Samorealizacja

Samorealizacja
Strona główna » Samorealizacja

Samorealizacja – co warto o niej wiedzieć?

Mówi się, że każda osoba na świecie może być mistrzem świata w pewnej dziedzinie. Oczywiście, jest to spore nadużycie. Trzeba jednak zaznaczyć, że to stwierdzenie ma też w sobie wiele prawdy. Wszystko dlatego, że każdy z nas ma określony potencjał. Jedni na przykład świetnie sprawdzają się jako właściciele firmy. Drudzy mają znakomite zdolności lingwistyczne i generalnie szybko uczą się rozmaitych rzeczy. Jeszcze inni świetnie radzą sobie w rozmaitych dyscyplinach sportowych. Nie brakuje też osób, które mają dość nietypowe zdolności, jak na przykład szybko układają kostkę Rubika czy potrafią rozpoznać śpiewy wszystkich ptaków itp. Zapraszamy do „Samorealizacja – co warto o niej wiedzieć?”.

Kluczem jest znalezienie dziedziny, w której każdy z nas czuje się najlepiej. Może nie wszyscy zostaną mistrzami świata – bo w przypadku niektórych umiejętności jest to po prostu niemożliwe – ale przynajmniej będą mieli szansę w pełni wykorzystać swój potencjał. Temat dzisiejszego artykułu jest poświęcony samorealizacji. Co warto wiedzieć o tym pojęciu? Dlaczego warto dążyć do całkowitego wykorzystania swoich możliwości? Co samorealizacja ma wspólnego z hierarchią potrzeb Maslowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Co to jest samorealizacja?

Na początek trochę teorii. Otóż samorealizacja to permanentne dążenie do realizacji posiadanego przez siebie potencjału oraz rozwijania własnych talentów. Inaczej rzecz ujmując, jest to proces, który polega na tym, aby stawać się osobą, którą po prostu chce się być. Trzeba zaznaczyć, że ludzie, którzy dokonują stałej samorealizacji są zdecydowanie bardziej zadowoleni ze swojego życia. Wszystko dlatego, że w pewien sposób uzyskują zgodę ze swoimi wewnętrznymi potrzebami. Większość ludzi ma swoje ambicje. Jeśli nie zostaną one zaspokojone, to dany człowiek nie może być do końca usatysfakcjonowany. Podświadomie bowiem wie, że nie wszystko poszło tak, jak sobie to planował. Wiele teorii mówi o tym, że należy zrobić wszystko, aby zaspokoić swoje potrzeby. Tylko bowiem wtedy można uzyskać pełną dawkę szczęścia i czerpać – z każdego kolejnego dnia – pełnymi garściami.

Dzięki codziennej samorealizacji stajemy się ludźmi spełnionymi. Większość z nas ma jakieś marzenia i do czegoś dąży. Jeśli danego dnia zrobimy coś dla siebie jesteśmy zadowoleni. Jeśli danego dnia zrobimy coś, dzięki czemu, stajemy się lepsi, czujemy spełnienie. Robiąc rzeczy, które sprawiają, że rozwijamy się, zwiększa sie w nas poczucie szczęścia i spełnienia. Żyjąc każdego dnia tak samo, nie będziemy czuć się szczęśliwi. Monotonia nie działa dobrze na nasz rozwój. Samorealizacja owszem wymaga od nas wielu poświęceń i zaangażowania. Jednak dzięki temu, że każdego dnia będziemy wyznaczać sobie nowe cele, ambitnie podchodzić do nowych wyzwań i stawiać sobie kolejne, może zagwarantować nam dobre samopoczucie i zadowolenie z życia. Tylko dzięki codziennej samorealizacji będzimy mogli poczuć, że żyjemy w pełni możliwości. Poprzez ciągłe samodoskonalenie poczujemy, że danym dzień wykorzystaliśmy w pełni. Jeśli zagospodarujemy sobie czas wolny, a wieczorem kładąc się do łóżka będziemy czuli pozytywne zmęczenie i przekonanie, że dzisiejszy dzień wykorzystaliśmy maksymalnie, poczujemy dumę i chęć do dalszego działania. Poczujemy, że coś znaczymy i, że wykorzystujemy swój potencjał. Wykorzystując swoje możliwości na maksymalnym poziomie sprawimy, że będziemy mieli poczucie spełnienia. Dzięki procesowi samorealizacji będziemy czuli, że czerpiemy z życia pełnymi garściami, a jednocześnie nie będziemy odczuwać, że coś nas omija bowiem korzystamy z życia na maksa.

Polecamy kanał YT Mateusza Grzesiaka:

Dlaczego warto dążyć do samorealizacji?

Bez wątpienia samorealizacja dotyczy ludzi ambitnych, którzy dążą do tego, aby konsekwentnie realizować swoje cele. Dlaczego warto to robić? Choćby po to, aby uzyskać wewnętrzną spójność z samym sobą. Daje to poczucie bezpieczeństwa i po prostu szczęścia. Istotne jest to, że ludzie, którzy dążą do samorealizacji są generalnie lepiej nastawieni do otaczającej rzeczywistości. Charakteryzują się lepszym zrozumieniem zjawisk oraz dobrym poczuciem humoru. Nie brakuje im spontaniczności oraz kreatywności. Łatwiej nawiązują też kontakty z innymi ludźmi, ponieważ doskonale wiedzą, że samorealizacja często nie może odbywać się bez pomocy innych. Jeśli zatem zdajecie sobie sprawę, że macie potencjał w pewnej dziedzinie, to należy robić wszystko, aby podążać tym tropem i realizować swoje ambicje. Uzyskacie wewnętrzny spokój i większe zadowolenie z codziennego życia.

Samorealizacja ma wpływ na naszą osobę. Często żeby się samorealizować potrzebni są nam inni ludzie, jednak ma ona wpływ wyłącznie nas. Samorealizacja to nie coś co spadnie nam z nieba. Samorealizacja to cały proces. To nasze świadome działanie. Wymaga znacznego nakładu energii, samodyscypliny i przede wszystkim chęci. Żeby się rozwijać musimy być świadomi, że tego właśnie chcemy. Efekty są jednak nie do przecenienia. dzięki ciągłej samorealizacji zwiększać się będzie w nas poczucie naszej wartości. Oglądając tv czy przeglądając internet, widzimy ludzi bogatych i szczęśliwych. Jeśli każdy dzień będzie dla nas rozwojowy i wykorzystany do maksimum nie będziemy już czuli zazdrości. Wręcz przeciwnie. Ci ludzie staną się dla nas motywacją. Dzień, w którym od rana do wieczora nie mieliśmy minuty na to, żeby nawet pomyśleć o tym, aby na chwilę przystanąć, będzie wprawiał nas w poczucie spełnienia i szczęścia. Codzienna samorealizacja spowoduje, że będziemy jeszcze silniejszymi ludźmi, którzy mogą coraz to więcej i więcej. Będziemy dumni z naszego życia. Zaczniemy dostrzegać jeszcze więcej możliwości. Będziemy mieli więcej energii i poczujemy, że świat stoi przed nami otworem.

Jak dążyć do samorealizacji?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko dlatego, że tak naprawdę zależy to od potrzeb konkretnej jednostki. Jedni będą czuli się maksymalnie spełnieni, jeśli będą posiadać szczupłą oraz atrakcyjną sylwetkę. Nadmierne kilogramy – posiadane w tym momencie – trochę psują im humor i dobre samopoczucie. Inne osoby osiągają samorealizację, kiedy zdobywają nowe kwalifikacje językowe. Jeszcze inni spełniają się w wychowywaniu dzieci, które prawidłowo się rozwijają itp. Możliwości jest zatem bardzo dużo.

