W zdrowym ciele, zdrowy duch

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Któż z nas może poszczycić się pełnym zdrowiem? Pewnie niewielu jest takich szczęśliwców. Zazwyczaj każdej osobie pełnoletniej coś dolega. Na szczęście nie zawsze są to poważne choroby. Aczkolwiek od mniejszych dolegliwości nikt nie jest wolny. Należałoby zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie – Co to jest zdrowie?
Jest to stan pełnego dobrostanu obejmujący domenę fizyczną, psychiczną, umysłową i społeczną. Bezsprzecznie można by dodać, że jeszcze sferę duchową. Dlatego, że jest ona niezmiernie istotna w życiu człowieka i w znacznym stopniu wpływa na nasze zdrowie. Gdy panuje harmonia w ciele człowieka, to istnieje większa szansa na należyte samopoczucie. To na ogół napięcie zjada nasze zdrowie a w dodatku sprowadza na nas ciąg chorób. Stres w wielu przypadkach jest odpowiedzialny za zawał serca, nadciśnienie, wrzody żołądka, oraz choroby psychiczne i nerwice. Nie byłby on tak podły dla naszego zdrowia, gdybyśmy umieli nad nim zapanować. Ale na nieszczęście niewielu to umie. Przeważnie nie potrafimy zapanować nad stresem.

Nie potrafimy dodatkowo zapanować nad naszymi emocjami, jak i nad wieloma innymi sprawami, które rujnują nasz organizm. Na stan naszego zdrowia oddziaływają też warunki środowiskowe, warunki ekonomiczne, stosunki międzyludzkie w najbliższym środowisku, jak i wpływają czynniki genetyczne. Ponadto duże znaczenie dla naszego zdrowia posiada niezakłócony styl życia. A zatem najprzód profilaktyka. Czyli zapobieganie chorobom poprzez częste badania kontrolne, i prowadzenie zdrowego trybu życia. Czyli odpowiednia ilość snu dla regeneracji własnego ciała. Jak i czas na wypoczynek i odpoczynek.

Niesłychanie duże znaczenie ma ruch. Wpływa on na wszystkie sfery, to znaczy na cały nasz organizm. Przy czym ruch trzeba dostosować do swoich możliwości, czasu a przy tym potrzeb. Innym niezmierne istotnym zakresem, który decyduje, o naszym zdrowiu jest odpowiednia dieta. To ona dodaje nam energii, siły, albo odbiera dobre samopoczucie a także zapęd do życia. Wprowadzenie rozumowego żywienia wzmocni nasz organizm, doda energii, jak i pomoże zagubić zbyteczne kilogramy. Dieta taka polega na jedzeniu zdrowej żywności. Poza tym powinno się zapamiętać, ażeby spożywać parę niskokalorycznych posiłków codziennie. Sprawa istotna, kiedy potrzebujemy zadbać o prawidłową wagę ciała. Zrzucenie nadwagi zawsze łączy się z powrotem zdrowia i witalności.

Dlatego tak ważne jest zaopatrywanie naszego układu we wszystkie konieczne składniki odżywcze i minerały. Lecz też przyjmowane ich w odpowiednich dozach w zależności od wieku, płci, wagi ciała, wzrostu, jak i czynionej pracy. Aktywność fizyczna posiada ogromne wpływ przy układaniu dobrego jadłospisu. Liczba dziennych kalorii zależy od zużytej energii podczas pracy zawodowej, lub ćwiczeń fizycznych.

Dodaj komentarz