Motywacja w sporcie

Motywacja w sporcie
Strona główna » Motywacja w sporcie

Motywacja w sporcie – potrzebna czy zbędna?

Uprawiacie sport, ale często brakuje Wam motywacji do kolejnego treningu? Z takim dylematem boryka się bardzo dużo ludzi. Co zatem zrobić, aby motywacja w sporcie – wykonywanym przez Was – zawsze była na odpowiednim poziomie? Niedawno opublikowaliśmy artykuł na temat ” Czy warto korzystać z motywujących cytatów sportowych” a dziś poruszymy temat motywacji w sporcie, zapraszamy.

Sukcesy w danej dyscyplinie

Nic tak nie motywuje, jak wizja osiągania bardzo dużych sukcesów, z którymi wiąże się potem wiele pozytywnych aspektów. Warto zaznaczyć, że gro sportowców wizualizuje sobie sytuacje, w których na przykład wchodzą na najwyższy stopień podium czy słuchają Mazurka Dąbrowskiego itp. Trzeba zaznaczyć, że osiąganie sukcesów jest jednoznaczne z prestiżem, sławą, uznaniem w oczach najbliższych czy znajomych itp. Poza tym można oczywiście liczyć na zarabianie bardzo dużych pieniędzy. Nawet jeśli jesteście na początku swojej drogi, to zawsze musicie wierzyć, że kiedyś nadejdzie taki dzień, gdy usłyszy o Was cały kraj czy nawet świat. To sprawia, że motywacja w sporcie jest na zdecydowanie lepszym poziomie. Nawet ludzie, którzy uprawiają sport amatorsko, mogą w ten sposób dążyć do zrealizowania marzeń. Chcecie biegać szybciej i zająć lepsze miejsce na zwodach gminnych czy powiatowych? W takim razie nie może zabraknąć Wam determinacji. Chcecie pochwalić się przed kolegami, że możecie na przykład wziąć na klatę już ponad 100 kg? Jeśli tak, to musicie systematycznie trenować i chodzić na siłownię. Wtedy osiągnięcie sukces i powiązane z nim profity.

Bardziej atrakcyjna sylwetka

Jutro trening, a Wam już się nie chce? Motywacja w sporcie – amatorskim czy na zawodowstwie – jest większa, jeśli uświadomicie sobie, że systematyczna praca zaprowadzi Was do posiadania bardziej atrakcyjnej sylwetki. Trzeba zaznaczyć, że szczupłe ciało wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim będziecie bardziej akceptować samych siebie. Nie będziecie mieć w stosunku do Waszej sylwetki żadnych kompleksów. To przekłada się na większą pewność siebie. Statystyki pokazują, że ludzie, którzy nie mają kłopotów z nadwagą osiągają większe sukcesy na płaszczyźnie zawodowej oraz prywatnej. Chcecie zdobyć lepszą pracę? Macie zamiar być bardziej przebojowi na rozmowie kwalifikacyjnej? A może w końcu chcecie znaleźć drugą połówkę? Bez wątpienia atrakcyjna sylwetka w tym pomoże. Taka motywacja w sporcie jest bardzo istotna. Ludzie wierzą bowiem, że to co robią, ma po prostu głębszy sens.

Lepsze funkcjonowanie organizmu

Należy zaznaczyć, że systematyczne treningi nie tylko pozwalają osiągać sukcesy w konkretnej dyscyplinie, zdobywać sławę czy pieniądze. Poza atrakcyjną sylwetką i brakiem zbędnych kilogramów można również liczyć na to, że organizm będzie decydowanie lepiej funkcjonował. Ludzie, którzy omijają siłownię, kluby fitness i generalnie każdą możliwą aktywność fizyczną itp. często mają rozmaite kłopoty ze zdrowiem. Chcecie rzadziej chodzić do lekarzy, nie lubicie odwiedzać aptek? W takim razie to kolejna dobra motywacja w sporcie. Trzeba zaznaczyć, że systematyczne trenowanie – nawet na poziomie amatorskim – sprawia, że organizm lepiej funkcjonuje. Mamy również więcej energii i chęci do życia, ponieważ w trakcie treningów wydzielają się endorfiny.

Pokonywanie własnych słabości

Nie brakuje osób, które boją się rozpocząć treningi, ponieważ obawiają się, że prędzej czy później dopadną ich chwile słabości. Macie tak samo? Odpowiednia motywacja w sporcie to klucz do sukcesu. Trzeba zaznaczyć, że musicie zdawać sobie sprawę, że pokonywanie własnych barier jest naprawdę możliwe. Należy nastawić się, że trudne momenty przyjdą, ale nie będą one nie do przezwyciężenia. Pamiętajcie, że nawet najlepsi sportowcy na świecie czasami mają chwile zwątpienia. Czy to jednak oznacza, że zawieszają buty na kołku czy chowają rakiety itp. głęboko do szafy? Oczywiście, że nie! Musicie myśleć podobnymi kategoriami. W związku z tym dobra motywacja w sporcie może dotyczyć również pokonywania własnych barier. Chcecie udowodnić sobie czy komuś z najbliższego otoczenia itp. że możecie regularnie chodzić na siłownię i na przykład zgubić zbędne kilogramy? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Tak naprawdę wszystko zależy od Was.

Motywacja w sporcie – dlaczego tak popularni są trenerzy personalni?

