Mówi się, że dla zagorzałych czytelników największą obawą jest to, że nie zdążą przed śmiercią przeczytać wszystkich wartościowych książek. Jest to prawda. Są jednak powieści, z którymi każdy powinien się zaznajomić w swoim życiu, bez względu na to, który gatunek jest jego ulubionym.
Powieści, które skłaniają do refleksji
Czytając niektóre książki, czasem musimy zatrzymać się w trakcie czytania. Wzbudzają one w nas tyle emocji, że trudno nie przerwać i nie zastanowić się nad wieloma kwestami moralnymi i etycznymi, nad wartościami, które dominują w naszym życiu. Do takich powieści należą:
– “Genialna przyjaciółka” Elena Ferrante
– “Dziewczyna z pomarańczami” Jostein Gaarder
– “Złodziejka książek” Markus Zusak
– “Seria Niefortunnych Zdarzeń” Lemony Snicket
“Genialna przyjaciółka” opowiada historię dwóch przyjaciółek – Eleny i Lili, które wychowały się razem w biednej dzielnicy Neapolu. Powieść opowiada o relacjach, toksycznej miłości i próbie ucieczki przed swoim pochodzeniem. Z kolei “Dziewczyna z pomarańczami” to wyjątkowa powieść, która zadaje czytelnikowi ważne pytanie: czy gdybyś mógł/mogła wybrać, czy się urodzisz, to czy zdecydowałbyś/zdecydowałabyś się przyjść na ten świat?
Akcja “Złodziejki książek” dzieje się w Niemczech, w trakcie II Wojny Światowej. W całym tym chaosie wojny i segregacji rasowej jest jedna dziewczynka, która kocha czytać i marzy o tym, by napisać historię swojego życia. Z kolei “Seria Niefortunnych Zdarzeń” to wyjątkowa seria książek opowiadająca o trójce rodzeństwa, których dotyka wiele przykrych wydarzeń, ale mimo to wciąż starają się być sobą i nie poddać się temu wszystkiemu.
Powieści, które pomagają odnaleźć na nowo sens życia
Czasami trudno nam poradzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością. Dorosły świat potrafi przygnieść. Często dajemy się pokonać żalowi, złym wspomnieniom, bólowi i przeszkodom. Dobra powieść stanowi nie tylko ucieczkę od świata, ale pomaga też spojrzeć na życie inaczej. Do takich książek należą:
– “Prawie jak gwiazda rocka” Matthew Quick
– “7 razy dziś” Lauren Oliver
– “Każdego dnia” David Levithan
– “Biblioteka o północy” Matt Haig
“Prawie jak gwiazda rocka” opowiada o zwykłej nastolatce, która mieszka razem z mamą w autobusie, a mimo to jest pełna wiary, uśmiechnięta i chętnie pomaga innym. Kiedy jednak zaczyna spadać na nią coraz więcej nieszczęść, musi nauczyć się sama przyjmować pomoc. “7 razy dziś” to niezwykła powieść. Bohaterka, znajdująca się na granicy życia i śmierci, musi na nowo odkryć prawdziwy sens życia.
Czy byłbyś/byłabyś w stanie pokochać kogoś, bez względu na to, jak ten ktoś wygląda, patrząc tylko i wyłącznie na jego wnętrze? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć powieść “Każdego dnia”. Z kolei “Biblioteka o północy” szuka odpowiedzi na pytanie, czy nasze życie mogłoby być lepsze, gdybyśmy kiedyś dokonali innych decyzji.
Powieści dla dzieci, a szczególnie dla dorosłych
W książkach dla dzieci tkwi ogromna mądrość. Poniższe powieści to przykłady takich książek, które zostają z człowiekiem przez całe życie.
– “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery
– “Pollyanna” Eleanor H. Porter
– “Ronja, córka zbójnika” Astrid Lingren
– “Matylda” Roald Dahl
Bohaterki powieści “Ania z Zielonego Wzgórza” oraz “Pollyanna” to dziewczynki, które spotkało wiele złego w życiu, a mimo to zachowały wewnętrzną radość i potrafiły cieszyć się z niemal każdej rzeczy. “Ronja, córka zbójnika” opowiada o dorastaniu i przyjaźni. Ronja kończy waśń między dwoma kłócącymi się od pokoleń rodami. Bohaterką “Matyldy” również jest wyjątkowa dziewczynka, która nie boi się przeciwstawić swoim oprawcom i zawsze pozostaje sobą.
Powieści fantasy
– “Firstlife: pierwsze życie” Gena Showalter
– “Przerwana cisza” Michalina Dzierżęga
– “Harry Potter” J.K. Rowling
– “Pandemonium” Lauren Oliver
Co by się stało, gdybyś wiedział/a, że po śmierci następuje życie wieczne, a ty musisz wybrać, gdzie je spędzić? A co, jeśli nie chcesz wybierać? Przed taką decyzją stanęła bohaterka powieści “Firstlife”. Książka ta opowiada o dobru i złu i o tym, że zawsze można zacząć od nowa. Z kolei “Przerwana cisza” to powieść o miłości, pełna wielu mądrych i poruszających myśli.
Na tej liście nie mogło zabraknąć serii “Harry Potter”. W wykreowanym przez autorkę świecie odnajdą się zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Z kolei “Pandemonium” opowiada o świecie, w którym miłość uważana jest za chorobę, a mimo to niektórzy wciąż chcą kochać.
Podsumowanie
Nie sposób zliczyć książek, które powinno się przeczytać przed śmiercią. Jednak wymienione powyżej pozycje to wyjątkowe powieści, które skłaniają do przemyśleń, wzruszają i pozostają na długo w pamięci. Do nich też najchętniej wraca się po latach.