Babka płesznik – właściwości i zastosowanie

Babka płesznik –  właściwości i zastosowanie

Babka płesznik lub babka płesznika, jak czasem potocznie się ją nazywa, to obdarzona wieloma dobroczynnymi właściwościami roślina wywodząca się z okolic basenu Morza Śródziemnego. Dziko rosnącą babkę płesznik możemy znaleźć między innymi na Zakaukaziu, w Etiopii, ale również w Australii i Ameryce Południowej, gdzie jednak stanowi gatunek obcy, który dotarł na te kontynenty dzięki człowiekowi. Roślina zaadaptowała się jednak do panujących na nich warunków na tyle dobrze, żeby skutecznie zadomowić się w tamtejszych ekosystemach. Dla odmiany w Polsce, w normalnych warunkach nie występuje. Czasami możemy natknąć się na nią na prywatnych uprawach, jednak praktycznie nie ma szans, aby znaleźć ją w nieregulowanej ludzką ręką naturze.

Babka płesznik właściwości

Najważniejszą z punktu widzenia naszego zdrowia substancją zawartą w nasionach nasion babki płesznika jest niewątpliwie błonnik – składnik odżywczy niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jelit, wspomagający perystaltykę, którego niedobór może powodować zatwardzenia oraz inne problemy z układem pokarmowym. Dobroczynny wpływ tej rośliny został zauważony już wiele lat temu, była ona wykorzystywana w medycynie ludowej, jako środek wykrztuśny, podawany osobom zmagającym się z kaszlem, stosowano ją również w leczeniu artretyzmu, bóli reumatycznych i czerwonki. Śluz który powstaje w wyniku namoczenia nasion wodą działa też osłonowo i przeciwzapalnie, co bardzo pomaga przy podrażnieniach przewodu pokarmowego oraz w przypadku wystąpienia zespołu jelita wrażliwego. Ponadto stosowanie tego środka pozwala znacznie zmniejszyć zawartość glukozy we krwi i zredukować poziom cukru w moczu.

Podobne jak babka płesznik właściwości ma na przykład siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego. Zawartość błonnika jest w nich nieco niższa, jednak na tyle wysoka, że można stosować je jako substytut.

Nasiona babki płesznik – wygląd i podstawowa charakterystyka

Źródłem substancji znajdujących zastosowanie w lecznictwie są nasiona babki płesznik. Są one bardzo bogate w błonnik rozpuszczalny, składnik odżywczy niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Mają lśniącą i gładką powierzchnię o ciemnobrązowej barwie orz charakterystyczny, podłużny kształt. Długość nasion tej rośliny oscyluje w okolicach dwóch – trzech milimetrów. Z wyglądu przypominają nieco pchły, stąd też pochodzi jedna z potocznych nazw babki płesznika, z którą możemy spotkać się również na terenie Polski – „pchlica”. Z jednej strony nasionka znajdziemy wgłębienie, które biegnie przez całą jego długość. Kilkugodzinne moczenie ziaren daje efekt w postaci wydzielenia się śluzu. Wywar stopniowo gęstnieje aż do osiągnięcia konsystencji kisielu. Im cieplejszej wody użyjemy do zalania, tym szybciej śluz zacznie się wydzielać.

Nasiona babka płesznik – jak je spożywać?

Zawierająca drogocenne nasiona babka płesznik wyposażyła je we właściwości znacznie ułatwiające ich spożywanie. Wspomniany już śluz, jaki wytwarza się po zamoczeniu ich w wodzie sprawia, że przygotowany w ten sposób wywar możemy po prostu wypić połykając nasiona – mają one neutralny, nie wywołujący dyskomfortu smak.

Picie wywaru nie jest jednak jedynym sposobem – możemy również stosować ziarna jako składnik wypieków, deserów, ciast, musli, jogurtów, sałatek czy zup, pamiętając jednak, żeby nie poddawać ich zbyt intensywnej obróbce, bo mogą wówczas stracić swoje dobroczynne właściwości. Babkę płesznik możemy również wykorzystać w charakterze składnika wiążącego produkty przy pieczeniu chleba, zamiast zawierającej gluten mąki. To dodatkowa zaleta dla osób uczulonych na tą ostatnią substancję.

