Jak dobrze zacząć nowy rok?
Wiele osób wkracza w nowy rok z licznymi postanowieniami. Ludzie obiecują sobie, że na przykład schudną, poprawią swoją sylwetkę pod względem muskulatury, nauczą się języka obcego, pójdą na kurs, który pozwoli im uzyskać awans w pracy itp. Niestety, statystyki są bezlitosne. Kiedy takie osoby robią podsumowania w grudniu okazuje się bowiem, że w zdecydowanej większości przypadków nic z tych planów nie wyszło. Co zatem zrobić, aby wyjść poza schemat i doprowadzić swoje postanowienia do końca?
Dlaczego warto wyznaczać sobie cele?
Na początek zajmiemy się tym aspektem. Dlaczego samo wyznaczanie celów jest dobrym wyjściem? Badania pokazują, że mnóstwo Polaków robi sobie postanowienia noworoczne. Bardzo dobrze to słyszeć – wynika bowiem z tego, że w naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu na lepsze. Trzeba podkreślić, że osoby, które tworzą postanowienia mają większe szanse na zrealizowanie tych celów w stosunku do Polaków, którzy tego nie czynią. Oczywiście, inna historia jest związana z tym, ilu osobom tak naprawdę ta sztuka się udaje. Generalnie jednak warto wyznaczać sobie cele. Pozwala to rozwijać się i zmuszać siebie do większej aktywności na konkretnych płaszczyznach. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest tylko siedzenie na kanapie i narzekanie na siebie oraz na wszystkich wokół… Dużo lepszym pomysłem jest wyznaczanie sobie celów i staranie się, aby nie były one tylko w sferze marzeń.
Dlaczego ludzie tak szybko rezygnują z postanowień?
Jednocześnie badania pokazują, że zdecydowana większość ludzi błyskawicznie rezygnuje ze swoich postanowień. Dużo osób odpada… tak naprawdę już po kilku dniach. Po miesiącu na placu boju zostają już tylko najbardziej wytrwali. Bardzo alarmujące jest natomiast to, że do mety dociera tylko kilka procent. Dlaczego ludzie zatem tak szybko rezygnują ze swoich postanowień? Co powoduje, że nie realizują własnych marzeń? Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim niektórzy stawiają sobie zbyt wygórowane cele. Szybko przekonują się, że po prostu nie są w stanie zrealizować konkretnych postanowień. Innych razi brak efektów. Są bowiem ludzie, którzy myślą, że pójdą kilka razy na siłownię i już będą wyglądać jak Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Warto podkreślić, że w przypadku niektórych działa też jeszcze inny mechanizm. W okresie noworocznym mamy zazwyczaj więcej czasu, niż w pozostałych terminach. Ludzie zatem tworzą rozmaite postanowienia, bo myślą, że czasowo uda im się to wszystko pogodzić. Kiedy jednak ten okres się kończy, i wracamy do szarej rzeczywistości, czasu znowu zaczyna brakować. W związku z tym ludzie przede wszystkim skupiają się na swojej pracy, rodzinie, a postanowienia po prostu są “odkładane do kąta”.
Jak utrzymać motywację?
Co zatem zrobić, aby postanowienia noworoczne tak szybko nie były wyrzucane do kosza? Bardzo istotne jest to, aby cele były realne do osiągnięcia. Poza tym trzeba na bieżąco monitorować efekty. Pozwala to bowiem utrzymywać determinację i zaangażowanie na odpowiednim poziomie. Warto też systematycznie “obcować” z zaletami, które wynikną wtedy, kiedy doprowadzicie konkretne plany do końca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypisać sobie wszystkie korzyści i na przykład codziennie je powtarzać przed zaśnięciem itp. Dobrym patentem jest również realizowanie konkretnych celów z kimś bliskim. Wtedy trudniej będzie oprzeć się pokusie zrobienia sobie wolnego od nauki języka czy treningu na siłowni itp. Sprawdź też nasz poprzedni wpis tutaj.