Czym nie jest psychoterapia i psychoterapia online? Zobacz, na jakie pułapki możesz trafić, szukając pomocy psychologicznej

Czym nie jest psychoterapia i psychoterapia online? Zobacz, na jakie pułapki możesz trafić, szukając pomocy psychologicznej

W sieci można znaleźć wiele kursów, które mają pomóc osobie w kryzysie. Mało kto jednak mówi, że zanim sięgniesz po BLIKa, to warto dowiedzieć się, czy twórca tychże pomocy to psycholog online, czy ma doświadczenie w prowadzenia psychoterapii online, a także czy w ogóle ma wykształcenie kierunkowe.

Zobaczmy, czym jest psychoterapia online, a czym na pewno nie jest. Czego należy się wystrzegać, szukając pomocy w internecie, by nie narobić sobie więcej kłopotu.

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to dobrze przebadany i zaplanowany proces odnajdywania źródła problemów emocjonalnych u ludzi. Spośród wielu nurtów psychologicznych, wyróżnić można kilka najciekawszych, które mają bardzo dobre rokowania, jeśli chodzi o pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi.

Z usług psychoterapeuty online możesz skorzystać na wiele sposobów. Pierwsza konsultacja online rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i specjalista zdecyduje, w jakim nurcie będzie pracować:

  • terapia poznawczo behawioralna;
  • możesz otrzymać ofertę na psychoterapię online w nurcie Gestalt;
  • z psychologiem online zapoznasz się z nurtem terapii schematów;
  • terapia psychologiczna online może także odbywać się w nurcie psychodynamicznym, czy systemowym.

Szanujące się centrum psychoterapii online ma do zaoferowania pacjentom szeroki zakres możliwości, a niekiedy łączy nurty terapeutyczne, by w pełni pomóc.

To na pewno nie jest psychoterapia online

O ile psychoterapia online, to poukładany proces i bez problemu możesz realizować spotkania w systemie online, to terapią na pewno nie są wszelkie kursy, szkolenia rozwojowe, czy warsztaty.

Moda na samorozwój dostarcza dużo wiedzy i tematy problemów emocjonalnych wychodzą z cienia tabu, niestety wiedza ma także drugie dno. Za chwilę napiszemy więcej.

Psycholog online, coach, czy doradca rozwoju?

Terapia psychologiczna online, a konsultacje trenera sukcesu, czy rozwoju, to kompletnie inne rzeczy. Skuteczność terapii jest potwierdzona wieloletnimi badaniami. Jeśli chodzi o metody rozwojowe, są to raczej treningi, zaczerpnięte z różnych nurtów psychoterapii.

Konsultacja psychologiczna online

Wiele osób ma problem natury wewnętrznej, którego specjalistę wybrać, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów życiowych.

Dość często wyszukiwanym hasłem jest, czy warto podjąć psychoterapię online, i czy taka metoda działa. Zanim zaczniesz się martwić o coś, czego jeszcze nie ma, skorzystaj po prostu z pomocy psychologa online. Konsultacja online pomoże Ci rozeznać się, czy w ogóle potrzebujesz pomocy na dłuższą metę.

Czy terapia online ma sens?

O skuteczności terapii można pisać wiele. Terapia online ma dokładnie takie sam sens, jak terapia prowadzona stacjonarnie. Czas pandemii potwierdził jedynie, że terapia w formie online jest skuteczna.

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej, to terapia online z pewnością Ci pomoże, a przy okazji łatwiej będzie dopasować spotkania psycholog online do Twojego grafiku.

Psychoterapeuta online — w czym może pomóc?

Z pomocy psychologa online korzystają osoby, które szukają pomocy w zakresie życia codziennego, czy też chcą poradzić sobie z jakimś palącym problemem.

Jeśli borykasz się z zaburzeniami odżywiania, bezsennością, czy przechodzisz kryzys, to psychoterapia z pewnością pomoże Ci zmniejszyć napięcie wynikające z trudnych przeżyć, a także staniesz na nogi.

Z czym warto udać się do psychoterapeuty?

Do psychologa online warto udać się nie tylko z pozoru trywialnymi problemami. Zaburzenia odżywiania wynikają zazwyczaj z napięcia emocjonalnego, a nierozpoznane mogą prowadzić do anoreksji lub otyłości.

W nurcie poznawczo behawioralnym będziesz miał okazję dostrzec, z czym rzeczywiście się zmagasz i jakie problemy palą Cię od środka.

Od czego jeszcze jest psychoterapeuta?

Z pomocy psychologa online warto także korzystać, jeśli jesteś w trudnej relacji. Relacja terapeutyczna pomoże Ci stanąć na nogi, odzyskać wiarę w siebie, by nabrać sił do podjęcia trudnych decyzji życiowych.

Czym różni się psychoterapia online od tej ambulatoryjnej?

Psychoterapia online jest tak samo skuteczna, jak spotkania ambulatoryjne. Biorąc pod uwagę większą niezależność i oszczędzanie czasu, który trzeba przeznaczyć na dojazdy stacjonarne, to terapia online jest niezwykle wygodna.

Co może zmienić psychoterapia online?

Formy pomocy psychologicznej są naprawdę różne. Od typowych spotkań w terapii, po wykonywanie ćwiczeń i medytacji.

Jedno jest pewne, że terapia pomaga przemodelować myślenie, a także ułatwia wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu.

Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?

Pisząc o terapii, warto jeszcze wspomnieć, że zanim udasz się do specjalisty, to należy zbadać jego kompetencje. Człowiek skryzysowany nie zwraca uwagi na takie niuanse, a przecież ważne jest, by nad problemami pracować ze specjalistą.

Psycholog to absolwent uczelni o profilu psychologicznym. Psychoterapeuta natomiast jest psychologiem, który ma uprawnienia i wiedzę, zna narzędzia, umożliwiające mu pracę z ludźmi nad jego problemami.

Ile kosztuje psychoterapia online?

Nie ma ogólnych zasad, które odwołują się do wyceny spotkań psychoterapii. Generalnie ceny spotkań zależne są w dużej mierze od miasta, w jakim przyjmuje specjalista.

Psychoterapia online oscyluje obecnie w kwocie od 100 do 180 złotych. Wszystko zależy od tego, jakiej pomocy potrzebujesz jakiego specjalistę wybierzesz.

Podsumowanie

Szukając w sieci pomocy specjalisty, trzeba wiedzieć, czym tak naprawdę jest psychoterapia online, a co takim leczeniem absolutnie nie jest. Nie daj się nabić w butelkę i poszukaj pomocy, która rzeczywiście spowoduje efekty. Psychoterapia online działa i potwierdzają to sami pacjenci.

 

Dodaj komentarz