Motywacja zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna
Strona główna » Motywacja zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna czym jest?

Obecnie powstaje coraz więcej artykułów na ten temat. Jest to chyba jednak całkowicie zrozumiałe. Należy bowiem wiedzieć, że statystycznie coraz więcej osób dostrzega fakt, że motywacja jest naprawdę bardzo ważnym czynnikiem. Oczywiście, aby osiągać sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym trzeba posiadać jeszcze inne przymioty. Trudno jednak realizować swoje cele bez konkretnej motywacji, która wielokrotnie – kolokwialnie pisząc – podaje nam dłoń, kiedy czujemy, że ciężko będzie nam wykonać kolejny krok, aby doprowadzić do końca dane projekty. Dzisiaj dowiecie się bardzo dużo cennych informacji na temat motywacji zewnętrznej. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Kiedy taki rodzaj motywacji występuje w życiu codziennym? Co należy robić i jakie działania podejmować, aby tego typu zaangażowania nigdy nam nie zabrakło? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Czym jest motywacja zewnętrzna?

Należy podkreślić, że wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje motywacji. Dzisiaj zajmiemy się aspektem zewnętrznym. Co to jest? Trzeba zaznaczyć, że motywacja zewnętrzna to zaangażowanie, które pobudza nas do działania wtedy, kiedy liczymy na osiąganie korzyści materialnych. Należy wiedzieć, że taki rodzaj motywacji jest bardzo często spotykany na przykład w szkole czy miejscu pracy. Istotne jest też to, że motywacja zewnętrzna występuje wtedy, kiedy robimy coś tylko po to, aby na przykład uniknąć kary. Jak najprościej zrozumieć to pojęcie? Warto jeszcze przypomnieć w tym miejscu, co to jest motywacja wewnętrzna. Ma ona miejsce wtedy, kiedy robimy coś z pobudek wewnętrznych, aby na przykład zaspokoić swoje ambicje i zdobyć uznanie członków rodziny czy znajomych itp. Zadowala nas sama realizacji danego celu, a nie korzyści jakie mogą z niego wyniknąć. Ważny jest tutaj cel sam w sobie. Jeśli mówimy o motywacji zewnętrznej, liczymy zaś stricte na jakieś wymierne korzyści. Jest to swego rodzaju materialne podejście do całej sprawy, ponieważ wykonujemy coś – na co może nie mamy do końca ochoty – ale wiemy, że to działanie nam w przyszłości w jakiś sposób pomoże. Często chęć osiągnięcia korzyści materialnych jest najbardziej nakręcającą pobudką do działania.

Motywacja zewnętrzna to nie tylko nastawienie na osiągnięcie korzyści materialnych. Może być bowiem dokładnie odwrotnie. Naszą motywacją zewnętrzną może być chęć uniknięcia kary czy poniesienia konsekwencji danego działania. Jesteśmy motywowani negatywnymi konsekwencjami jakie mogą wyniknąć z naszego działania bądź zaniechania.

Motywacja zewnętrzna jest częściej wykorzystywana w codziennym życiu. Dzieje się tak niekoniecznie z tego powodu, że jest ona lepsza. Jest jednak znacznie łatwiejsza do realizacji. Jeśli powiemy pracownikowi, ze za wykonanie dodatkowego zadania otrzyma ekstra premię, szybciej podejmie działanie, aniżeli nagrodą za o samo zdanie była by ustna pochwała. Motywacja zewnętrzna często przysłania motywację wewnętrzną. Jesteśmy tak bardzo nastawieni na korzyści i zysk z danego działania, że często sami sobie odbieramy radość z samej czynności. Kiedyś uczyliśmy się języka angielskiego, żeby być lepszym dla samego siebie. Teraz uczymy się żeby zarabiać lepsze pieniądze, w ogóle nie bacząc na to, że kiedyś sprawiało nam to przyjemność. Przez tak znaczącą chęć osiągnięcia korzyści zapominamy, że kiedyś, coś tak bardzo lubiliśmy.

Warto zatem pracować nad tym, żeby motywacja wewnętrzna i zewnętrzna szły ze sobą w parze.

Motywacja zewnętrzna – kiedy występuje?

Najłatwiej zrozumieć to zagadnienie dzięki kilku przykładom. Wiecie już, że motywacja zewnętrzna ma miejsce wtedy, kiedy dana osoba wykonuje konkretną czynność, żeby uzyskać korzyści materialne. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy zapisujecie się na kurs językowy, żeby potem, dzięki temu, mieć większe szanse na zdobycie lepszej pracy. Być może wcale nie chcecie tego robić. Są osoby, które po prostu idą na zajęcia, ponieważ zdają sobie sprawę z aktualnej sytuacji rynkowej. Nie są fanami uczenia się języków obcych, ale jednocześnie zdają sobie sprawę, że potem łatwiej będzie im znaleźć dobrą i lepiej płatną pracę.

Ponadto motywacja zewnętrzna występuje, kiedy ktoś robi konkretną czynność, żeby uniknąć kary. Jeśli na przykład nie spożywacie alkoholu w miejscu publicznym, ponieważ wiecie (tak Wam podpowiada Wasze sumienie), że nie powinno się tego robić, to jest to aspekt wewnętrzny motywacji. Jeśli jednak nie pijecie piwa na ławce w parku, ponieważ boicie się mandatu, to w takiej sytuacji mamy już do czynienia z motywacją zewnętrzną.

Wiele rodzajów motywacji zewnętrznej wykorzystuje się w telewizji czy internecie. Pewnie nie jeden z nas spotkał się chociażby z kampanią społeczną, która wykorzystuje właśnie motywację zewnętrzną. Bazując na aktualnym trendzie zdrowego odżywiania i aktywnego tryb życia, popularną kampanią jest zniechęcanie nas do palenia papierosów. Kampania wykorzystuje psychologię. Pokazane zostają nam negatywne skutki palenia papierosów. Poprzez pokazanie nam skutków palenia papierosów oddziałuje na naszą psychikę i zniechęca do danego działania.

Jakie są źródła motywacji zewnętrznej?

Motywacja zewnętrzna bierze się z wielu czynników. Nie brakuje osób, które uważają, że zdecydowanie łatwiej o takie właśnie zaangażowanie. Jeśli bowiem chodzi o motywację wewnętrzną, to dużo zależy po prostu od charakteru i potrzeb konkretnego człowieka. Tutaj – przynajmniej w teorii – jest prościej.Wszystko dlatego, że osoba, która chce podnosić swoje kwalifikacje robi to, ponieważ wie, że potem może zarabiać większe pieniądze (awans albo lepsza praca w innym przedsiębiorstwie itp.). Ludzie, którzy chcą poprawić swoją sylwetkę mogą łatwo zmotywować się tym, że dzięki bardziej wysportowanemu ciału będą mieli większe powodzenie u płci przeciwnej. Tego typu czynników jest naprawdę bardzo dużo. Sprawdzonym i polecanym sposobem jest wypisanie sobie takich bodźców i powtarzanie ich przed każdym kolejnym zadaniem czy lekcją kursu itd. Wtedy łatwiej będzie Wam o zaangażowanie na optymalnym poziomie. Będziecie bowiem świadomi określonych korzyści.

Sprawdź wpis o motywacji wewnętrznej !

1 Comment

Dodaj komentarz