Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna
Strona główna » Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna czym jest?

Wbrew pozorom motywacja to pojęcie bardzo obszerne. Na pewno może cieszyć to, że aktualnie coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że właściwe zaangażowanie jest praktycznie niezbędne, żeby realizować postawione przed sobą cele. Odpowiednia motywacja przydaje się zarówno w życiu prywatnym oraz zawodowym. Pobudza do działania i sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest pokonać trudne momenty, które niestety każdemu z nas się przytrafiają. Ciekawostką jest fakt, że generalnie motywacja dzieli się na motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym pierwszym pojęciem. Co rozumiemy pod tymi słowami? Kiedy występuje motywacja wewnętrzna? Co należy zrobić, aby omawiane zaangażowanie było na odpowiednio wysokim pułapie? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to warto przeczytać dzisiejszy artykuł „Motywacja wewnętrzna”.

Co to jest motywacja wewnętrzna?

Mówi się, że warto posiadać motywację wewnętrzną. Jest ona uważana za szlachetniejszą wersję zaangażowania. Dlaczego jednak panuje taka opinia? Trzeba podkreślić, że motywacja wewnętrzna występuje wtedy, kiedy realizujemy konkretne cele ze względu na przykład na nasze ambicje, marzenia. W motywacji wewnętrznej chodzi o samo działanie, a nie o jego efekt. Dotyczy ona naszych wewnętrznych odczuć. Jej celem nie jest osiągnięcie nagród czy tez korzyści materialnych. Motywacja wewnętrzna dotyczy celu samego w sobie, a nie korzyści jakie wiążą się z jego realizacją. Podejmujemy działania, aby rozwijać swój potencjał oraz możliwości. Kluczowe jest to, że motywacja wewnętrzna to pojęcie opisujące sytuację, kiedy robimy coś i zdajemy sobie sprawę, że na przykład nie otrzymamy za to żadnych gratyfikacji finansowych czy nagród itp. Wykonujemy konkretne działania tak naprawdę tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność i zaspokoić wewnętrzne potrzeby. Sam fakt, że działamy i realizujemy założone zadania jest tym co wywołuje w nas pozytywne emocje. Motywacja wewnętrzna to stan, który napędza nas do poznawania nowej, jeszcze nieznanej rzeczywistości oraz do podejmowania rozmaitych wyzwań. Naszą motywacją wewnętrzną jest osiągane dzięki działaniom uczucie spełnienia, zadowolenia i przyjemności.

Motywacja wewnętrzna i motywacja zewnętrzna – różnice

Wiemy już, czym jest motywacja wewnętrzna. W tym miejscu warto więc skonfrontować te pojęcie z motywacją zewnętrzną, która stanowi poniekąd przeciwieństwo omawianego w tym artykule aspektu. Motywacja zewnętrzna, jak sama jej nazwa wskazuje, pochodzi z zewnątrz. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju przymusem płynącym od innych osób. W przypadku motywacji wewnętrznej podejmowane działania są dla nas poniekąd przyjemnością. 

Motywacja zewnętrzna wiąże się niestety z tym, że konkretne czynności prowadzące do osiągnięcia celu nie kojarzą nam się zbyt dobrze – są jedynie drogą do uniknięcia konsekwencji związanych z niedopełnieniem określonych zadań. Warto przy tym wspomnieć, że motywacja zewnętrzna jest niekiedy mylona z manipulacją, jednak stanowią one zgoła odrębne sytuacje. Jeśli nakłanianie do podjęcia określonych wyzwań jest zbyt natarczywe i przynosi danej osobie głównie szkody, mówimy o manipulacji. Motywacja zewnętrzna jest więc nieco bardziej niebezpieczna niż motywacja wewnętrzna, ponieważ w jej przypadku możliwe jest łatwe przekroczenie granicy i wejście tym samym w obszar manipulacji. 

Częstymi narzędziami stosowanymi przez otoczenie w celu zmotywowania danej osoby są różnego rodzaju nagrody czy pochwały lub kary, czyli np. szlaban na wyjścia w przypadku dziecka lub możliwość zwolnienia ze stanowiska w przypadku pracownika. Wiele osób nie uznaje motywacji zewnętrznej, kierując się przekonaniem, że wyłącznie motywacja wewnętrzna przynosi zamierzone skutki i wywołuje prawdziwą chęć podjęcia określonych wyzwań. To właśnie omawiana w niniejszym artykule motywacja wywołuje trwałe rezultaty, jednak warto również zaznaczyć, że w przypadku motywacji zewnętrznej działania podejmujemy zdecydowanie szybciej. Takie konkluzje prowadzą do stwierdzenia, że najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem może być połączenie obu tych rodzajów.

Motywacja wewnętrzna – przykłady

Powyżej została przedstawiona teoria. Teraz kilka przykładów, które pomogą lepiej Wam zrozumieć ten termin. Kiedy występuje motywacja wewnętrzna? Zapisaliście się ostatnio na kurs komputerowy dla zaawansowanych, ponieważ lubicie tę dziedzinę? Chcecie odczuwać jeszcze większą przyjemność z surfowania po sieci? Macie zamiar poznać zakamarki Internetu? Wtedy do działania nakręca Was motywacja wewnętrzna. Jeśli jednak zapisaliście się na taki kurs po to, aby zwiększyć swoje kwalifikacje i tym samym otrzymać w przyszłości awans, to tutaj już mamy do czynienia z motywacją zewnętrzną.

