Co to jest BMI? Co mówi o Twoim zdrowiu?

Co to jest BMI? Co mówi o Twoim zdrowiu?

Przez wiele osób BMI uznawany jest za jeden z najważniejszych wskaźników masy ciała, według którego w prosty sposób można ustalić, czy w jakim zakresie wagi się klasyfikuje. To popularne rozwiązanie stosowane przede wszystkim w celu określenia wagi prawidłowej, niedowagi lub nadwagi. Czy określenie BMI jest naprawdę taki ważne?

Czym jest BMI?

BMI to skrót od angielskiego określenia Body Mass Index, czyli inaczej mówiąc, jest po prostu wskaźnikiem masy ciała. Nie jest to nic nowego, ponieważ początki powstania sięgają aż 1832 roku. W tym czasie został stworzony antropometryczny współczynnik masy ciała, opracowany przez belgijskiego matematyka Adolfa Queteleta. Odkrył on pewną zależność między posiadaną masą ciała a wzrostem ludzi. Nazywało się go wskaźnikiem Queteleta i dopiero w roku 1972 został on oficjalnie przemianowany na wskaźnik BMI, jaki znamy dziś.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

BMI pokazuje, jaki jest stosunek masy ciała względem wzrostu. To dosyć prosty sposób na to, by ustalić, czy waga danej osoby jest prawidłowa i czy nie występuje zagrożenie dla zdrowia. Dokonanie takich obliczeń nie jest wcale trudne. O tym, jak obliczyć BMI informuje wpis na www.celnie.pl, z którego wynika, że wystarczy podzielić wzrost przez wagę do kwadratu. Da się to zrobić ręcznie, ale mogą w tym pomóc także kalkulatory, które są powszechnie dostępne w sieci. Wystarczy tylko wpisać swój wzrost i aktualną (prawdziwą!) wagę, by wyszedł konkretny wynik.

Jakie są normy BMI?

Normy BMI są stosunkowo proste to interpretacji, choć wyróżnić tutaj dwie klasyfikacje: podstawową oraz poszerzoną. Według tej pierwszej, klasyfikacji podstawowej można wywnioskować, że niedowagę określa współczynnik poniżej 18,5, wagę prawidłową ustala się na zakres o 18,5 do 24,99, z kolei osoby z nadwagą mają wynik powyżej 25. Klasyfikacja poszerzona uwzględnia jeszcze dodatkowe kwestie jak w niedowadze: wychudzenie i wygłodzenie, a w nadwadze: otyłość I stopnia, otyłość II stopnia i otyłość III stopnia.

Co można wywnioskować z BMI?

Wskaźnik masy ciała BMI pozwala przede wszystkim określić czy nasza waga jest prawidłowa względem wzrostu. Działa on jednak jedynie w przypadku osób dorosłych i nie poleca się wykorzystywania go do oceny rozwoju dzieci. W ten dosyć prosty sposób można więc określić, czy nasza waga jest prawidłowa, czy jednak za niska lub za wysoka. Oczywiście nie należy brać tych wyników dosłownie, ponieważ BMI jest bardzo uogólnionym wskaźnikiem, który nie uwzględnia choćby takich kwestii, jak masa mięśniowa czy budowa ciała, daje jednak pewien pogląd.

BMI a realia

Określenie BMI masy ciała daje pewien ogólny pogląd, ale nie bierze pod uwagę wielu kwestii, które mogą w pewien sposób zakłamywać rzeczywistość. Widać to na przykładzie sportowców, u których BMI będzie wskazywać na nadwagę lub niedowagę. W przypadku kulturystów najczęściej wskaźnik ten jest powyżej normy, a u lekkoatletów poniżej, co jednak nie oznacza, że mają oni problemy zdrowotne. Odstępstwa te wynikają przede wszystkim z bardziej rozbudowanej tkanki mięśniowej i mniejszej ilości tkanki tłuszczowej.

BMI zmienia się także z wiekiem, a im jesteśmy starsi, tym normy też nieco się podnoszą. Wychodzi się jednak z założenia, że niezależnie od płci czy wieku, o stan naszego zdrowia powinniśmy się martwić w momencie, gdy BMI zacznie przekraczać wskaźnik 30.

 

Dodaj komentarz