Cechy charakteru, dzięki którym można osiągnąć sukces

Cechy charakteru, dzięki którym można osiągnąć sukces

Czy tego chcemy, czy nie, nasz charakter ma duże znaczenie w kwestii tego, czy uda nam się osiągnąć w życiu sukces. Oczywiście, wpływają na to również inne czynniki, takie jak lokalizacja, klasa społeczna, czy po prostu szczęście. Jednak nie można zignorować wpływu, jaki cechy osobowości mają na nasze postępowanie, a więc w konsekwencji rezultaty naszych działań. Wobec tego jakie cechy charakteru pozwalają osiągnąć sukces? Jakie negatywne cechy charakteru mogą stać nam na przeszkodzie?

Wytrwałość

wytrwalość cecha charakteru

Słomiany zapał to często spotykany problem, który doprowadził do upadku wielu ciekawie zapowiadających się pomysłów i projektów. Często na początku tryskamy entuzjazmem, po czym napotkamy na przeszkodę lub coś źle zrobimy i nagle zniknie nam cały zapał do działania.

Nikt nie jest idealny i każdemu zdarzają się czasem pomyłki lub porażki. Ludzie sukcesu mają to do siebie, że nie poddają się łatwo, a kiedy coś im nie wyjdzie, wstają z kolan i próbują jeszcze raz, tylko lepiej. Nie zawsze ostatecznie im się uda, ale na pewno będą mieli większe szanse, niż gdyby od razu zrezygnowali. Dlatego też dobre cechy, takie jak właśnie wytrwałość, dają dużą przewagę w życiu.

Kreatywność

Ciężko jest osiągnąć sukces, cały czas tylko podążając utartymi ścieżkami i nie mając żadnych oryginalnych pomysłów. Dlatego też kreatywność to cecha charakteru, bez której nie będzie nam łatwo wybić się przed szereg.

Nie chodzi tutaj tylko o kreatywność w odniesieniu do pomysłów na rodzaj działalności czy innowacyjny produkt, ale także kreatywności w rozwiązywaniu problemów i znajdywania rozwiązań tam, gdzie wydaje się, że żadnych nie ma.

Zdyscyplinowanie

Jeśli chodzi o cechy charakteru, które pozwalają osiągnąć sukces, nie sposób zapomnieć o zdyscyplinowaniu. Posiadanie samodyscypliny jest niezwykle istotne, zwłaszcza, jeśli prowadzimy bądź chcemy prowadzić własną działalność. Nikt nas w końcu wtedy nie zmusi, aby rzeczywiście robić to, co do nas należy i przykładać się do pracy – sami będziemy musieli umieć się zmotywować i pokonać lenistwo.

Niezdyscyplinowanym osobom ciężko jest odnieść sukces, ponieważ łatwo się rozpraszają i skupiają zbyt mocno na rzeczach nieistotnych, a zbyt mało na tych, które są kluczowe. Może nas jednak pocieszyć fakt, że takie pozytywne cechy charakteru, jak zdyscyplinowanie, można u sobie wyrobić. Nie będzie to łatwe, więc niewątpliwie sporą przewagę mają ci, którzy zdyscyplinowani są z natury, ale nie jest to niemożliwe.

Odwaga

odwaga cecha charakteru

Niektóre cechy osobowości w zbyt dużej dawce mogą być wadami. Przykładem jest właśnie odwaga, która w odpowiedniej ilości pozwala przełamać przeszkody, takie jak nieśmiałość, wstyd czy niepewność i zawalczyć o to, aby osiągnąć sukces. Jeśli jednak będzie jej za dużo, przerodzi się ona w lekkomyślność i brak rozwagi, a to już są negatywne cechy charakteru.

Osoby, którym brak odwagi, nigdy nie będą gotowe zaakceptować ryzyka, a bez ryzyka ciężko jest do czegokolwiek dojść. Zawsze będą wybierać bezpieczne, ale mało perspektywiczne rozwiązanie. Z kolei odważni rzucą się na głęboką wodę, kiedy będzie to potencjalnie opłacalne, i w wielu przypadkach osiągną dzięki temu świetne rezultaty.

Cierpliwość

Rzymu nie zbudowano w jeden dzień, nie możemy więc oczekiwać, że i nam błyskawicznie uda się odnieść sukces. Zdarzyły się takie przypadki, w których faktycznie droga do sukcesu była bardzo krótka, ale nie są one często spotykane. Zazwyczaj będziemy musieli sporo poczekać, zanim będziemy w stanie zobaczyć pierwsze pozytywne rezultaty naszych działań.

Dlatego też, jeśli chodzi o cechy charaktery ludzi sukcesu, cierpliwość jest niezwykle istotna. Brak cierpliwości prowadzi do podejmowania mało przemyślanych, nieracjonalnych decyzji i stoi na drodze rozwoju. Musimy pamiętać, że zbyt gwałtowne i szybkie zmiany mogą doprowadzić do tego, że wywrócimy swoją metaforyczną łódź i będziemy musieli zaczynać od początku.

Pokora

Zdarza się często, że ktoś ledwie zdąży zasmakować jakiegokolwiek sukcesu, a już zaczyna wywyższać się nad innymi, a jego ego osiąga ogromne rozmiary. Na dłuższą metę będzie to bardzo szkodliwe. Nie chodzi o to, aby nie mieć pewności siebie, ale nie da się ukryć, że zadufanie w sobie i zbyt wysokie poczucie własnej wartości to nie są pozytywne cechy charakteru.

Pokora to akceptacja tego, że nie jesteśmy nieomylni i całe życie będziemy się uczyć, a i tak mogą nam się zdarzać błędy. Ponadto ludzie pokorni zdają sobie sprawę z tego, że nawet jeśli już zyskali na jakiś temat wiedzę, to prawdopodobnie i tak istnieje wiele osób, które znają się na nim lepiej. Dzięki pokorze nie tylko zyskamy sympatię innych, ale także unikniemy wielu pomyłek.

Optymizm

cechy charakteru - optymizmJak mamy kiedykolwiek osiągnąć sukces, jeśli powstrzymywały nas będą czarne myśli o tym, że na pewno polegniemy i nam się nie uda? Optymizm jest bardzo istotny, zwłaszcza na początku naszej drogi do sukcesu, kiedy często wszystko zdaje się nie iść po naszej myśli, a zyski z prowadzonych działań są jeszcze niewielkie.

Realizm też w teorii nie jest złym podejściem, ale w praktyce często powstrzymuje nas przed podejmowaniem ryzyka i sprawia, że stawiamy przed sobie zbyt duże ograniczenia. Jeszcze gorszy jest pesymizm, który wysysa motywację i chęci do działania. Dlatego też optymistyczna natura wbrew pozorom jest najbardziej korzystna.

Ciekawość

Ciekawość sprawia, że nigdy nie czujemy się usatysfakcjonowani tym, co już wiemy i umiemy. Cały czas chcemy się rozwijać, przeć do przodu i dowiadywać nowych rzeczy. Jest to niezwykle cenne, ponieważ bez ciekawości nie tylko się nie rozwijamy, ale też szybko wyprzedzają nas konkurenci, którzy takiego błędu nie popełnili.

Pracowitość

Jak już wspomniano, droga do sukcesu prawdopodobnie nie będzie wysłana różami, a zamiast tego wymagała będzie od nas dużo pracy i zaangażowania. Nie tylko samodyscyplina, ale także pracowitość, to cechy charakteru, bez których osoba do czegoś dojść nie może się obejść.

Im więcej energii, wysiłku i czasu poświęcimy na rozwijanie swojej wiedzy, talentów, umiejętności i po prostu wypełnianie swoich obowiązków, tym lepsze rezultaty powinniśmy osiągać. Można być leniwym i realizować tylko absolutne minimum, ale nie przyniesie to nigdy dobrych wyników.

Komunikatywność

Mało kto może być w życiu samotnym wilkiem. Czy tego chcemy, czy nie, nasz sukces będzie w pewnej części zależał od powodzenia kontaktów z innymi – szefem, współpracownikami, klientami. Jeśli zabraknie nam komunikatywności, ciężko nam będzie współpracować z ludźmi i przekonywać ich do swojej racji.

Cechy charakteru – podsumowanie

Wymienione powyżej cechy charakteru, takie jak pracowitość i odwaga, są dobrym fundamentem do osiągnięcia sukcesu. Można oczywiście poradzić sobie również i bez nich, więc jeśli którejś z nich nie mamy, nie ma powodu do rozpaczy. Nie da się jednak ukryć, że takie pozytywne cechy osobowości mogą nam wiele rzeczy ułatwić.

Charakter ma wielkie znaczenie, a niestety ciężko go zmienić. Nie jest to jednak niewykonalne – będzie po prostu wymagało od nas dużo wysiłku, aby przestać myśleć w pewien sposób i zmienić swoje zachowanie.

Dodaj komentarz