Jak prawidłowo wyznaczać sobie cele?

Jak prawidłowo wyznaczać sobie cele?
Strona główna » Jak prawidłowo wyznaczać sobie cele?

Jak prawidłowo wyznaczać sobie cele?

Ambitni ludzie systematycznie wyznaczają sobie nowe cele, które mają sprawić, że ich życie prywatne czy zawodowe będzie zdecydowanie bardziej udane, niż do tej pory. Cele mogą być rozmaite i dotyczyć różnych aspektów naszego codziennego życia. Wiele osób ma jednak kłopot z płynnym przejściem od startu do mety. Bardzo dużo ludzi nie może zmotywować się do działania. Jeśli macie podobnie, to zapraszamy Was do przeczytania naszego artykułu “Jak zrobić pierwszy krok i podjąć odpowiednie działania”. Nie brakuje też jednak osób, które co prawda zdecydowały się realizować konkretny cel, ale w pewnym momencie z niego rezygnują. Często jest to spowodowane nieodpowiednim postawieniem początkowych celów. Co zatem zrobić, aby plany nie były zbyt ambitne i charakteryzowały się odpowiednim dopasowaniem do danej osoby? O tym wszystkim dowiecie się czytając dzisiejszej artykuł “Jak prawidłowo wyznaczać sobie cele?”.

Nie porywaj się z motyką na słońce! – mądrze wyznaczaj sobie małe cele

Bardzo ważne jest to, aby stawiać sobie cele, które będą możliwe do zrealizowania. Oczywiście, każdy chciałby być milionerem i posiadać wszystkie umiejętności, które można na tym świecie posiadać. Niestety, życie nie jest takie proste i trzeba twardo stąpać po ziemi. Rzecz jasna to nie oznacza, że nie można realizować marzeń. Należy jednak dokładnie zastanowić się czy są one w ogóle możliwe do spełnienia. To bardzo ważne z punktu widzenia psychologii. Jeśli dobrze wyznaczycie swoje cele, to łatwiej będzie Wam osiągać postępy w działaniu. To zaś spowoduje, że nie zabraknie Wam motywacji do realizowania kolejnych etapów. Będziecie bowiem widzieć, że Wasza praca i zaangażowanie nie idą na marne. Natomiast jeśli zdecydujecie się na cele, które są bardzo trudne do spełnienia, to szybko zabraknie Wam motywacji, ponieważ będziecie zniechęceni brakiem rezultatów. Warto być ambitnym, ale tak samo trzeba być też rozsądnym.

Jak wyznaczać sobie cele? Dokładnie oszacuj swoje możliwości

To punkt powiązany z poprzednim aspektem. Kluczowe jest to, aby dokładnie oszacować swoje możliwości. Tylko wtedy wyznaczycie sobie cele, które będą możliwe do zrealizowania. Teoretycznie wydaje się to łatwe, ponieważ każdy dobrze zna samego siebie. W praktyce często jednak wychodzi to zdecydowanie inaczej. Wszystko dlatego, że dużo osób chciałoby realizować wyznaczone – i w dodatku wyjątkowo ambitne – cele bardzo szybko. Niestety, nie jest to takie proste, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. Pamiętajcie, aby realnie ocenić, jakie aktualnie macie możliwości i co możecie osiągnąć. Jeśli dana osoba doskonale wie, że nie ma zdolności językowych, to postawienie sobie celu, którym będzie nauczenie się angielskiego w ciągu pół roku jest bardzo trudne do zrealizowania i może spowodować to, że projekt zostanie w pewnym momencie po prostu przerwany. W związku z tym nie można tej kwestii absolutnie bagatelizować.

Wyznacz odpowiedni termin zrealizowania zadania

Bardzo ważne jest też to, aby postawić sobie termin zrealizowania danego zadania, który będzie jak najbardziej możliwy do spełnienia. Nierzadko dzieje się tak, że ludzie stawiają sobie bardzo wysoko poprzeczkę – także pod tym kątem. To także nie do końca dobrze wpływa na realizację projektu i odpowiednią motywację. Oczywiście, nie można przesadzać też w drugą stronę. Istotne jest jednak to, aby termin zrealizowania danego etapu czy całego zadania było możliwy do wykonania – biorąc pod uwagę aktualne możliwości i czas, który dana osoba może poświęcić na konkretne działania. Pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się na zadania i wyznaczycie sobie zbyt krótki czas na ich realizację, to nie będzie to dobrze wpływało na jakość konkretnego projektu oraz Wasze zaangażowanie. Wszystko dlatego, że sami będziecie po prostu czuć, że nie jesteście w stanie sprostać tym wymaganiom, co negatywnie odbije się na Waszej motywacji, która jest oczywiście niezbędnym czynnikiem do osiągania każdego celu – mniejszego czy większego. Nie możecie zatem zapominać o tym aspekcie. Lepiej dać sobie więcej czasu, niż mniej. Mam nadzieję że “Jak prawidłowo wyznaczać sobie cele?” pomoże Tobie nie popełniać błędów.

Sprawdź też nasze poprzednie wpisy “Dlaczego warto być indywidualistą”i “Dlaczego motywacja jest tak ważna?”.

Dodaj komentarz