Najczęstsze błędy w trakcie motywowania samego siebie

Najczęstsze błędy w trakcie motywowania samego siebie
Strona główna » Najczęstsze błędy w trakcie motywowania samego siebie

Najczęstsze błędy w trakcie motywowania samego siebie – efekt przemotywowania

Aktualnie chyba nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że odpowiednia motywacja jest naprawdę bardzo ważnym czynnikiem, który pozytywnie wpływa na skuteczność w trakcie realizowanych przez nas różnych zadań – w życiu zawodowym i prywatnym. Jesteśmy o tym przekonani, ponieważ świadomość ludzi w tym zakresie jest coraz większa. Obecnie powstaje coraz więcej blogów, filmików czy książek poświęconych właśnie tej tematyce. Ludzie wiedzą, że trzeba się motywować, aby łatwiej było realizować konkretne cele. Z drugiej strony popełniają oni wiele błędów w trakcie motywowania własnej osoby. Trzeba podkreślić, że zaangażowanie na zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie też nie jest odpowiednie. Dlaczego tak się dzieje? Jakie błędy pojawiają się w trakcie motywowania samego siebie? Zapraszamy do dzisiejszej lektury, która – a przynajmniej mamy taką nadzieję – pomoże Wam unikać pomyłek i zagwarantować sobie motywację na optymalnym poziomie.

Mała ilość zakładanych korzyści jako najczęstszy błąd

Kiedy najłatwiej odpowiednio zmotywować się? Odpowiedź jest prostsza, niż generalnie może się wydawać. Jednym z najczęstszych błędów w trakcie motywowania samego siebie jest wyobrażenie sobie (lub wypisanie sobie itp.) zbyt małej liczby korzyści. Jest chyba jasne, że im więcej człowiek dostrzega zalet na przykład z treningu, diety czy nauki na rozmaitych kursach, tym łatwiej jest zmotywować się do efektywnego i skutecznego działania. Nic więc dziwnego, że osoby, które odczuwają małą motywację często mają kłopot ze skutecznym działaniem – obojętne od branży, w której działają lub chcą efektywnie działać. W związku z tym istotne jest to, aby wypisać sobie możliwie jak najwięcej korzyści, które będą wynikać z podjętej pracy. Osoby, które widzą tylko kilka zalet często borykają się z zaangażowaniem na małym, albo co najwyżej średnim poziomie. To oczywiście sprawia, że jest im zdecydowanie trudniej wykonywać poszczególne etapy, aby osiągnąć metę w zadowalającym tempie. Często też jakość realizowanych zadań na tym po prostu cierpi.

Najczęstsze błędy w trakcie motywacji? Brak systematyczności

Zastanawiacie się, jakie są inne najczęstsze błędy w trakcie motywowania samego siebie? Bez wątpienia jest to brak regularnego motywowania. Szczególnie jest to istotne przy projektach długoterminowych. Jeśli zamierzacie zgubić kilka zbędnych kilogramów, to jest rzeczą oczywistą, że nie zrobicie tego zadania w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca. Potrzeba na to zdecydowanie więcej czasu. To oczywiście sprawia, że konieczne jest regularne motywowanie samego siebie w tym okresie. Najlepiej jest to robić minimum raz w ciągu każdego dnia, aby podtrzymywać zaangażowanie na wysokim poziomie. Dobrym sposobem jest również motywowanie się przed każdym kolejnym treningiem czy przed każdą kolejną wizytą u dietetyka, aby mieć świadomość, że zdrowe jedzenie też ma wpływ na odpowiednią sylwetkę itp. Dużo osób popełnia w tym aspekcie błąd. Nie motywują się regularnie, przez co ich zaangażowanie ma tendencję zniżkową. To oczywiście wpływa na jakość realizowanych zadań.

Brak rotowania technikami motywacyjnymi

Dużo osób podkreśla, że niektóre sposoby motywacji z czasem nie są tak skuteczne, jak na początku. Co jednak stoi na przeszkodzie, aby żonglować rozmaitymi sposobami, żeby zaangażowanie było na odpowiednio wysokim poziomie cały czas? Tak naprawdę nic nie stoi – bo wszystko zależy od Was. Warto szukać inspirujących i nowych technik motywacyjnych, aby nie doprowadzić do stanu, że poprzednie sposoby kompletnie się wyczerpały. Wiele osób próbuje jednak motywować się jednymi i tymi samymi metodami, co oczywiście jest błędem. Istotne jest bowiem to, aby stale szukać nowych bodźców, bo jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, to zapraszamy do przeczytania naszych innych propozycji. W ostatnim czasie pisaliśmy na przykład o tym “Jak często należy się motywować?” czy “Jak motywować się do oszczędzania pieniędzy?“. Gwarantujemy, że nie będziecie zawiedzeni.

Dodaj komentarz