samorealizacja

Samorealizacja

Samorealizacja – co warto o niej wiedzieć?

Mówi się, że każda osoba na świecie może być mistrzem świata w pewnej dziedzinie. Oczywiście, jest to spore nadużycie. Trzeba jednak zaznaczyć, że to stwierdzenie ma też w sobie wiele prawdy. Wszystko dlatego, że każdy z nas ma określony potencjał. Jedni na przykład świetnie sprawdzają się jako właściciele firmy. Drudzy mają znakomite zdolności lingwistyczne i generalnie szybko uczą się rozmaitych rzeczy. Jeszcze inni świetnie radzą sobie w rozmaitych dyscyplinach sportowych. Nie brakuje też osób, które mają dość nietypowe zdolności, jak na przykład szybko układają kostkę Rubika czy potrafią rozpoznać śpiewy wszystkich ptaków itp. Zapraszamy do „Samorealizacja – co warto o niej wiedzieć?”.

Kluczem jest znalezienie dziedziny, w której każdy z nas czuje się najlepiej. Może nie wszyscy zostaną mistrzami świata – bo w przypadku niektórych umiejętności jest to po prostu niemożliwe – ale przynajmniej będą mieli szansę w pełni wykorzystać swój potencjał. Temat dzisiejszego artykułu jest poświęcony samorealizacji. Co warto wiedzieć o tym pojęciu? Dlaczego warto dążyć do całkowitego wykorzystania swoich możliwości? Co samorealizacja ma wspólnego z hierarchią potrzeb Maslowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Co to jest samorealizacja?

Na początek trochę teorii. Otóż samorealizacja to permanentne dążenie do realizacji posiadanego przez siebie potencjału oraz rozwijania własnych talentów. Inaczej rzecz ujmując, jest to proces, który polega na tym, aby stawać się osobą, którą po prostu chce się być. Trzeba zaznaczyć, że ludzie, którzy dokonują stałej samorealizacji są zdecydowanie bardziej zadowoleni ze swojego życia. Wszystko dlatego, że w pewien sposób uzyskują zgodę ze swoimi wewnętrznymi potrzebami. Większość ludzi ma swoje ambicje. Jeśli nie zostaną one zaspokojone, to dany człowiek nie może być do końca usatysfakcjonowany. Podświadomie bowiem wie, że nie wszystko poszło tak, jak sobie to planował. Wiele teorii mówi o tym, że należy zrobić wszystko, aby zaspokoić swoje potrzeby. Tylko bowiem wtedy można uzyskać pełną dawkę szczęścia i czerpać – z każdego kolejnego dnia – pełnymi garściami.

Dlaczego warto dążyć do samorealizacji?

Bez wątpienia samorealizacja dotyczy ludzi ambitnych, którzy dążą do tego, aby konsekwentnie realizować swoje cele. Dlaczego warto to robić? Choćby po to, aby uzyskać wewnętrzną spójność z samym sobą. Daje to poczucie bezpieczeństwa i po prostu szczęścia. Istotne jest to, że ludzie, którzy dążą do samorealizacji są generalnie lepiej nastawieni do otaczającej rzeczywistości. Charakteryzują się lepszym zrozumieniem zjawisk oraz dobrym poczuciem humoru. Nie brakuje im spontaniczności oraz kreatywności. Łatwiej nawiązują też kontakty z innymi ludźmi, ponieważ doskonale wiedzą, że samorealizacja często nie może odbywać się bez pomocy innych. Jeśli zatem zdajecie sobie sprawę, że macie potencjał w pewnej dziedzinie, to należy robić wszystko, aby podążać tym tropem i realizować swoje ambicje. Uzyskacie wewnętrzny spokój i większe zadowolenie z codziennego życia.

Samorealizacja a hierarchia potrzeb Maslowa

Samorealizacja to proces, który jest bardzo często poruszany w rozmaitych publikacjach literackich. Tym terminem zajął się także Abraham Maslow, który stworzył słynną już hierarchię potrzeb. Co stwierdził ten amerykański psycholog? Maslov dał do zrozumienia, że samorealizacja jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy, kiedy spełnione są inne kwestie, które w jego piramidzie znajdują się na niższych szczeblach. Mowa tutaj o potrzebie szacunku i uznania, potrzebie miłości i przynależności, potrzebie bezpieczeństwa oraz zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych. Warto wziąć tego typu publikacje pod uwagę. To chyba bowiem logiczne, że łatwiej jest wykorzystywać swój potencjał, kiedy dana osoba ma „czystą głowę” i na przykład nie musi borykać się z problemami w życiu prywatnym i zawodowym. Należy zatem zatroszczyć się o zaspokojenie potrzeb z niższych szczeblów, aby samorealizacja była jak najbardziej efektywna (i w ogóle możliwa). Sprawdź inne wpisy tu i tu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *