Otyłość i nadciśnienie – najczęstsze schorzenia Polaków

Otyłość i nadciśnienie – najczęstsze schorzenia Polaków

Czy Twoja aktywność fizyczna kończy się na krótkim spacerze?
Pracujesz dużo, ale sobie poświęcasz już mniej czasu?
Nie zwracasz uwagi na to, co jesz?

Jeśli odpowiedź choć na jedno pytanie brzmi „tak”, oznacza to, że jesteś człowiekiem XXI wieku. Zestresowanym, ciągle gdzieś gnającym, który wymaga od siebie za dużo, bo tyle wymaga od niego świat.

Choroby cywilizacyjne nazywane są chorobami XXI wieku. Dlaczego tak się je określa? Bo pojawiły się wraz ze skokiem cywilizacyjnym. Wśród nich wymienia się m. in. się otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, nowotwory, a także osteoporozę, alergie, anoreksję i bulimię.

Otyłość

Skąd się bierze?

Ponad połowa Polaków cierpi z powodu nadmiernej masy ciała. Otyłość została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę. Jej przyczyną jest brak równowagi energetycznej – spożywanie posiłków zbyt kalorycznych w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nie bez znaczenia jest również brak ruchu i złe nawyki żywieniowe. Jak każdą chorobę otyłość należy leczyć.

Czym może się skończyć?

Jej skutkiem mogą być choroby układu krążenia, w tym zawał serca i  udar mózgu. Otyłość znacznie zwiększa ryzyko:

chorób nowotworowych,
cukrzycy,
zwyrodnień stawów.

Leczenie wymaga czasu i systematyczności.

Wizyta u dietetyka i stosowanie indywidualnie opracowanego planu żywieniowego pomoże zmienić nieprawidłowe kuchenne przyzwyczajenia, a tym samym zrzucić nadmiar kilogramów.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze atakuje około 30% mieszkańców naszego kraju. Ile chorujących je leczy? Niewiele…Mało kto regularnie kontroluje swoje ciśnienie i jest świadomy jego wartości. O nadciśnieniu mówimy, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140mmHg, a rozkurczowego 90mmHg. Najczęściej nadciśnienie nie daje żadnych objawów, czasami chorujący skarżą się na bóle głowy, duszności lub zmęczenie.

Co zrobić, by zniżyć ciśnienie?

Podstawą leczenia jest zmiana stylu życia. Należy:

zadbać o prawidłową masę ciała,
rzucić palenie
zacząć regularnie ćwiczyć
ograniczyć:
spożycie soli,
alkoholu,
pokarmów bogato tłuszczowych.

Jeżeli takie postępowanie okaże się nieskuteczne, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, które trwa… do końca życia.

Powikłaniami nieleczone nadciśnienia są:

uszkodzenia nerek,
przerost mięśnia sercowego prowadzący do jego niewydolności,
zawał,
niedokrwienny udar mózgu.
Miażdżyca
Tłuszcz, który zapycha Twoje  żyły

Tętnice to naczynia krwionośne, które transportują z serca krew bogatą w tlen i substancje odżywcze do wszystkich narządów organizmu. Jeżeli we krwi znajdują się nieprawidłowe ilości różnych substancji tłuszczowych, na tętnicach zaczynają odkładać się złogi cholesterolowe, nazywane blaszkami miażdżycowymi. Wskutek tego naczynia zwężają się, a krew przepływa przez nie z coraz większym trudem.

Czym grozi?

Miażdżyca, bo tak nazywa się opisany proces,  jest chorobą o poważnych skutkach. Choroba wieńcowa, udary, niedokrwienne mózgu, zmiany psychiczne, tętniaki aorty … to niektóre z jej powikłań.

Dodaj komentarz