Czy kreatywność w pracy jest ważna?

Czy kreatywność w pracy jest ważna?

Współczesny świat stawia przed każdym człowiekiem wiele nowych wyzwań. Każda osoba inaczej radzi sobie z nowymi wyzwaniami. W dużej mierze ten stan rzeczy jest spowodowany zróżnicowanym wykorzystywaniem cechy- kreatywności, która obecna jest w każdej istocie ludzkiej. Najlepiej jednak radzą sobie w życiu osoby bardzo twórcze. Takie osoby są najczęściej poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy, gdyż kreatywność w pracy jest bardzo ważna.

Kreatywność w pracy

Każdy człowiek często wykorzystuje pomysłowe rozwiązania w swojej pracy. Naturalnie istnieją zawody w których kreatywność w pracy jest niezbędną cechą u każdego pracownika oraz takie zawody w których nieszablonowość jest cechą mniej pożądaną, jednak zawsze przydatną. Niezależnie jednak od zajmowanego stanowiska każdy pracownik wykorzystuje w jakimś stopniu własną wyobraźnię w swojej pracy zawodowej. Oczywiście pracownicy agencji reklamowych muszą być bardziej twórczy od zwykłego pracownika sklepu. Jednakże w każdym wykonywanym zawodzie często można napotkać na różne problemy, które należy rozwiązać w pomysłowy sposób, a wtedy kreatywność w pracy z pewnością jest pomocną cechą.

Kreatywny pracownik lepszym pracownikiem?

Wiele badań naukowych wskazuje na to, iż nowatorskie pomysły osób pracujących w danej firmie mają bardzo duży wpływ na jej rentowność oraz przyczyniają się do konkurencyjności danej firmy na rynku. Zasada bycia pomysłowym w pracy dotyczy nie tylko pojedynczych jednostek, lecz także całych zespołów. Twórczy zespół jest zawsze bardziej wydajny i lepiej wykorzystuje budżet swojej firmy. Naturalnie zespół w którym znajdują się nieszablonowe osoby zawsze znajdzie więcej innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na lepszy i szybszy rozwój danego przedsiębiorstwa.

Bardziej rentowne innowacyjne firmy?

Wolny rynek, a przy tym duża konkurencyjność miedzy firmami sprawia, iż właściciele firm często muszą sięgać po różne nowatorskie rozwiązania. Dzięki pomysłowym ulepszaniu produktów czy usług dana firma nadal pozostają atrakcyjna dla klienta. W jednym z raportów ekonomicznych padło stwierdzenie, iż: “prawdopodobnie 50% przychodów firm będzie pochodzić ze źródeł, które obecnie nie istnieją”. Czyli sukces każdej firmy jest oparty o kreatywność w pracy  i pomysłowość osób w niej pracujących.

Jak wspierać twórczość u dzieci?

W nowoczesnym świecie pomysłowość jako cecha jest bardzo pożądana nie tylko w sferze zawodowej. Dlatego też ważne jest, aby każdy rodzic budował błyskotliwość u swoich dzieci tak, aby one miały w swoim życiu łatwiej. Z tego względu należy inwestować tylko w takie zabawki, które w naturalny sposób rozwijają twórcze zdolności dziecka np; klocki czy ciastolina. Bardzo dobrym pomysłem jest także angażowanie dziecka do wszystkich prac manualnych, które poruszają wyobraźnie i pozwalają tworzyć nowe rzeczy. Kształtowanie twórczej postawy dziecka poprzez zabawę jest nie zwykle ważne dla jego dalszego harmonijnego rozwoju oraz pozwala na odniesienie sukcesu zawodowego w przyszłości.

Pracodawcy coraz częściej szukają osób, które są nieszablonowe w pracy, ponieważ tylko takie osoby mogą sprostać nowym wyzwaniom nowoczesnej firmy oraz przynieść duże zyski w przyszłości. Kreatywność w pracy jest wręcz konieczną cechą każdego z nas.

Dodaj komentarz