Coraz więcej osób rozpoczyna treningi z zawodowcami. Dlaczego trenerzy personalni są obecnie tak popularni? Tacy ludzie potrafią sprawić, że motywacja w sporcie jest na odpowiednim poziomie. Często osoby, które trenują samodzielnie, prędzej czy później tracą determinację do osiągania swoich celów… Dzieje się tak z różnych przyczyn. Trenerzy personalni tak łatwo na to nie pozwolą. Może nie zawsze będą mieli, ponieważ nie o to chodzi, aby „głaskali” swoich podopiecznych. Często będzie głośno, ale najważniejsze są efekty, a statystyki pokazują, że trenerzy personalni to nie tylko odpowiednio wykonywane ćwiczenia, ale także motywacja w sporcie utrzymywana na właściwym pułapie.

Czy treningi ze znajomymi zdają egzamin?

Dobrym sposobem, aby motywacja w sporcie była na odpowiednim levelu, jest także trenowanie z kolegami czy koleżankami. Jest to opcja dla tych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na trenerów personalnych. Dlaczego można zdecydować się na taki wariant? Trzeba podkreślić, że sama idea jest bardzo podobna. Statystyki pokazują zaś, że zdecydowanie trudniej jest odpuścić trening, kiedy druga osoba namawia Cię na zajęcia. Poza tym ciekawostką jest fakt, że trenując z kimś znajomym dajemy z siebie kilkanaście procent więcej, niż w trakcie samodzielnego wykonywania zajęć. Wszystko dlatego, że chcemy pokazać się drugiej osobie z jak najlepszej strony.

Motywacja w sporcie – dobra zabawa.

Czemu by nie połączyć motywacji w sporcie z dobrą zabawą? Nic prostszego. Jeśli nie jesteśmy zawodowymi sportowcami, dla których codzienny trening jest najzwyczajniej w świecie pracą, spróbujmy znaleźć taką dziedzinę sportu, w której się znakomicie odnajdziemy. Znajdźmy sobie taką dyscyplinę sportu, która będzie przynosiła nam radość. Jeśli wysiłek fizyczny nigdy nie był dla Ciebie obcy z całą pewnością znajdziecie coś co będzie dla Was jednocześnie dobrą zabawą. Możecie także poszukać sportu, który polubicie zarówno wy, jak i wasi znajomi. Dobra zabawa wraz z przyjaciółmi, która jednocześnie pchnie was do podjęcia wysiłku fizycznego. Obietnica wspaniałej zabawy w gronie znajomych z całą pewnością dla wielu z Was będzie motywacją w sporcie.

Motywacja w sporcie – relaks.

Motywacją w sporcie, motywacją do jakiejkolwiek aktywności fizycznej może być także to, że wysiłek pozwoli nam zapomnieć o codziennych problemach. Jeśli przychodzicie do domu po całym stresującym dniu w pracy myślicie tylko o tym aby coś zjeść i pójść spać. Może jednak warto wprowadzić w swój codzienny harmonogram trochę wysiłku dla ciała, które jednocześnie będzie odpoczynkiem dla waszej głowy? Po męczącym dniu odstresujcie się ćwicząc. Spróbujcie choć raz. A na razie uwierzcie na słowo. Jeśli po dniu pełnym emocji i pracy pójdziecie poćwiczyć wasze ciało będzie naładowane energią. Po skończonym treningu mimo fizycznego zmęczenia będziecie mieli w sobie więcej siły niż przed treningiem. Dla osób, które mają stresującą pracę może okazać się to najistotniejszą motywacją w sporcie. Zarówno zmęczenie jak i pozytywne emocje wydzielające się podczas aktywności fizycznej wpłyną korzystnie nie tylko na wasze ciało, ale i na umysł. Pozwolą odprężyć się zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Motywacja w sporcie – wyzwanie.

Dla innych dobrą motywacją może być także fakt, że z każdym treningiem stajemy się lepsi i silniejsi. Mam tu na myśli motywację w sporcie jaką jest codzienne przekraczanie granic. Dla ludzi, którzy lubią poznawać możliwości swojego organizmu albo tacy, którzy lubią przekraczać granice swoich możliwości może to być znaczący aspekt. Każdy trening oznacza, że stajemy się lepsi i możemy więcej. Każdy trening to poprawa naszej kondycji i większe możliwości. Każdy trening to przekraczanie granicy swoich możliwości. Fakt, że ciągle możemy więcej i jesteśmy coraz mocniejsi również może działać jako motywacja w sporcie.

Motywacja w sporcie a pierwsze efekty

Nic tak nie „nakręca” do działania, jak pierwsze zaobserwowane efekty. W związku z tym bardzo dobrym pomysłem jest – jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek treningów – zapisać swoją wagę, obwód w talii, ilość kilogramów, które w danym momencie jesteście w stanie podnieść itp. Wszystko po to, aby po jakimś czasie porównać dane i sprawdzić czy treningi przynoszą efekty. Jeśli zajęcia będą wykonywane prawidłowo, to musi to odpowiednio zaprocentować. Nie da się ukryć, że taka motywacja w sporcie jest bardzo skuteczna. Ludzie, którzy widzą, że praca ma sens przychodzą bowiem na kolejne treningi z jeszcze większą determinacją.

1 Comment

Dodaj komentarz