Wypalenie zawodowe w biznesie-jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe w biznesie-jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe wielu osobom może kojarzyć się przede wszystkim z pracą etatową. Tymczasem to zjawisko równie często występuje w przypadku przedsiębiorców. Wypalenie zawodowe jest bardzo nieprzyjemnym stanem pewnej niemocy, kiedy to osoba nim ogarnięta, nie jest w stanie pracować na 100% swoich możliwości. Na szczęście wypaleniu zawodowemu można przeciwdziałać oraz starać się je skutecznie zminimalizować, wtedy gdy już ono wystąpi.

Co to jest wypalenie zawodowe?

O wypaleniu zawodowym mówimy wtedy, gdy nie mamy chęci do pracy i samo myślenie o sprawach zawodowych jest przykre. Gdy spotka nas wypalenie zawodowe, cierpi na tym nie tylko nasza psychika ale także i ciało. Typowe objawy to duże zmęczenie i znużenie, problemy ze snem, uczucie poirytowania, bóle głowy albo kręgosłupa. Osoba, która nie jest zadowolona ze swojej pracy nie będzie dobrze funkcjonowała także w innych obszarach swojego życia. Ktoś, kto jest wypalony zawodowo odczuwa wręcz przykrość z konieczności wykonywania swojej pracy. Nie można więc wtedy mówić o efektywności i dobrych wynikach. To z kolei powoduje sytuację błędnego koła, gdy wypalenie się pogłębia.

Przyczyny wypalenia zawodowego przedsiębiorców?

Przedsiębiorca, który deklaruje wypalenie zawodowe może powodować niemałe zdziwienie w swoim otoczeniu. Pracuje na swoim, jest niezależny, otworzył biznes, taki jak chciał a teraz twierdzi, że jest mu źle. Otóż tak właśnie często się zdarza. Prowadzenie firmy to bardzo wyczerpujące i stresujące zajęcie. Nie ma tutaj mowy o stabilizacji finansowej, bo przedsiębiorca nigdy nie wie, ile pieniędzy zarobi w najbliższym czasie. Przy prowadzeniu biznesu jest bardzo duży nacisk na efektywność. Jednocześnie stale trzeba podejmować ryzyko i ponosić straty. Gdy ktoś bardzo się stara, ciągle podejmuje wyzwania i jednocześnie równie często mierzy się z problemami takimi jak zwroty, reklamacje, niezapłacone faktury to ma prawo się zniechęcić. Wypalenie najczęściej występuje wtedy, gdy ktoś pracuje za dużo, robi coś czego nie lubi albo przez długi czas zajmuje się rutynowymi zadaniami. Ponadto dopada ono perfekcjonistów, którzy zwykle obwiniają się, że coś zrobili niewystarczająco dobrze albo pracowali za mało.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Warto przede wszystkim zapobiegać wypaleniu a więc szukać dla siebie zajęcia zgodnego z osobistymi predyspozycjami. Ważna jest też higiena pracy czyli robienie przerw i korzystanie z urlopów. Przedsiębiorca ogarnięty wypaleniem może zastanowić się, komu delegować część zadań których nie lubi. Warto też pomyśleć czy na pewno musi zajmować się danym obszarem, może da się z niego zrezygnować i wprowadzić coś nowego. Długi urlop, w całkowitym oderwaniu od spraw firmowych, z pewnością również będzie pomocny.

Dodaj komentarz