Co motywuje do pracy?

Co motywuje do pracy?
Strona główna » Co motywuje do pracy?

Co motywuje do pracy? – 8 powodów.

Zastanawiacie się, co tak naprawdę motywuje Waszych pracowników do pracy? Czy jest to tylko kasa? A może jakieś inne bodźce wpływają na ich zaangażowanie w trakcie wykonywania codziennych obowiązków? Zapraszamy do dzisiejszej lektury, która pomoże poznać Wam odpowiedz „Co motywuje do pracy?”.

Pieniądze jako motywator.

Nie da się ukryć, że gotówka to zdecydowanie najważniejszy aspekt. W ostatnich latach przeprowadzono mnóstwo badań i zawsze ten czynnik był na czele. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Gotówka daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Ludzie, którzy wiedzą, że dzięki danej pracy mogą zapewnić godny byt sobie i swojej rodzinie bardziej przekładają się do wykonywania obowiązków. Jest chyba jasne, że im większe pieniądze, tym łatwiej jest zmotywować pracowników. Generalnie zasada jest taka, że właściciele powinni płacić podwładnym co najmniej rynkowe stawki. Jeśli nie wywiążą się z tego zadania, to pracownicy mogą nie do końca przykładać się, ponieważ będą wiedzieć, że gdzie indziej za taką samą pracę dostaliby po prostu więcej. Nie można zatem zaniedbać tego aspektu.

Ponadto, jeśli wykonujemy dość ciężką pracę, niezależnie od tego czy jest to praca fizyczna czy umysłowa, chcemy zarabiać odpowiednio do naszego wysiłku. Oczywiście jeśli pracujemy powinno nam się należeć jakieś minimum, które starczy nam na spokojne życie. Nie chodzi o ekstrawaganckie wydatki ale pensję, która zapewni nam godny byt. Fakt, że nie musimy martwić się czy wystarczy nam pieniędzy do końca miesiąca dla wielu z nas będzie już bardzo dużą motywacją do pracy. Pracodawcy powinni także rozważyć, poza stałą pensją dla każdego pracownika, możliwość dodatkowego wynagrodzenia dla tych, którzy zajmują tożsame stanowiska, a z jakiś przyczyn wykonują więcej pracy niż inni. Dla tych, którzy otrzymają gratyfikację będzie to motywacja do pracy chociażby na takim samym poziomie. Dla tych którym w danym miesiącu się nie udało, będzie to z kolei motywacja do cięższej pracy. Tak samo powinno dziać się w sytuacji, jeśli wykonujemy pracę, w której niezbędna jest specjalistyczna wiedza, powinniśmy zarabiać więcej niż osoby, które np. dopiero zaczynają.

Jest zatem wiele aspektów, które potwierdzają, że wysokość wypłaty ma znaczenie jak duża jest nasza motywacja do pracy. Jak by nasza praca nie była fajna, jeśli nie będziemy za nią odpowiednio wynagradzani, po jakim czasie nasza motywacja do pracy zmniejszy się.

Podnoszenie kwalifikacji

Zastanawiacie się, co motywuje do pracy poza szmalem? Bez wątpienia jest to również możliwość podnoszenia kwalifikacji. Satysfakcja z tego, że możemy coraz więcej bo mamy coraz większą wiedzę jest nie do przecenienia. Samodoskonalenie jest dla wielu ludzi bardzo ważne. W naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy chcą nie tylko otrzymywać odpowiednie pieniądze za wykonywane przez siebie na co dzień obowiązki, ale także chcą aby ich praca coś znaczyła. Trzeba zaznaczyć więc, że bardzo istotne jest też to, aby podwładni mogli systematycznie rozwijać się. Dzięki temu będą na co dzień czuć satysfakcję, a to też jest ważne. Motywacją do pracy będzie nie tylko możliwość samodoskonalenia. Dzięki temu, że podnosimy swoje kwalifikacje zyskujemy także prestiż wśród innych pracowników, a także ewentualnych podwładnych. Daje nam to także większą możliwość na awans. W związku z tym zwierzchnicy powinni umożliwiać swoim podwładnym uczestniczenie w rozmaitych kursach i szkoleniach. Zresztą, im bardziej wykwalifikowana kadra, tym jest to bardziej opłacalne dla szefostwa, które może liczyć na to, że zadania będą wykonywane szybciej i bardziej profesjonalnie.

