Trening asertywności pozwala na zrozumienie siebie, ale też innych osób

Trening asertywności pozwala na zrozumienie siebie, ale też innych osób

Asertywność przez większość osób kojarzona jest z umiejętnością mówienia „Nie”. Tymczasem jest to tylko część asertywnej postawy życiowej, której uczymy się przez lata. Błędem jest też uznanie człowieka, który neguje zdanie innych i zawsze odmawia, bo zwyczajnie nie chce czegoś zrobić – w tym momencie nie ma tutaj krzty asertywności. Trening asertywności bez wątpienia pomoże zrozumieć czym właściwie jest asertywna postawa i jak nauczyć się jej zasad.

Pamiętaj o innym człowieku

Jak wspomniano asertywność jest postrzegana jako sztuka odmawiania. Jednak nie tylko, ponieważ chcąc być asertywnym musisz wziąć pod uwagę drugiego człowieka. Możesz odmówić, ale zrób to kulturalnie i nie krzywdź go bez potrzeby. Trening asertywności pozwala na zrozumienie siebie, ale też innych osób. Poza umiejętnym mówieniem „Nie”, podstawowym elementem sztuki asertywności jest prawo do wyrażania siebie, swoich potrzeb i oczekiwań. Jednak najważniejsze jest również pozwolenie innym na pełnię wyrażania swojego życia – to właśnie jedna z najbardziej istotnych umiejętności jaką trzeba nabyć podczas treningu asertywności i przełożyć w życiu codziennym. Taka postawa pozwala na życie szczęśliwe i pełne. Pozwala także na serdeczne dzielenie się sobą z innymi i zachowanie zdrowych relacji z otoczeniem. Musisz zrozumieć, że jeżeli pozwalasz sobie na swobodne wyrażanie siebie, nazywanie swoich emocji i dbanie o siebie to inni też mają do tego pełne prawo. Masz prawo odmówić, dbając o siebie, ale inni mogą odmówić tobie. Sztuka asertywności jest ogromnym wyzwaniem i uczymy się poprzez każdą sytuację, która spotyka nas w życiu. Zatem codziennie możesz prowadzić swój wewnętrzny trening asertywności.

Asertywność wg Herberta Fensterheima

Zrozumienie postawy życiowej jaką jest asertywność może przysporzyć wielu problemów. Niektórzy przejawiają agresywne i przywódcze cechy charakteru, które mogą zaburzać cały trening asertywności. Podobny problem będą miały osoby uległe, które boją się reakcji otoczenia. Aby przybliżyć kwestie, na których warto najbardziej się skupić chcąc zostać asertywnym poznaj 5 Asertywnych praw wg Herberta Fensterheima.

1. Masz prawo do robienia tego co chcesz dopóty, dopóki nie rani to kogoś innego.

2. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie, nawet jeśli to rani kogoś innego dopóty, dopóki Twoje intencje nie są agresywne lecz asertywne.

3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb dopóty, dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić.

4. Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z drugą osobą i wyjaśnienia jej.

5. Masz prawo do korzystania ze swoich praw.

Trening asertywności

Trening asertywności prowadzi zawsze do nauki zachowań interpersonalnych – nie liczę się tylko „ja”, nie liczysz się tylko „ty”, lecz liczymy się „my”, ale mamy prawo do odrębnego postrzegania świata. Sztuka asertywności polega na wyrażaniu swoich uczuć, postaw, potrzeb, opinii i praw w sposób stanowczy i bezpośredni, jednak jednocześnie respektujący uczucia, postawy, opinie i pracę drugiego człowieka. Jak widzisz, samo mówienie „Nie” nie sprawi, że będziesz asertywny – przed tobą jeszcze długa droga, a zatem już dziś rozpocznij trening asertywności!

Dodaj komentarz