Motywacja do pracy

Motywacja do pracy
Strona główna » Motywacja do pracy

Motywacja do pracy – 7 porad aby ją zwiększyć

Wykonujecie codzienne zadania w Waszym miejscu pracy z grymasem na twarzy? Nie jesteście do końca zadowoleni z tego, czym się zajmujecie? Statystyki pokazują, że bardzo dużo ludzi ma taki właśnie kłopot. Motywacja do pracy w ich przypadku jest na bardzo niskim poziomie. Tacy ludzie zazwyczaj uważają, że zarabiają za mało pieniędzy lub w żaden sposób nie mogą podnosić swoich kwalifikacji. Po prostu nie czują satysfakcji z wykonywanych na co dzień zadań. Macie podobny twardy orzech do zgryzienia w związku z tą sytuacją? Trzeba podkreślić, że należy coś z tym faktem jak najszybciej zrobić. Bez odpowiedniej motywacji do pracy będziecie po prostu dzień w dzień się męczyć, co odbije się na Waszym zdrowiu oraz efektach realizowanych projektów. Jak zatem właściwie zaangażować się w wykonywane zadania? Co zrobić, aby praca nie była tylko udręką, a zaczęła dawać przyjemność? Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony właśnie tej tematyce, zapraszamy do “Motywacja do pracy”.

Zaplanuj swoją pracę

Wiele osób po przyjściu do swojego miejsca pracy od razu traci cały zapał do działania. Dlaczego tak się dzieje? Składa się na to wiele czynników. Jednym z nich jest brak odpowiedniego zorganizowania realizowanych na co dzień zadań. Jeśli pracujecie w takim charakterze, gdzie dużo zależy od Was samych (jak choćby freelancer czy kierownik działu itp.), to musicie jak najszybciej zadbać o ten aspekt. Badania pokazują, że łatwiej jest pracować, jeśli wszystko mamy odpowiednio uporządkowane w głowie. Co to oznacza? Warto zaplanować sobie każdy kolejny dzień. Jest to szczególnie ważne w przypadku ludzi, którzy pracują na własny rachunek lub mogą realizować projekty w rozmaity sposób. Zastanówcie się co zrobić, aby wszystko było jak najbardziej uporządkowane. Oszacujcie, ile powinny zająć Wam konkretne zadania. Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, to możecie pracować dalej z takim samym rytmem. Jeśli jednak wykonywanie zadań idzie wolniej, niż przewidywaliście, to jest to wyraźny znak, że należy przyspieszyć. Jeśli uporządkujecie każdy swój kolejny dzień, to motywacja do pracy będzie na zdecydowanie wyższym poziomie. Dużo ludzi jest bowiem sfrustrowanych tym, że mają na głowie mnóstwo rzeczy i tak naprawdę nie wiedzą od czego zacząć. Należy zatem to wyeliminować.

Im większa motywacja do pracy, tym większa szansa na awans

Motywacja do pracy będzie zdecydowanie większa, jeśli uświadomicie sobie na jakie efekty finansowe możecie liczyć – jeśli będziecie przykładali się do każdego Waszego projektu. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że osoby, które odpowiednio wykonują swoje obowiązki mogą liczyć na premię od pracodawcy czy nawet awans w przyszłości. W związku z tym warto zapytać szefa czy istnieje taka możliwość. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zmotywować się do codziennego wykonywania konkretnych obowiązków. Będziecie bowiem wiedzieć, że w przyszłości dzięki temu być może będziecie po prostu lepiej zarabiać.

Odpowiedni tok myślenia a motywacja wzrośnie

W naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy każdego kolejnego dnia są bardzo zniechęceni tym, że za chwilę muszą wstać, aby iść do pracy i wykonywać często nudne obowiązki. Tak naprawdę jednak taki jest los człowieka. Oczywiście, są osoby, które mogą pozwolić sobie na to, żeby w ogóle nie pracować. Są to jednak indywidualne przypadki. Zdecydowana większość wszystkich ludzi na świecie po prostu pracuje. Nie należy zatem traktować tego jako zła koniecznego. Po prostu jest to pewien etap w życiu każdego z nas. Jeśli zmienicie swój tok myślenia, to motywacja do pracy będzie większa, ponieważ zdacie sobie sprawę, że z takimi trudnościami zmaga się praktycznie każdy dorosły Polak.

