Ćwiczenia na kreatywność

Ćwiczenia na kreatywność

Kreatywność przyda się nam w różnych sytuacjach. U jednych wykształciła się ona na bardzo wysokim poziomie, z kolei u drugich może być nieco gorsza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ją rozwijać i stawać się bardziej kreatywnym człowiekiem. Jeśli jest to cecha, która niezbędna jest w Twojej pracy, to tym bardziej powinieneś wykonywać ćwiczenia na kreatywność, które pobudzą Twój mózg do działania i wymyślania coraz to nowszych rzeczy. Jak zacząć myśleć w kreatywny sposób? Przygotowaliśmy dla Ciebie pomysły na mały trening kreatywności, który może Ci pomóc myśleć nieszablonowo.

Czy kreatywności można się nauczyć?

Za naszą kreatywność w dużej mierze odpowiada prawa półkula mózgu. Odpowiedzialna jest też ona za abstrakcyjne myślenie, wymyślanie nietypowych rzeczy i wyobraźnię przestrzenną. Tę półkulę w przeciwieństwie do lewej, która odpowiada m.in. za logiczne myślenie i umiejętność liczenia, bardzo dobrze mają rozwinięci artyści. Zarówno muzycy, jak i malarze. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie jesteś artystą, to nie możesz nauczyć się bycia kreatywnym. Kreatywność to umiejętność, której można się nauczyć i nad nią pracować, aby była jak najbardziej rozwinięta.

Możesz się jej nauczyć tak samo jak tańczenia, pisania, mówienia i jazdy na rowerze. Wystarczy, że będziesz odpowiednio zmotywowany i regularnie będziesz ją ćwiczył. Jednym może to zająć mniej, a drugim więcej czasu, ale jest to umiejętność, którą może posiadać każdy z nas. Wystarczy, że będziesz ją ćwiczył i uwierzysz w siebie. Po jakimś czasie z pewnością zobaczysz efekty swoich starań i podniesiesz swój poziom kreatywności. Jednak zanim zaczniesz to robić, poznaj ćwiczenia na kreatywność, które możesz wykonywać w domu.

5 skutecznych ćwiczeń na kreatywność

Ćwiczenie 1: Tworzenie historii

Na początek dobrze jest zacząć od czegoś prostego. To ćwiczenie możesz wykonywać sam lub razem z grupą znajomych. Chodzi w nim o to, że na kartce musisz wypisać 5 równoważników zdań. Jeśli ćwiczysz sam, to musisz wymyślić je samodzielnie, jeśli ćwiczysz z grupą, to oni wymyślają Ci słowa. Zadanie polega na tym, że musisz stworzyć z podanych słów jedną historię. Jeśli w Twoim zestawie znajdują się słowa takie jak: czerwony kapelusz, ładna pogoda, stary rower, niebieski kot i nowy autobus to wszystkie z nich musisz uwzględnić w swojej historyjce. Jeśli na początku masz problem z wymyślaniem, to historyjki mogą być krótkie. Po jakimś czasie zobaczysz, że opowiadanie przychodzi Ci z coraz większą łatwością i tworzysz coraz ciekawsze opowiadania.

Ćwiczenie 2: Rysowanie

Bez paniki, to zadanie może wykonać każdy nawet bez odpowiednich umiejętności artystycznych. Wystarczy, że na kartce narysujesz kółka. Na początek zacznij od dziesięciu. Ustaw sobie czas na 3 minuty i postaraj się w tym czasie stworzyć z kółek jak najwięcej rozpoznawalnych obiektów np. jabłko, talerz z jedzeniem, psa itp. Przy pierwszej próbie może być Ci trudno wymyślić w tak krótkim czasie dziesięć różnych obiektów. Jednak nie poddawaj się i wykonuj regularnie to zadanie. Po jakimś czasie zobaczysz, że rysowanie i wymyślanie coraz to nowszych przedmiotów przychodzi Ci z większą łatwością. Wtedy podnieś sobie trochę poziom trudności i zapełnij 20 kółek w 3 minuty.

Na początku może być tak samo trudno, jak w momencie, gdy pierwszy raz wykonywałeś to zadanie, ale po jakimś czasie również to nie będzie dla Ciebie niczym trudnym. Gdy wyćwiczysz swoją kreatywność do takiego momentu, że będziesz w stanie narysować 30 różnych obiektów w 3 minuty, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. Takie ćwiczenia na kreatywność mają być przede wszystkim dobrą zabawą i sposobem na pobudzenie mózgu do wymyślania nowych rzeczy. Nie musisz tworzyć pięknych rysunków i poświęcać im wiele czasu. Najważniejsze jest to, żebyś nauczył się kreatywnego myślenia.

Ćwiczenie 3: Alternatywne zastosowanie

Dzięki temu ćwiczeniu możesz popracować nad abstrakcyjnym myśleniem. Tak jak pierwsze ćwiczenie to również możesz wykonywać w grupach. Niech znajomi podadzą Ci nazwy kilku przedmiotów lub jeśli ćwiczysz samodzielnie, to sam stwórz listę kilku rzeczy. Może to być np. krzesło, stół, grzebień, doniczka, książka. W tym zadaniu chodzi o to, abyś wymyślił jak najwięcej alternatywnych zastosowań dla tych przedmiotów. Oczywiste jest, że doniczka służy do trzymania w niej roślin. Jednak co powiesz na to, żeby zrobić z niej akwarium, skarbonkę lub perkusję? Właśnie o to chodzi w tym zadaniu, musisz myśleć w sposób nieoczywisty i wymyślać nowe zastosowanie dla z pozoru zwykłych przedmiotów. Im więcej pomysłów tym lepiej, nie krępuj się zapisywać nawet tych najdziwniejszych.

Ćwiczenie 4: Co by było, gdyby.. ?

W tym ćwiczeniu musisz opowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby (tu wpisz dowolną sytuację)?”. Dzięki temu zadaniu możesz nauczyć się kreatywnego myślenia i spontaniczności. Zacznij zadawać sobie pytania i twórz do nich odpowiedzi. Aby było Ci trochę łatwiej, na początek możesz skorzystać z gotowych pomysłów. Co by było, gdyby zwierzęta zaczęły mówić? Co by było, gdyby mógłbym być niewidzialny? Co by było, gdyby mój pies stał się 100 razy większy? Co by było, gdyby każdym krajem rządził król i królowa? Co by było, gdyby każdy był milionerem? Gwarantuje Ci, że na każde z tych pytań możesz stworzyć długą i ciekawą odpowiedź. Dzięki temu pobudzisz swoją kreatywność i zaczniesz myśleć poza schematami. Każdy może mieć inną odpowiedź na to samo pytanie i właśnie o to w tym chodzi. Możesz samemu tworzyć pytania i odpowiadać na nie w kreatywny sposób.

Ćwiczenie 5: Zabawa w typografa

Wybierz 3 dowolne słowa i postaraj się je przedstawić za pomocą przekształconych liter. Na przykład w słowie WODA litera O może przedstawiać jezioro, a W linę jutową, którą można zobaczyć na statku. Będziesz musiał trochę po gimnastykować swój mózg, aby przedstawić każdą literę w inny i ciekawy sposób.

Podsumowanie

Wszystkie wymienione ćwiczenia możesz wykonać w wolnym czasie i codziennie pracować nad swoją kreatywnością. Ćwiczenia na kreatywność mogą okazać się świetną zabawą, którą możesz wykonywać zarówno samodzielnie, jak i z bliskimi osobami.

Dodaj komentarz