkami rodziców i uczyć się. Jak więc motywować swoje dzieci?

Motywacja zewnętrzna – kiedy jest szczególnie ważna?

Dzieci są zwykle bardzo kreatywne. I co bardzo ważne, nie boją się wdrażać swoich wynalazków w życie. Są odważni i chętni do działania. Często dzieci z dobrym przewodnictwem i motywacją mogą dokonać wielkich rzeczy. Co jednak sprawia, że w pewnym momencie zamykają się w sobie, tracą chęć do działania i odkrywają swoje talenty? Cóż, my dorośli często jesteśmy odpowiedzialni za taki stan rzeczy. Niestety, szkoły zbyt często się do tego przyczyniają, nie ucząc myślenia i wspierając nieszablonowe działania, ale pokazując i promując, jak działa naśladownictwo. Ale byłbym niesprawiedliwy, gdybym nie powiedział, że wśród wykładowców są prawdziwe perełki. Jeśli dziecko trafi na takiego nauczyciela, w połączeniu ze wsparciem troskliwych rodziców, ma szansę wyrosnąć na inteligentnego człowieka.

Motywowanie dzieci – jak to robić?

Pochwała jest formą słownej nagrody. Mało mówi, dba tylko o efekt swojej pracy. Dobrym przykładem są szkoły. Jeśli dziecko długo uczy się do sprawdzianu i wypada słabo, często skupiamy się bardziej na tym, niż patrzeniu na pozytywy i podkreślaniu włożonego wysiłku. Dlatego warto używać słów zachęty, które koncentrują się na wysiłkach lub emocjach dziecka, a nie na wyniku. Zachęty wzmacniają ludzi i budują poczucie własnej wartości.

Przykład. Nikt nie uczy się tak sprawnie i szybko jak dziecko. Najlepszym sposobem uczenia się jest… przykład. Chcesz, aby Twoje dzieci jadły warzywa? jeść warzywa. Chcesz, żeby nauczyły się jeździć na rowerze? Ty też jeździsz na dwóch kółkach. Wstań i zabierz dziecko na spacer. Jesteś najlepszym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.

Nie stosuj przekupstwa. nauczysz się niezdrowych nawyków. Zamiast przekupywać dzieci czasem, który mogą spędzić przed komputerem lub konsolą, spędź z nimi popołudnie. Jazda na rolkach, golf, pływanie. A może pozwalacie dzieciom planować swój dzień? Dzieci potrzebują uwagi dorosłych, zwłaszcza jeśli w domu jest dwoje lub więcej dzieci. Postaraj się być sam na sam z każdym z nich.

Nie krzycz. Jeśli każesz dziecku coś zrobić lub zdyscyplinować je, zrób to spokojnie. Skorzystaj z okazji, aby być dobrym wzorem do naśladowania w radzeniu sobie z emocjami podczas napadu złości, ponieważ dzieci uczą się wyrażać swoje emocje, obserwując dorosłych. Więc mów krótko i konkretnie.

Słuchaj swojego dziecka i rozwiązuj aktualne prolemy

Porozmawiaj z dzieckiem o jego zainteresowaniach, celach i planach na przyszłość. Zadawaj pytania, które skłaniają do zastanowienia się nad znaczeniem Twojego wykształcenia: „Dlaczego wybrałeś tę szkołę? Jakie są korzyści z jej ukończenia? Jak osiągniesz swoje cele, np. zostanie informatykiem? Co jest dla Ciebie ważne w życiu ?

Tak Interesuj się tym, co dzieje się w szkole i rozmawiaj o tym, czego nauczyło się Twoje dziecko. Naucz swoje dzieci organizacji, naucz ich dobrego harmonogramu pracy odrabiaj lekcje w tym samym czasie, ale nie bezpośrednio przed lub po szkole i pamiętaj o odpowiednich miejscach do nauki stałe kąciki do pracy. Pomóż swojemu dziecku w odrabianiu lekcji i zmaganiach – ale to nie znaczy, że musisz to robić za swoje dziecko! Pomóż mu zrozumieć polecenia, zaplanuj kroki potrzebne do wykonania zadania i w razie potrzeby udziel wskazówek. Zamiast porównywać swoje dziecko do rodzeństwa czy znajomych, porównaj je z poprzednim poziomem umiejętności – w ten sposób uświadomisz mu postępy i zmotywujesz do dalszej pracy.

 

Dodaj komentarz