Moja praca jest ważna!

Co jeszcze zrobić, aby motywacja do pracy była odpowiednia? Dużo ludzi uważa, że wykonują kompletnie nieprzydatne zajęcia. Oczywiście, nie jest to prawda. Wszystko dlatego, że każda praca ma swój cel. W związku z tym trzeba przestawić się na taki tok myślenia. Istotne jest to, żeby dostrzegać, że robimy coś ważnego dla społeczeństwa. Sprzątaczka troszczy się o to, aby inni mieli czysto. Piekarz dba o to, aby każdy z nas mógł zjeść świeży chleb i bułki na śniadanie. Szewc gwarantuje to, że nie musimy chodzić w dziurawych butach itp. Tak naprawdę o każdym zawodzie można napisać wiele pozytywnych rzeczy – na pewno także o Waszych. Jeśli będziecie odczuwać ten fakt, to wtedy Wasza motywacja do pracy będzie po prostu większa.

Motywacja do pracy – wybierz zajęcie dostosowane do zainteresowań

Osoby, które mają kłopot z właściwym zaangażowaniem w aspekcie wykonywanych na co dzień obowiązków najczęściej realizują zadania, które kompletnie nie są zbieżne z ich zainteresowaniami… Warto zatem przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej pracy zadać sobie pytanie czy bardziej interesuje Was tematyka czy kwestie finansowe. Nie brakuje osób, które zdecydowały się zarabiać mniej, ale dzięki temu mogą wykonywać projekty, które są związane na przykład z ich hobby. Może zatem warto pomyśleć o zmianie zajęcia, jeśli nie daje ono Wam żadnej satysfakcji? Jeśli wybierzecie stanowisko, które będzie Wam odpowiadało pod kątem zainteresowań, to motywacja do pracy na pewno będzie zdecydowanie większa.

Obecna pensja to moje główne źródło utrzymania

Co zrobić, aby motywacja do pracy była na odpowiednim poziomie? Nie da się ukryć, że wiele osób napędza się do działania właśnie w ten sposób. Bardzo dużo ludzi narzeka co prawda na wielkość otrzymywanej wypłaty. Niemniej jednak są to pieniądze, które stanowią główne źródło utrzymania dla konkretnej osoby, a czasami również dla rodziny. Warto czasami pomyśleć, co stałoby się, gdybyście nagle zostali zwolnieni? Pewnie sytuacja byłaby dużo gorsza niż teraz. Należy zatem doceniać to, co jest obecnie (co rzecz jasna nie oznacza braku aktywności w celu poprawy położenia). To też powinno spowodować, że motywacja do pracy będzie większa, ponieważ nie będziecie chcieli „podpaść” szefowi.

Motywacja do pracy a integracja z zespołem

Chodzenie do pracy od poniedziałku do piątku to dla Was katorga? Nie przepadacie za osobami, z którymi na co dzień współpracujecie? To także sprawia, że motywacja do pracy nie jest taka, jaka być powinna. Może zatem warto pomyśleć, aby zintegrować się z kolegami i koleżankami z zespołu? Wspólne wyjście na miasto itp. pozwoli każdemu pokazać swoją drugą twarz. Często bowiem dzieje się tak, że ludzie z pracy nie do końca się znają i zauważają tylko negatywne cechy. Warto zatem zintegrować się, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o współpracownikach. Na pewno bardziej się polubicie, co z kolei sprawi, że z większym uśmiechem będziecie przychodzić do pracy od poniedziałku do piątku.

 

 

Dodaj komentarz