Jak motywować się do oszczędzania pieniędzy?

Jak motywować się do oszczędzania pieniędzy?
Strona główna » Jak motywować się do oszczędzania pieniędzy?

Jak motywować się do oszczędzania pieniędzy?

Jeśli jesteście uważnymi czytelnikami naszego bloga, to na pewno macie już za sobą wpis “Jak motywować się do pracy w weekendy?” – dzięki temu praca w soboty czy niedziele nie stanowi dla Was takiego problemu, jak to było do tej pory. Jeśli jeszcze nie wiecie nic na ten temat, to serdecznie zapraszamy do lektury. W dzisiejszym wpisie poruszamy tematykę motywacji do oszczędzania. Trzeba podkreślić, że wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo ważny aspekt. Wszystko dlatego, że zawsze warto mieć odłożonych trochę pieniędzy na tak zwaną “czarną godzinę”. W naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy mają taką wiedzę teoretyczną (i zdają sobie sprawę, że jest to rozsądne postępowanie), ale nie przekładają jej w żaden sposób na praktykę. Jak motywować się zatem do oszczędzania pieniędzy? Co w tym przeszkadza? Czy odpowiednie zaangażowanie pomaga w realizowaniu tego celu? O tym wszystkim dowiecie się czytając nasze dzisiejsze przemyślenia.

Co przeszkadza w skutecznej motywacji?

Niestety, wiele osób chce odkładać gotówkę, ale z rozmaitych przyczyn im się to nie udaje. Nie jest tak, że nie wiedzą jak motywować się do oszczędzania pieniędzy. Po prostu czynniki zewnętrzne im w tym przeszkadzają. Przede wszystkim są to słabe wynagrodzenia. Osoby, które co miesiąc zarabiają mało niestety muszą liczyć się z tym, że trudno będzie im odkładać jakiekolwiek sumy. Wszystko przez to, że koszty życia są coraz wyższe. Niestety, w żaden sposób nie idą za tym otrzymywane wypłaty. Takie osoby często stoją przed dylematem czy kupić daną rzecz czy odłożyć pieniądze na konto bankowe (lub do domowej “skarpety”). Na pewno taka sytuacja nie jest motywująca do oszczędzania pieniędzy. Ludzie zdają sobie bowiem sprawę, że zrealizowanie tego zadania jest naprawdę bardzo trudne. Bez wątpienia w skutecznej motywacji przeszkadza także brak konkretnego celu. Niektórym łatwiej jest bowiem składać pieniądze, jeśli mają konkretne zadanie, na przykład wyjazd za granicę na wakacje itp. Istotne jest jednak to, że oszczędzanie pieniędzy powinno być realizowane niezależnie od posiadania czy braku konkretnych celów, ponieważ zawsze warto mieć odłożone – chociaż niewielkie – sumy na wypadek niesprzyjających okoliczności.

Jak motywować się do oszczędzania pieniędzy? Skuteczne techniki

Warto wiedzieć, że nawet osoby, które nie zarabiają zbyt dużo pieniędzy mogą skutecznie zmotywować się do oszczędzania. Jak jednak to zrobić? Często dobrym bodźcem jest wyobrażenie sobie chwili, w której na przykład jesteście zwolnieni z pracy. Wtedy brak oszczędności sprawi, że Wasza sytuacja życiowa z dnia na dzień staje się bardzo trudna. Wiele osób jest tym faktem przerażonych. Na szczęście można w porę zdecydować się na podjęcie kroków, które jej zapobiegną. Oczywiście, zwolnienie jest dość radykalną kwestią i jeśli nie wydarzy się nic niesprzyjającego (upadek firmy itp.) to taka sytuacja raczej nie będzie miała miejsca (musicie też odpowiednio się wykazywać na co dzień). Pamiętajcie jednak, że zawsze warto brać pod uwagę najgorsze możliwe scenariusze. Bez wątpienia taki scenariusz powinien skutecznie zmotywować Was do oszczędzania pieniędzy. Dobrym sposobem jest również wypisanie sobie korzyści ze zrealizowania tego projektu. W końcu oszczędzanie to posiadanie pieniędzy na wypadek choroby, wypadku, ale także bardziej przyjemnych rzeczy, jak choćby wyjazdów wakacyjnych itp. Poza tym zapewnicie sobie stabilność finansową i spokój wewnętrzny. Jeśli nie wiecie, jak motywować się do oszczędzania pieniędzy, to warto zastosować wyżej wymienione sposoby.

Czy odpowiednia motywacja ma wpływ na stan oszczędności?

Zdecydowanie tak! Trzeba podkreślić, że osoby zmotywowane, i wiedzące po co tak naprawdę oszczędzają, mają zdecydowanie większe szanse na zrealizowanie tego celu. Ludzie, którzy charakteryzują się odpowiednim zaangażowaniem i właściwą postawą co miesiąc odkładają ustaloną wcześniej kwotę. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że jest to bardzo ważne i wpływa na wyżej wymienione korzyści.

Dodaj komentarz