Motywacja do nauki

Motywacja do nauki
Strona główna » Motywacja do nauki

Motywacja do nauki – jak ją poprawić?

Wielu uczniom nauka kojarzy się z czymś możliwie najgorszym. W końcu wkuwanie słówek, wzorów czy regułek jest dużo mniej przyjemniejsze, niż na przykład granie w gry komputerowe czy oglądanie ulubionych seriali w telewizji itp. Macie podobnie? Samo słowa “nauka” przyprawia Was o ból głowy? Trzeba podkreślić, że z takim dylematem tydzień w tydzień zmaga się wielu uczniów szkół podstawowych, średnich oraz wyższych. Dlaczego tak się dzieje? Bez wątpienia powodem jest brak odpowiedniej motywacji. Należy zaznaczyć, że optymalne zaangażowanie “popycha” nas do działania we właściwym kierunku. Oczywiście, nauka generalnie nie jest najciekawszym zajęciem pod słońcem. Bez żadnego problemu można wymienić kilkadziesiąt innych, które są bardziej zabawne i zajmujące. Są jednak skuteczne sposoby, aby motywacja do nauki była na odpowiednim poziomie. Dzięki temu relatywnie szybko nauczycie się potrzebnych rzeczy i będziecie mieli jeszcze dużo wolnego czasu na inne przyjemności. Chcecie je poznać? W takim razie zapraszamy do dzisiejszego wpisu poświęconego tej tematyce “Motywacja do nauki”.

Motywacja do nauki – dlaczego warto się uczyć?

Jeśli chcecie znaleźć odpowiednią motywację do nauki, to musicie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Bez tego ani rusz. Wiele osób dokładnie nie wie, po co się uczy wzorów z chemii czy fizyki. Uważają to za kompletnie zbędne zadanie. Jeśli robią to tylko po to, aby jakoś zdać kartkówkę czy sprawdzian, to tak naprawdę jest to droga donikąd. Wszystko dlatego, że nauka idzie im słabo, a przez to mają mniej wolnego czasu. W związku z tym ich frustracja narasta, ponieważ – jak już wiecie – jest mnóstwo innych, ciekawszych rzeczy do robienia w wolnym czasie. Co zatem zrobić, aby motywacja do nauki była na odpowiednim pułapie? Istotne jest to, aby znaleźć kilka powodów, które będą Was nakręcać do działania. Jakie to mogą być czynniki? Przede wszystkim łatwiejsza droga na studia (dzięki wiedzy z konkretnego przedmiotu), lepsza praca w przyszłości, łatwiejsze zrozumienie otaczającej rzeczywistości itp. Poza tym im szybciej nauczycie się konkretnego tematu, tym będziecie mieli więcej wolnego czasu.

Gdzie się uczyć aby motywacja rosła?

Bardzo często motywacja do nauki spada właśnie z tego powodu. Wszystko dlatego, że wiele miejsc nie jest przeznaczonych do optymalnego “wkuwania”. W związku z tym należy tak zagospodarować na przykład własny pokój, aby dana lokalizacja zachęcała do uczenia się regułek, wzorów czy czytania obowiązkowych lektur itp. Jak to zrobić? Wasz pokój powinien być posprzątany, ponieważ bałagan nie ułatwia skupienia się na konkretnych elementach. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej organizacji – należy usunąć wszystkie rzeczy, które Wam w danym momencie nie są do niczego potrzebne. Poza tym należy wyłączyć komputer i telefon. Wszystko po to, aby przychodzące wiadomości czy pokusa sprawdzenia tego, co dzieje się u znajomych na FB, nie były silniejsze od chęci nabywania nowych umiejętności. Ewentualnie można włączyć sobie muzykę relaksacyjną, która uspokaja i wspomaga koncentrację. Takie przygotowane miejsce sprawi, że motywacja do nauki będzie odpowiednia, a Wy będziecie błyskawicznie “pochłaniać” konkretne tematy.