Trzeba podkreślić, że analizując to wszystko należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla mnie oznacza pojęcie „samorealizacja”. Każdy ma bowiem inne cele życiowe. Jeśli znajdziecie dziedzinę, w której chcecie się spełniać, to należy do tego dążyć. Trzeba wyznaczyć sobie cel, który chcemy zrealizować. Musimy zastanowić się czego oczekujemy od życia. Co chcielibyśmy osiągnąć. Co sprawi, że będziemy szczęśliwi i spełnieni. Jeśli znajdziemy swój cel, musimy działać tak, aby każdego dnia zbliżać się do jego realizacji. Aby każdego dnia stawać się lepszym.  Samorealizacja to działanie, które ma zbliżyć nas do osiągnięcia celu i spełnienia w życiu.

Czy pełna samorealizacja jest możliwa?

Osoby ambitne na pewno powiedzą, że trudno jest osiągnąć pełne zadowolenie. Wszystko dlatego, że ludzie, którzy na przykład uczą się języka, nigdy tak naprawdę do końca nie będą umieć perfekcyjnie wszystkich słówek czy terminów slangowych itp. Osoby, które kochają biegać i chcą osiągać najlepsze czasy w trakcie maratonu też zazwyczaj nie będą do końca z siebie zadowoleni, ponieważ zawsze można pokonać trasę szybciej… Można zatem stwierdzić, że samorealizacja towarzyszy nam tak naprawdę przez całe życie. Z biegiem lat zmieniają się tylko dziedziny, w których chcemy się realizować.

Dlaczego samorealizacja nie może stać się obsesją?

Jest wiele osób, które stale dążą do samorealizacji w konkretnych dziedzinach. Warto jednak zadbać o to, aby to dążenie do realizowania celów nie stało się obsesją. Istotne jest to, żeby w każdym aspekcie działać adekwatnie do posiadanych umiejętności. Osoby, które nie będą się do tego stosowały także będą odczuwać niezadowolenie. Warto zatem znaleźć złoty środek. Tak jak już wspominaliśmy powyżej, każda osoba na świecie może być mistrzem świata w pewnej dziedzinie. Oczywiście, jest to spore nadużycie. Trzeba jednak zaznaczyć, że to stwierdzenie ma też w sobie wiele prawdy. Wszystko dlatego, że każdy z nas ma określony potencjał.  Trzeba jednak cały czas pamiętać o tym, że proces rozwijania potencjału i talentów nie może negatywnie wpłynąć na inne aspekty naszego codziennego życia. Pod żadnym pozorem nie wolno o tym fakcie zapominać.

Tak jak ważna jest w naszym życiu samorealizacja, aby poczuć pełnię szczęścia, tak samo powinno być ważne nasze zdrowie i rodzina.  Nie możemy zapominać, że szczęście to nie tylko ciągłe dążenie do perfekcji. Bez ciągłej samorealizacji nie osiągniemy pełni zadowolenia, bowiem ciągle będziemy  odczuwać, że nie zrobiliśmy wszystkiego co w naszej mocy i ciągle będzie nam czegoś brakowało. Jednak samorealizacja i osiągnięcie dzięki temu perfekcji nie będzie również gwarantem spełnienia, jeśli nie nauczymy cieszyć się z sukcesu a nie tylko z procesu, który do tego prowadzi.

Samorealizacja a hierarchia potrzeb Maslowa

Samorealizacja to proces, który jest bardzo często poruszany w rozmaitych publikacjach literackich. Tym terminem zajął się także Abraham Maslow, który stworzył słynną już hierarchię potrzeb. Co stwierdził ten amerykański psycholog? Maslov dał do zrozumienia, że samorealizacja jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy, kiedy spełnione są inne kwestie, które w jego piramidzie znajdują się na niższych szczeblach. Mowa tutaj o potrzebie szacunku i uznania, potrzebie miłości i przynależności, potrzebie bezpieczeństwa oraz zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych. Warto wziąć tego typu publikacje pod uwagę. To chyba bowiem logiczne, że łatwiej jest wykorzystywać swój potencjał, kiedy dana osoba ma „czystą głowę” i na przykład nie musi borykać się z problemami w życiu prywatnym i zawodowym. Należy zatem zatroszczyć się o zaspokojenie potrzeb z niższych szczebli, aby samorealizacja była jak najbardziej efektywna (i w ogóle możliwa).

Dodaj komentarz