Wykonywanie prestiżowych zadań to świetna motywacja

Statystyki pokazują, że bardziej zmotywowani do pracy są ludzie, którzy czują, że ich zadania mają jakiś sens. Jeśli zatem nie wiecie, co motywuje do pracy Waszych podwładnych, to nie wolno zapomnieć o tej kwestii. Należy na każdym kroku podkreślać, że wykonywane przez nich projekty są naprawdę potrzebne. Dobrze jest też podnosić rangę własnego przedsiębiorstwa. Jeśli Wasze firmy będą na czołowych miejscach w różnych rankingach, to pracownicy będą cieszyć się, że mają szansę wykonywać zadania w tym konkretnym miejscu.

Jeśli pracownicy wiedzą, że wykonują ważne zadanie są bardziej zmotywowani do pracy. Motywuje ich bowiem fakt, że właśnie od nich coś zależy. Ich dobra praca wpływa na wizerunek firmy. Wiadomo także, że nie każdy pracownik albo przynajmniej nie zawsze, wykonuje zadania kluczowe dla firmy. Należy jednak zaznaczyć i nie bać się mówić o tym swoim pracownikom, że każde nawet najprostsze zadanie ma jednak wielkie znaczenie dla całokształtu firmy. Motywacją do pracy może być zatem zarówno prestiż wykonywanych działań jak i świadomość, że wszystko co robimy jest ważne i ma znaczenie.

Odpowiednia atmosfera kluczem do dobrej motywacji

Pracodawcy, którzy zastanawiają się, co motywuje do pracy powinni zdawać sobie sprawę, że jest to również odpowiednia atmosfera. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wykonywanie zadań w miejscu, gdzie stosunki na linii pracownicy-zwierzchnicy nie są dobre, nie należy do najłatwiejszych. Właściciele przedsiębiorstw powinni zatem zadbać o to, aby podwładni dobrze czuli się w konkretnym przedsiębiorstwie. Jak? Jest to choćby sprawiedliwe traktowanie. Pracodawcy często nie wiedzą, co motywuje do pracy poza gotówką czy możliwością podnoszenia kwalifikacji, a atmosfera jest naprawdę bardzo ważna. Trzeba zatem zrobić wszystko, aby utrzymywać odpowiednie relacje ze swoimi podwładnymi. Relacja pracownik – szef, nie powinna być oczywiście relacją kolega – kolega. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby relacja ta była na tyle dobra, że pracownik nie będzie miał obaw aby przedstawić swoje problemy cy tez oczekiwania pracodawcy. Nasi podwładni muszą bowiem czuć w nas oparcie. To jednak nie wszystko. Szefostwo musi też dopilnować, żeby relacje pomiędzy poszczególnymi pracownikami były co najmniej poprawne. Oczywiście, nie każdy musi za sobą przepadać, ale ważne jest to, żeby te osoby potrafiły chociaż ze sobą współpracować. Kluczem do dobrej współpracy może być także odpowiednia integracja. Ludzie, których łączy coś więcej niż tylko praca stają się sobie bliżsi i chętniej sobie pomagają. To, że lubimy swoją pracę i atmosferę jaka tam panuje również jest motywacją do pracy.

Właściwe warunki do wykonywania zadań

Istotne jest także to, aby pracownicy mieli stworzone odpowiednie warunki do wykonywania zadań. Warto tutaj przeczytać o hierarchii potrzeb według Abraham Maslowa. Zakłada ona, że pracownik może być zmotywowany w 100% tylko wtedy, kiedy zostaną zaspokojone jego, między innymi, potrzeby fizjologiczne, potrzeby bezpieczeństwa, potrzeby miłości i przynależności czy potrzeby szacunku i uznania. Tak naprawdę zatem liczy się każdy detal. Jeśli szefostwo zagwarantuje odpowiednie warunki do wykonywania zadań, to motywacja do pracy u podwładnych będzie na optymalnym poziomie. Jeśli przykładowo wykonujemy pracę biurową musimy mieć zapewniony odpowiedni sprzęt oraz lokal. Nasza motywacja do pracy będzie z pewnością większa jeśli to nie my będziemy musieli martwić się o to czy nasz komputer będzie działał, czy będziemy mieli wolne biurko do pracy czy też odpowiednie warunki lokalowe. Właściwie przygotowane stanowisko pracy to podstawa. Jeśli przyjdziemy do pracy i będziemy mogli  pełni się na niej skoncentrować, nie zajmując się w większości czasu rzeczami, które nie należą do nas będziemy bardziej zmotywowani do pracy na stanowisku, na które nas zatrudniono.