Nawyk uczenia się jest przydatny w przyszłości

Myślicie, że nauka obowiązuje tylko w szkole? Jesteście przekonani, że w pracy nie będziecie musieli zdobywać żadnych umiejętności? W takim razie jesteście w dużym błędzie. Wszystko dlatego, że nie brakuje zawodów, w których trzeba się uczyć praktycznie non stop, aby poszerzać swoje kwalifikacje w konkretnej branży. Jest to spowodowane tym, że świat rozwija się bardzo dynamicznie. Często informacje zdobyte kilka lat temu teraz nie są już aktualne… Poza tym pewne czynności obecnie wykonuje się zdecydowanie inaczej niż w przeszłości. Być może będzie to dla Was dobra motywacja do nauki. Jeśli już teraz nabędziecie taki dobry nawet, to potem łatwiej Wam będzie w przyszłości, kiedy szef skieruje Was na kurs czy szkolenie od którego zależeć będzie Wasz awans, lepsza pensja itp.

Regularność to klucz do sukcesu

Dlaczego motywacja do nauki u niektórych jest na tak kiepskim poziomie? Między innymi dlatego, że takie osoby nie są systematycznie w tym co robią. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że uczenie się materiału z kilku miesięcy na raz, aby zdać przedmiot, jest bardzo czasochłonne. Trzeba poświęcić minimum kilkanaście godzin, żeby zdobyć odpowiednią wiedzę. Osoby, które tak postępują właśnie między innymi też przez to zrażają się do nauki, ponieważ już po kilku godzinach mają już tego wszystkiego dość. Czy nie lepiej uczyć się systematycznie, ale na przykład po pół godziny dziennie? Wtedy nie będziecie zmęczeni danym przedmiotem i łatwiej będzie Wam nauczyć się nowych słówek, pojęć czy reguł matematycznych itp. Jeśli staniecie się regularni, to motywacja do nauki będzie zdecydowanie większa, ponieważ zobaczycie, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”.

Należy znaleźć też czas na zabawę

Może to niektórym wyda się dziwne, ale z nauką… również nie należy przesadzać. Oczywiście, warto się uczyć, aby poszerzać swoją wiedzę i dzięki temu mieć szansę zdobyć w przyszłości lepszą pracę itp. Generalnie jednak – jak we wszystkim – warto zachować umiar. Co to oznacza? Jeśli będziecie uczyć się codziennie przez kilka godzin konkretnego przedmiotu, to Wasza motywacja do nauki prędzej czy później będzie na mało satysfakcjonującym poziomie nie, ponieważ nie będziecie w ogóle czerpać z tego radości. Zwłaszcza, że w taki sposób wykorzystacie cały swój wolny czas. Lepiej jest zatem tak zorganizować swój dzień, aby mieć czas nie tylko na naukę, ale również na przyjemności. Jeśli lubicie grać w piłkę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pouczyć się na przykład godzinę matematyki, a potem wyjść na dwór. Nie tylko będziecie bardziej zadowoleni z takiego życia, ale także będzie Wam łatwiej przyswajać nowe umiejętności, ponieważ mózg nie będzie przemęczony.

Co jeszcze zrobić, aby motywacja do nauki była większa?

Świetnym sposobem jest nagradzanie samego siebie za odpowiednie wyniki. Warto założyć sobie cel i w razie osiągnięcia konkretnego zadania – którym może być na przykład minimum 4 z testu z biologii itp. – coś sobie kupić. Dzięki temu motywacja do nauki będzie większa, niż do tej pory. Istotne jest też to, aby popaść w pozytywną rutynę. Co to oznacza w praktyce? Największe sukcesy osiągają te osoby, które są przyzwyczajone do nauki. Należy zatem krok po kroku zwiększać liczbę minut przeznaczonych na naukę. Dzięki temu łatwiej będzie Wam przystosować się do nowych zwyczajów. Należy zatem mieć ten fakt na uwadze. Wtedy motywacja do nauki będzie z tygodnia na tydzień coraz większa, ponieważ będziecie przyzwyczajeni do konkretnych zadań i po prostu zadowoleni z osiąganych efektów. Sprawdź inne wpisy dt motywacji tu i tu.

Dodaj komentarz