Introwertyk – jak go rozpoznać? Typowe zachowania i cechy

Introwertyk – jak go rozpoznać? Typowe zachowania i cechy

Według Carla Gustava Junga rodzaj osobowości wpływa na naszą zdolność do przetwarzania zdobywanych informacji. Na podstawie jego teorii wyodrębniono dwa typy osobowości – introwertyków i ekstrawertyków. Następnie uznano jeszcze istnienie trzeciej kategorii, czyli ambiwertyków, którzy łączą w sobie cechy dwóch pierwszych rodzajów. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się introwertykach. Czym wyróżniają się oni na tle pozostałych grup?

Introwertyk – jak go rozpoznać? Typowe zachowania i cechy

Według badań naukowych co najmniej jedną czwartą społeczeństwa stanowią introwertycy. Określenie to pochodzi od łacińskiego słowa “introvertus”, co oznacza “zwrócony do środka”. Już sama ta nazwa może nam wskazywać, jakie usposobienie charakteryzuje ten typ osobowości. Introwertycy skupiają się bowiem na subiektywnych stanach wewnętrznych i procesach psychicznych. Jeśli trafiają do nowego środowiska, to najprawdopodobniejszą ich reakcją będzie wycofanie.

Taka właściwość może powodować negatywną ocenę ich zachowania, jednak introwertycy mają wiele pozytywnych cech. Każda ze wspomnianych grup osobowości posiada bowiem zarówno dobre strony, jak i te nieco mniej pożądane przez społeczeństwo. W dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć najważniejsze cechy wyróżniające introwertyków, a także określić ich jako ogniwo relacji interpersonalnych.

Introwertyk cechy charakterystyczne

Osoby introwertyczne uwielbiają analizować procesy wewnętrzne – dokładnie rozkładają na części pierwsze doświadczane myśli i doznania. Najlepiej jeśli w trakcie takich rozważań są sami, a wokół panuje cisza i spokój. Takie warunki gwarantują mu najefektywniejsze skupienie i dużą dawkę kreatywności. Kontakty z innymi ludźmi nie są dla niego tak ważne, jak dla ekstrawertyka. Będąc w grupie ludzi, introwertyk nie należy raczej do tych, którzy się wypowiadają, lecz uważnie słuchają. Nie oznacza to jednak, że introwertycy są w stu procentach samotnikami, jednak zdecydowanie preferują oni kameralne spotkania w gronie najbliższych przyjaciół. Chociaż relacje nawiązują rzadko, to zwykle są one naprawdę głębokie. Jak zatem odnajduje się introwertyk w związku czy introwertyk w pracy?

Introwertyk w związku

Najistotniejszymi cechami, jakie wyróżniają introwertyków w związku, jest oddanie i lojalność. Mają oni bowiem skłonności do nawiązywania głębokich i długich relacji. Zdecydowanie rzadziej wchodzą w przelotne związki niemające większego znaczenia. Będąc w związku z introwertykiem, należy być jednak świadomym jego potrzeb, czyli chwil, które spędza w samotności. Konieczność udania się na samotny spacer przez introwertyka nie będzie więc od razu oznaczać, że w związku dzieje się coś złego. Wręcz przeciwnie, wyrozumiałość dla potrzeby samotnych chwil introwertycznego partnera pozwoli na utrzymanie zdrowej relacji.

Introwertyk w pracy

Introwertycy mogą być świetnymi pracownikami, jeśli wykonywane przez nich obowiązki wymagają skupienia, dokładności i dużej kreatywności. Najlepiej pracuje im się oczywiście indywidualnie – podczas współpracy z innymi mogą być nieco mniej aktywni niż reszta grupy. Dzięki wspaniałej umiejętności słuchania potrafią bez problemu wdrożyć w życie oczekiwania szefa czy klienta. Introwertyk w pracy jest wyjątkowo skrupulatny, dlatego powierzając mu określone obowiązki, możesz być pewny, że będą one wykonane sumiennie.

Jak sprawdzić, czy jesteś introwertykiem? Introwertyk – test

Jeśli chcesz sprawdzić, do jakiego typu osobowości należysz, możesz wykonać w tym celu test. W internecie dostępnych jest wiele różnych quizów, które pozwalają stwierdzić, do jakiego typu osobowości jest nam najbliżej. Zwykle wystarczy szczerze odpowiedzieć na kilkanaście pytań zawartych w “introwertyk – test”, po których od razu dowiadujemy się, czy jesteśmy introwertykami.

Dodaj komentarz