Dużo osób lubi biegać. Jeśli robią to po to, aby miło spędzić czas oraz poprawić swoją wydolność itp to jest to motywacja wewnętrzna. Inaczej ma się sprawa, kiedy dana osoba biega (a nie miała takich planów, bo nie lubi), ponieważ dostała takie polecenia od lekarza. Tutaj można już rozpatrywać ten aspekt jako motywację zewnętrzną (w końcu robimy coś tylko po to, aby dało nam to korzyści w przyszłości).

Polecamy zajrzeć na kanał YT Mateusza Grzesiaka:

Innym przykładem może być fakt, że nasze działania sprawiają, że pomagamy innym. Organizujesz zbiórkę dla potrzebujących. Nie masz z tego żadnego materialnego zysku dla siebie samego. Twoją motywacja jest tylko wewnętrzna. Odczuwasz bowiem radość z tego, że twoje działania spowodują, że komuś będzie żyło się lepiej. Czerpiesz przyjemność z samego działania, bowiem korzyści, które wynikają z twojego działania tak na prawdę są dla innych.

Co zrobić, aby motywacja wewnętrzna była na odpowiednio wysokim poziomie?

Jeśli przeczytaliście powyższe akapity dokładnie, to wiecie, że motywacja wewnętrzna wynika z bardziej szlachetnych pobudek. Druga strona medalu jest jednak taka, że teoretycznie łatwiej o motywację zewnętrzną, ponieważ można liczyć na przykład na gratyfikacje finansowe, awans w pracy itp. Są jednak sposoby, aby motywacja wewnętrzna też była odpowiednia. Jakie?

Wymienimy teraz kilka czynników, które mają wpływ na zwiększenie naszej wewnętrznej motywacji.

Na ten aspekt bardzo dobrze działa między innymi potrzeba zaspokojenia ciekawości. Jeśli daną osobę interesuje konkretny temat, to będzie zaangażowana, aby poznawać jego kolejne tajemnice. Warto zatem wybierać takie zadania, które już od samego początku wzbudzają Waszą ciekawość. Dzięki temu, że jesteśmy ciekawi jak coś jest skonstruowane, co wydarzy się dalej, co stanie się jeśli to zrobimy, napędzamy swoją wewnętrzną motywację. Poprzez zainteresowanie danym tematem nasza motywacja do poszerzania wiedzy na ten temat wzrasta. Dzięki temu, że coś wyda nam się interesujące będziemy chcieli dowiedzieć się więcej i więcej, a nasz wewnętrzna motywacja będzie w ten sposób rosnąć.

Ciekawym sposobem na zwiększenie motywacji wewnętrznej jest także rywalizacja. Wszystko dlatego, że ludzie uwielbiają ze sobą konkurować. Zarówno konkurowanie jak i porównywanie naszych efektów do dokonać innych osób może pozytywnie działać na zwiększenie naszej wewnętrznej motywacji. Dzięki temu, że widzimy, iż jesteśmy w czym coraz lepsi wzrasta nasza motywacja. Jeśli lubimy rywalizacje i okazuje się, że nasze wyniki są takie same albo nawet lepsze jak u osób, z którymi się porównujemy, również wzrasta nasza samoocena. Jeśli zatem chcecie zadbać o lepszą sylwetkę, to zapiszcie się na siłownię z kimś, kogo znacie. Dzięki temu będziecie bardziej zaangażowani w to, co robicie, aby koniec końców pokazać koledze czy koleżance, że osiągnęliście lepsze efekty. Możecie także założyć sobie konto w internecie i tam rywalizować z innymi internautami i dzięki coraz to lepszym efektom budować swoją wewnętrzną motywację.

Motywacja wewnętrzna zależy także od wyrazów uznania. Nie da się ukryć, że każdy cieszy się, kiedy słyszy coś pochlebnego na swój temat. Dużo ludzi zajmuje się zatem takimi dziedzinami, które mogą przynieść im prestiż w najbliższym otoczeniu. Robimy coś, czy też zajmujemy się danym tematem po to aby osiągnąć pewien prestiż. Dzięki temu, że widzimy uznanie w oczach innych budujemy swoją wewnętrzną motywację. Fakt, że ktoś nas za coś pochwali również ma pozytywny oddźwięk i popycha nas do działania.

Jeśli lubimy wyzwania, to właśnie one mogą spowodować, że będziemy zmotywowani na odpowiednim poziomie przez długi czas. Dążymy to czegoś stawiając sobie kolejne cele. Osiągnięcie każdego celu na naszej mapie traktujemy jak pojedyncze wyzwanie. Dzięki temu, że ciągle podejmuje wyzwania, a co więcej jesteśmy w stanie je zrealizować , powoduje, że chcemy jeszcze więcej. Chęć podejmowania kolejnych wyzwań nie daje nam nawet na chwilę przystanąć.dzięki ciągłej chęci do działania nasza wewnętrzna motywacja jest bardzo duża.

Dodaj komentarz