Czynniki motywacyjne

Czynniki motywacyjne
Strona główna » Czynniki motywacyjne

Czynniki motywacyjne

Umiejętne motywowanie pracowników to jeden z najważniejszych aspektów prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Co do tego chyba nikt nie powinien mieć najmniejszych nawet wątpliwości. Zastanawiacie się, co obejmują najważniejsze czynniki motywacyjne, które wpływają pozytywnie na podwładnych? W takim razie warto przeczytać dzisiejszy wpis, który został poświęcony temu zagadnieniu “Czynniki motywacyjne”.

Treść i warunki pracy

Trzeba zaznaczyć, że czynniki motywacyjne mogą zapewnić wysoki poziom motywacji zatrudnionego personelu. Jak umiejętnie z nich korzystać? Warto zaznaczyć, że czynniki motywacyjne obejmują między innymi treść oraz warunki pracy. Każdy szef powinien zadbać o to, aby podwładni zarabiali odpowiednie pieniądze. Pracownicy muszą czuć, że są doceniani w tym aspekcie. Oczywiście warto chwalić swoich podwładnych, ale same pochwały to nie wszystko. Szefowie muszą zatroszczyć się, aby pracownicy mieli przekonanie, że zarabiają optymalne pieniądze – w stosunku do sytuacji rynkowej oraz swoich umiejętności. Istotne jest to, aby czynniki motywacyjne obejmowały też warunki pracy. W przedsiębiorstwie muszą być spełnione wszystkie najważniejsze standardy (jak choćby ergonomia stanowisk itp.). Bez tego ciężko bowiem wykonywać swoje zadania na 100%.

Wizerunek przedsiębiorstwa

Jeśli chcecie, aby Wasi podwładni byli odpowiednio zmotywowani, to istotnym aspektem jest wizerunek przedsiębiorstwa. Można nim posłużyć się, aby lepiej wykorzystywać czynniki motywacyjne. W jaki sposób? Jeśli prowadzicie firmę, która jest znana i ceniona w branży, to zdecydowanie łatwiej będzie Wam poradzić sobie z tym zadaniem. Wszystko dlatego, że pracownicy będą wiedzieć, że warto wykonywać zadania dla uznanego na rynku przedsiębiorstwa. Jeśli dopiero raczkujecie, to warto przedstawić wizję, która będzie realizowana przez kolejne miesiące i lata. Bardzo ważne jest to, aby systematycznie budować swoją markę. Dzięki temu lepiej wykorzystacie czynniki motywacyjne związane z tym aspektem, a także łatwiej będzie Wam zwerbować do siebie dobrej klasy specjalistów.

Stosunki społeczne

Czynniki motywacyjne obejmują również stosunki społeczne. Co warto o tym wiedzieć? W każdym przedsiębiorstwie występują relacje pomiędzy podwładnymi i pracownikami, a także pomiędzy samymi pracownikami. Najlepiej byłoby, gdyby stosunki na każdej płaszczyźnie były udane. Każdy szef musi zatem się o to zatroszczyć. Co należy zrobić? Prawidłowo wykorzystane czynniki motywacyjne sprawią, że każdy będzie przychodził z uśmiechem na twarzy do konkretnego miejsca pracy. Ważne jest zatem to, aby pracodawcy traktowali pracowników z należytym szacunkiem. Chodzi o uczciwość, sprawiedliwą ocenę, wyrozumiałość, kiedy ktoś ma gorszy dzień i słabiej wykonuje powierzone zadania itp. Należy również zatroszczyć się o to, aby stosunki pomiędzy samymi pracownikami też były udane. Można to zrobić między innymi poprzez rozmaite wyjazdy integracyjne, które pozwalają lepiej się poznać itp.

Środki przymusu i zachęty

Czynniki motywacyjne z tej grupy obejmują nakazy, zakazy oraz polecenia. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że pracownik będzie bardziej zmotywowany do wykonania zadania, jeśli będzie dokładnie znał swoje prawa oraz obowiązki. Wszystko zatem powinno być zakomunikowane w sposób prosty, jasny oraz bardzo przystępny. Trzeba zadbać o to, aby przekazywanie informacji następowało spokojnie, ale jednocześnie pobudzało do działania.

Środki perswazji

Takie czynniki motywacyjne zawierają kwestie dotyczące informowania, doradzania, a także krytykowania. Co zrobić, aby mieć zmotywowanych pracowników przy użyciu tego typu narzędzi? Podwładni muszą czuć, że mogą otrzymać pomoc w aspekcie wykonywanych zadań. Pod żadnym pozorem nie wolno ich krytykować w obecności innych. Jeśli coś nie podoba Wam się w ich pracy, to należy zrobić to na osobności. Bardzo ważne jest też to, aby krytyka była uzasadniona oraz merytoryczna. Nie chodzi o to, aby wykorzystywać tego typu czynniki motywacyjne, żeby ktoś poczuł się gorzej itp., ponieważ to na pewno nie zwiększy zaangażowania konkretnej osoby. Krytyka jest potrzebna po to, aby dana osoba mogła po prostu zrozumieć swoje błędy.

Sprawdź poprzednie wpisy tu i tu.

Dodaj komentarz