Babka płesznik działanie

Osoby stosujące nasiona babki płesznik, zwłaszcza te, które cierpią na nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego, szybko zauważą zmniejszenie się ich natężenia. Środek ten przywraca regularność wypróżniania się i znacznie zmniejsza dyskomfort jaki w związku z nimi odczuwamy. Jeśli nasiona tej rośliny stosujemy przy odchudzaniu, niemal natychmiast po zażyciu zauważymy u siebie zmniejszenie apetytu – oczywiście na efekty w postaci redukcji masy ciała będziemy musieli poczekać nieco dłużej, jednak już po przyjęciu jednej – dwóch dawek będziemy w stanie stwierdzić, że babka płesznik rzeczywiście działa.

W przypadku przedawkowania może wywołać babka płesznik działanie niepożądane, takie jak zaparcia, wzdęcia i inne nieprzyjemne odczucia. Więcej informacji na ten temat skutków przedawkowania znaleźć można w sekcji „Babka płesznik dawkowanie”.

Babka płesznik zastosowanie

Nasiona, które wytwarza babka płesznik zastosowanie znajdują między innymi w trakcie odchudzania, jako suplement ograniczający wchłanianie tłuszczu, wspomagający przemianę materii i redukujący uczucie głodu. Używane są również w leczeniu licznych problemów zdrowotnych – dzięki wysokiej zawartości błonnika okazują się znakomicie działać podczas zaparć i biegunek. Ich stosowanie zaleca się też osobom cierpiącym na hemoroidy – babka płesznik powoduje zmniejszenie towarzyszących im krwotoków, a także w pewnym stopniu uśmierza ból i świąd. Jest też nieoceniona dla osób z podwyższonym poziomem złego cholesterolu LDL – używanie nasion babki płesznika zdecydowanie zmniejsza jego poziom wywołując jednocześnie wzrost stężenia cholesterolu dobrego HDL, można je więc stosować jako środek profilaktyczny przeciwko chorobom krążenia. Z dobroczynnych właściwości tego specyfiku mogą skorzystać też osoby dotknięte chorobą wrzodową, oraz schorzeniami jelit. Po konsultacji z lekarzem dopuszczalne jest też zażywanie go przez cukrzyków.

Babka płesznik dawkowanie

Aby w pełni skorzystać z profitów, jakie daje naszemu organizmowi babka płesznik dawkowanie powinno nie być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Optymalna ilość dla kogoś kto przekroczył dwunasty rok życia wynosi od 10 do 30 gram na dobę, przyjmowanych w jednej, dwóch lub trzech dawkach. 10 – 30 gram nasion jest równoznaczne z 2,5 – 7,5 łyżeczki, której również możemy używać do odmierzania. Dzieci, które nie przekroczyły dwunastego roku życia w ogóle nie powinny zażywać tego specyfiku, chyba że przed jego zastosowaniem skonsultujemy się z lekarzem, który nie będzie widział przeciwwskazań.

Nieprzestrzeganie powyższych reguł może mieć skutki odwrotne do zamierzonych – mogą pojawić się zaparcia, nadwrażliwość a także zatory jelitowe i przełykowe. Z drugiej strony jeśli zaaplikujemy zbyt niską dawkę – efekt będzie praktycznie niezauważalny.

