oszczędne życie (jak ograniczyć wydatki)

oszczędne życie (jak ograniczyć wydatki)

Oszczędne życie – jak ograniczyć wydatki?

Świadomość gromadzenia pieniędzy to niesamowicie ważna umiejętność w dzisiejszym świecie. Równie ważnym wyzwaniem jest wiedza na temat tego jak wartościowe jest oszczędzanie, a dokładniej mówiąc, ograniczenie wydatków. Co zrobić aby wieść  oszczędne życie?

Zacznij od podstaw

Przede wszystkim, zanim przystąpi się do zmiany nawyków i obserwacji swoich finansów trzeba przeanalizować jak wygląda codzienność i obchodzenie się z pieniędzmi. Dlaczego? Mało realna jest zmiana kiedy nie rozumiemy co robimy i jak się zachowujemy, ponieważ zmiana przyzwyczajeń nie jest taka prosta. Dlatego aby rozpocząć pracę z finansami, warto przemyśleć :

 • Jak często chodzę do sklepów z pełnym portfelem?
 • Czy częściej używam karty czy gotówki?
 • Jak często i czy w ogólne mierze swoje wydatki i przychody?
 • Ile zarabiam na miesiąc?
 • Czy znam różnicę między swoimi wydatkami pilnymi i nie koniecznie potrzebnymi?

Kiedy takie kwestie są przemyślane i pojawia się wstępny ogląd na sytuacje, można przejść dalej.

Co możesz zmienić w swoim codziennym życiu i we własnym domu na lepsze?

Dom i rodzina to dwa obszary, w których przebywa się najczęściej i to właśnie tutaj, można podjąć pierwsze kroki do finansowej wolności. Jakie zadania warto wprowadzić w życie?

Planowanie budżetu domowego

Jeżeli dotychczas nie było takiego nawyku to będzie to jeden z głównych kroków. Można zacząć od zupełnych podstaw, czyli wypisywania w notesie kilku najważniejszych obszarów, każdego miesiąca, a dokładniej mówiąc :

 • przychody
 • wydatki obowiązkowe (można podzielić je na kategorie)
 • wydatki nieobowiązkowe
 • przeznaczone na oszczędności

W tym artykule, nie skupiamy się jedynie na możliwościach ale i konkretnych sposobach jak oszczędzić pieniądze. Jeśli w budżecie domowym, znajdzie się choć kilka złotych na rzecz odłożenia ich, w celu budowania lepszej przyszłości, to wciąż będzie to więcej niż zero. Dla początkujących w pracy z finansami, taka rubryka jest wręcz obowiązkowa.

Zastąpienie kawy na mieście, domową przerwą

Może wydawać się to przesadne jednak wszelakie badania i ankiety pokazują, że wiele osób nie zauważa ogromnych kwot, które każdego miesiąca zostawiamy w kawiarniach, restauracjach czy w innych ulubionych miejscach po za domem. I choć w spotkaniach z przyjaciółmi czy pracy na mieście nie ma nic złego, o tyle gdy chce się oszczędzić warto zmienić tą ilość na rzecz wypicia kawy w domu, na własnej sofie. Po jakimś czasie te kilka złotych nadwyżki budżecie, stanie się miłym prezentem na zakończenie miesiąca.

Zmiana nawyków dotyczących transportu

Oczywiście plany to plany, a życie to życie, jednak mamy ogromny wpływ na drobne kroki prowadzące do dużych celów. Właśnie z tego powodu, kiedy czas nie goni i pojawia się możliwość, warto zastąpić krótką podróż samochodem na spacer. Pozornie, będzie to niewygodne, jednak niesie to za sobą nie jedną a kilka korzyści :

 • przebywanie na świeżym powietrzu
 • chwila czasu dla siebie, przy wykorzystaniu natury
 • oszczędność pieniędzy, poprzez zmniejszanie zużywanego paliwa

Porządki w szafie

Niedoceniane, sprawdzone sposoby na to aby użyć to co się ma nie tylko na oszczędność ale też zarobek. Co wystarczy zrobić? Przeznaczyć jeden dzień na konkretne przeanalizowanie posiadanych rzeczy. Jest wiele chętnych, którzy zdecydują się na zakup używanych lecz zadbanych przedmiotów takich jak książki, ubrania, zabawki, sprzęty domowe czy dekoracje. Sprzedanie niepotrzebnych rzeczy z domu, pozwoli na zgromadzenie gotówki, odłożenie większej kwoty, a dodatkowo umożliwi odzyskanie dużej ilości miejsca w szafie.

Dodaj komentarz