Dlaczego warto być sprawiedliwym szefem?

Osoby, które prowadzą własne firmy oraz przedsiębiorstwa często zastanawiają się co zrobić, aby motywacja do pracy u ich podwładnych była większa niż do tej pory. Nierzadko nawet nie zdają sobie sprawy, że dużo zależy od ich charakteru. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że łatwiej jest poświęcać się dla kogoś, kogo się po prostu ceni i szanuje. Natomiast pracownicy, którzy nie mają zbyt dobrego zdania o swoich zwierzchnikach – choć oczywiście nie mówią tego otwarcie, ponieważ boją się utraty posady – często pozorują pracę i – jak tylko mają okazję – odstawiają tak zwaną „fuszerkę”. Jeśli zatem chcecie, aby motywacja do pracy u Waszych pracowników była większa, to warto być osobą sprawiedliwą, wyrozumiałą i szanować każdego z osobna.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić dobrze jest zorganizować raz na jakiś czas swoim pracownikom czas wolny. Nawet jeśli jako pracodawcy nie chcemy wchodzić w zbyt „luźne” relacje ze swoimi pracownikami, możemy zadbać o to aby chociaż nasi pracownicy spędzili wspólnie czas także poza firmą. Zintegruje to naszą załogę i zmotywuje do dalszej pracy. Z pewnością także tacy pracownicy docenią swojego szefa, który nie tylko wymaga ale także docenia w różny sposób.

Praca zdalna? Korzyści dla obu stron!

Trzeba zaznaczyć, że coraz więcej pracodawców umożliwia podwładnym wykonywanie zadań w trybie zdalnym. Nie da się ukryć, że wiele osób ma problem ze standardowymi godzinami wykonywania zadań. Wszystko dlatego, że na przykład niektórzy są zdecydowanie bardziej efektywni w godzinach nocnych. Nie brakuje też osób, które wstają bladym świtem (np.: o 05:00), bo wtedy im się najlepiej myśli itp. Tacy ludzie już około 13:00 mają wolne, jeśli pracują zdalnie. Jak widać, tryb od 08:00 do 16:00 jest dla wielu ludzi po prostu niedostosowany do ich preferencji. Warto zatem zastanowić się nad pracą zdalną. Taka opcja sprawi, że motywacja do pracy będzie znacznie większa u sporej liczby podwładnych. Pracodawcy też na tym skorzystają, ponieważ – poza bardziej efektywnymi pracownikami – będą mieli także niższe koszty utrzymania biura.

Pensja to nie tylko pieniądze

Trzeba zaznaczyć, że motywowanie do pracy może odbywać się też dzięki rozmaitym gratyfikacjom, nie tylko finansowym. Mowa tutaj o karnetach na siłownię, pakietach medycznych (które umożliwiają skorzystanie z prywatnej opieki lekarskiej) czy zasponsorowaniu podwładnym uczestnictwa w rozmaitych eventach – branżowych lub kulturalnych. Na pewno zatrudnione przez Was osoby docenią taki gest. Karnet na siłownię czy na basen to dla wielu zbędny wydatek. Jednak jeśli nasze wynagrodzenie to nie będą tylko pieniądze, z pewnością wielu pracowników to doceni. Chwila relaksu po pracy z pewnością zaowocuje także zwiększoną motywacją do pracy. Jeśli będziemy mieli możliwość odstresować się po ciężkim dniu, następnego ranka będziemy wypoczęci, pełni sił i motywacji do pracy.

2 Comments

  1. Dobrą motywacją dla pracownika są również rożnego rodzaju nagrody nie tylko pieniężne. Mówię tu o voucherach , biletach do teatru , kina , muzeum.. Rzadko stosowana forma ” nagrodzenia “ a w mojej opinii bardzo trafna 🙂

Dodaj komentarz