Babka płesznik i jajowata – podobieństwa i różnice

Mimo, że babka płesznik i jajowata mają podobne właściwości, przynajmniej jeśli chodzi o wpływ na perystaltykę, zaparcia i biegunkę, to jednak są to dwie różne rośliny. Tą drugą w naturalnym środowisku znaleźć możemy na Wyspach Kanaryjskich i w Hiszpanii. Babka Jajowata to roślina wieloletnia, preferująca dobrze nasłonecznione i nawodnione tereny. Podobnie jak płesznik bywa przedmiotem uprawy. W warunkach sztucznie stworzonych rośnie w takich państwach jak na przykład Stany Zjednoczone, Brazylia czy Indie. Tą roślinę również hoduje się ze względu na lecznicze właściwości jej nasion. Mają one niewielkie rozmiary i jasnobrunatną barwę. Łupina nasion babki jajowatej również jest bardzo bogata w związki które znajdują zastosowanie w lecznictwie.

Aby rozpoznać dziko rosnącą babkę jajowatą powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, jak wyglądają jej liście oraz kłosowate kwiatostany. Drogocenne nasiona znajdziemy w owocach które przybierają kształt torebek. Na powierzchni liści znajdują się delikatne włoski. Kwiatostany wyrastają z rozety znajdującej się w pobliżu wierzchołka rośliny.

Babka płesznik cena

Biorąc pod uwagę dobroczynny wpływ jaki wywiera na organizm babka płesznik cena nasion tej rośliny nie wydaje się szczególnie wysoka. Oczywiście im większą ilość kupimy tym bardziej będzie nam się to opłacać, dlatego też warto przed złożeniem zamówienia lub wizytą w hurtowni zorientować się, czy ktoś z naszych znajomych również nie jest zainteresowany zakupem tego artykułu.

Kilogram nasion babki płesznika możemy kupić za mniej niż 30 zł. Zakup pięciu kilogramów to wydatek rzędu około 130 zł – jak łatwo policzyć na każdym kilogramie oszczędzamy 4 zł. Kupić ten produkt możemy również w mniejszych opakowaniach, na przykład 500 czy 150 g, jednak wówczas musimy się liczyć z tym, że regularnie używając tego środka będziemy zmuszeni wydać obiektywnie większą sumę. Takie rozwiązanie ma jednak również zalety – mniejsze opakowania łatwiej przechowywać, a przy tym są dostępne w aptekach, co pozwoli nam uniknąć kosztów wysyłki i czasu oczekiwania na realizację zamówienia.

Babka płesznik jest również dostępna w pastylkach, które ułatwiają dawkowanie i zażywanie tego specyfiku. Cena opakowania zawierającego sześćdziesiąt kapsułek oscyluje w okolicach 15 – 17 zł. Babka płesznik w tej postaci jest nieco droższa, ponadto nasiona zostają tu poddane intensywnej obróbce – taki produkt zawsze wchłania się nieco gorzej niż środek w naturalnej postaci.

Babka płesznik opinie

Jeśli chodzi o skuteczność nasion, które produkuje babka płesznik opinie są w większości zdecydowanie pozytywne. Ich dobroczynny wpływ został potwierdzony przez wielu zadowolonych użytkowników, również lekarze są skłonni doceniać ich właściwości. Oczywiście zdarzają się opinie sytuujące się na przeciwległym biegunie, jednak można zaryzykować teorię, że pochodzą one od osób które albo z własnej winy doświadczyły nieprzyjemnych skutków przedawkowania, albo z różnych względów starają się zaszkodzić popularności naturalnego i niedrogiego środka stanowiącego konkurencję dla dostępnych w sklepach syntetycznych preparatów. Wśród zadowolonych ze stosowania babki płesznik osób znajdziemy zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku, którym roślina ta pomogła pozbyć się zbędnych kilogramów, dolegliwości związanych z trawieniem, lub obniżyć ryzyko wystąpienia chorób krążenia. Dlatego też trudno się dziwić, że liczba amatorów babki płesznika stale rośnie.

Wiele pozytywnych opinii odnośnie tego naturalnego leku znajdziemy również w internecie, na specjalistycznych blogach i w publikacjach na temat medycyny naturalnej. Mimo, że środek ten jest raczej bezpieczny – warto przez rozpoczęciem stosowania go zapoznać się ze szczegółami jego działania – będziemy wówczas mieli pewność, że dobierzemy dawkę odpowiednią do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz