Nostalgia. Niegroźny stan emocjonalny.

Nostalgia. Niegroźny stan emocjonalny.

Nostalgia jest stanem emocjonalnym, w który zdarza się nam czasem popadać. Zdaje się, że jest to dla wielu osób raczej nieuniknione, ze względu na ich cechy charakterologiczne czy też usposobienie. Czym właściwie jest wspomniane wyżej doznanie i jakie są jego cechy wyróżniające?

Nostalgię, zwykło się określać jako rodzaj sentymentalizmu związanego z pragnieniem powrotu do czegoś, co znajduje się już w naszej przeszłości i o czym jesteśmy przekonani, że było dla nas w jakimś sensie pozytywne oraz dobre. Chyba z tej właśnie przyczyny, nostalgia może być odpowiednim sygnałem tego, że coś się z nami konkretnego dzieje. Samo słowo nostalgia pochodzi z języka greckiego i powstało z połączenia dwóch wyrażeń: nóstos, oznaczającego „powrót do domu” oraz álgos, oznaczającego „ból”. Definicja nostalgii z biegiem czasu uległa wielu zmianom. Choć zgodnie z greckim słowem oznaczającym „powrót do domu” i „ból”, nostalgia była przez wieki uważana za potencjalnie wyniszczający, a czasem nawet śmiertelny stan chorobowy, będący wyrazem skrajnej tęsknoty.

Wspomnienia z przeszłości, to zazwyczaj ważne wydarzenia, ludzie, na których nam zależy, miejsca, w których spędzaliśmy czas. Muzyka i pogoda również mogą wpływać na stan emocjonalny, w jakim się znajdujemy. Czy warto zdawać sobie z tego sprawę? Chyba tak, choć świadomość podobnie jak prawda, bywa czasem dla ludzi bolesna.

W JAKI SPOSÓB ROZPOZNAĆ NOSTALGIĘ?

W jaki sposób możemy zrozumieć i odczytać stan doskwierające na nostalgii, a dzięki temu łatwo zorientować się w tym, że jest ona stanem emocjonalnym w jakim się aktualnie znajdujemy? Wskazywać może na nią to o czym często myślimy. Tak jak na przykład znaczenia oraz cały szereg pojęć ukrytych pod słowami “stare dobre dni” czy “wspomnienia z dzieciństwa” Ten rodzaj uczuć kojarzy się nam z okresem, miejscem, radosnymi uniesieniami oraz tęsknotą za nimi. Za czymś o czym z reguły wiemy, że już nie wróci. Nostalgia to rodzaj pocieszenia i jednocześnie rekompensaty, wytwarzanej przez ludzką psychikę. Wiedza naukowa odnosząca się do nostalgii oraz dziedziny badające pokrewne jej pojęcia, zwykle analizują skutki nostalgii, to z jakimi efektami się wiąże oraz jej przebieg w życiu osobistym każdego z nas.

BADANIA NAUKOWE A STAN NOSTALGII.

Czy może to być dla nas groźne? Jak do tej pory, udało się już ustalić wiele istotnych, dotyczących działania nostalgii faktów. Na przykład dowiedziono, że zapach oraz dotyk, silnie wywołują uczucie nostalgii ze względu na przetwarzanie tych bodźców przez ciało migdałowate, które jest emocjonalnym gniazdem mózgu. Wiele nostalgicznych wniosków, pełni więcej niż jedną ważna funkcję z punktu widzenia organizmu i ogólnie należy przyjąć, że przynoszą one więcej korzyści osobom ich doświadczającym niż mogłoby to się z pozoru wydawać. Pamiętać jednak należy, że tego rodzaju korzyści mogą prowadzić do chronicznego usposobienia lub cech wykształcenia się osobowości nostalgicznej. Badania naukowe dowiodły, że nostalgia jest również powiązana z procesem uczeniem się oraz konsolidowaniem się pamięci.

Dodaj komentarz