Poranne mdłości – nie tylko w ciąży

Poranne mdłości – nie tylko w ciąży

Nie tylko kobiety w ciąży cierpią na powtarzające się poranne mdłości. Przyczyny tego schorzenia są różne. Mogą mieć podłoże chorobowe, związane z niedorozwojem układu pokarmowego, hormonalne, jak również mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji.

Poranne mdłości w ciąży

Poranne mdłości to jeden z najbardziej uciążliwych aspektów ciąży. Mogą pojawić się na samym jej początku, albo dopiero w drugim lub trzecim trymestrze. Stopień nasilenia dolegliwości może być różny. Niektóre kobiety odczuwają tylko niewielki poranny dyskomfort, a inne na tyle uciążliwy, że mają problemy z normalnym funkcjonowaniem. Panie w stanie błogosławionym, które zostały dotknięte najcięższym rodzajem porannych mdłości mogą się pocieszyć tym, że problem ten przemija, zazwyczaj do 3-4 miesiąca ciąży. Ponadto niektórzy lekarze twierdzą, że im większe mdłości, tym większy poziom hormonów podtrzymujących ciążę w organizmie kobiety, czyli większa szansa na donoszenie dziecka.

Poranne mdłości – Czy to ciąża?

Kobieta, która zauważa u siebie zmianę samopoczucia, szczególnie ranem, często zastanawia się, czy jest to pierwszy objaw ciąży. Jeżeli zaraz po wstaniu z łóżka dopadają ją mdłości lub nudności, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie spodziewa się dziecka. Przyczyną tego stanu rzeczy są hormony, a konkretniej progesteron, który odpowiada za utrzymanie ciąży. W pierwszych miesiącach od zapłodnienia, jego ilość w organizmie kobiety jest bardzo wysoka, co doprowadza między innymi do powstawania porannych mdłości. W wielu przypadkach uczucie nudności pojawia się już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Często nawet po kilkunastu dniach od zapłodnienia.

Poranne mdłości w ciąży – Jak sobie radzić?

Nie wszystkie „poranne mdłości” występują rzeczywiście tylko rano. Wiele kobieta narzeka na silne torsje przez cały dzień, uniemożliwiające zjedzenie czegokolwiek, a czasem nawet wypicie wody. Swoim nasileniem przypominają grypę żołądkową. Angażują do pracy całe mięśnie brzucha, co powoduje dodatkowy dyskomfort. Jak sobie z tym poradzić?

Dobrą metodą na ból mięśni brzucha po wymiotach jest przyłożenie termoforu z ciepłą wodą lub naturalnej poduszeczki wypełnionej pestkami wiśni, którą podgrzewamy w mikrofalówce. Taki naturalny termofor to opłacalny zakup, ponieważ przyda się też wtedy, gdy maleństwo przyjdzie na świat. Można go przykładać do brzuszka niemowlaka, by na przykład zniwelować kolki lub ułatwić mu trawienie.

Kobieta, która cierpi na silne poranne mdłości, nie powinna wychodzić z domu bez trzech produktów. Chodzi o wodę do picia, chusteczki nawilżone i woreczek. Taki zestaw SOS przyda się wtedy, gdy nagle dopadną ją nudności, a nigdzie w pobliżu nie będzie toalety.

Gdy poranne mdłości pojawiają się tylko rano, to warto zastosować pewną sprawdzoną metodę. Jeszcze przed wstaniem z łóżka należy zjeść coś lekkiego, choćby bułkę z jasnego pieczywa. Wielu kobietom pomaga zapełnienie żołądka jeszcze przed zmianą pozycji z leżącej na stojącą.

W ciągu dnia warto spożywać małe posiłki co 2 godziny. Raczej lekkie i naturalne. Bardzo dobre będą warzywa, owoce, ryby, białe mięso, suszone owoce, orzechy. Częste i niewielkie posiłki nie doprowadzają do gwałtownego spadku insuliny w organizmie, co nasiliłoby dolegliwości.

Mdłości po witaminach dla kobiet w ciąży

Każda ciężarna powinna przyjmować specjalne preparaty dla kobiet w ciąży, które wzmacniają organizm i dostarczają mu cennych witamin. Tabletkę najlepiej brać rano, bo wtedy będzie najłatwiej przyswajalna. Niestety niektóre panie reagują na nią odruchem wymiotnym. Wtedy można spróbować zmienić witaminy na takie, które będą miały inną otoczkę lub ostatecznie przyjmować je dopiero po ciepłym posiłku.

Poranne mdłości u dziecka

U małych dzieci i u nastolatków też mogą występować poranne mdłości, które się prawie codziennie powtarzają. Najczęstszą przyczyną są choroby bakteryjne i wirusowe. Czasami poranne mdłości są mylone przez rodziców z refluksem, czyli wracaniem treści żołądkowej do przełyku. W tym przypadku najczęstszą przyczyną jest jeszcze niedorozwinięty układ pokarmowy u małego dziecka. Nudności mogą też być wynikiem nietolerancji pokarmowych.

U nastolatków najczęściej występują poranne mdłości i zawroty głowy. Przyczyny takiego zestawu uciążliwych objawów nie są znane, ale można je przypisać burzliwym zmianom, jakie zachodzą w organizmie dziecka w tym szczególnym okresie dorastania. Trzeba jednak pamiętać, że powtarzających się porannych mdłości nie można bagatelizować. Zawsze należy je skonsultować z lekarzem, który skieruje dziecko na badania i przepisze stosowne leki łagodzące objawy.

Dodaj komentarz