16 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią

16 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią

Mówi się, że dla zagorzałych czytelników największą obawą jest to, że nie zdążą przed śmiercią przeczytać wszystkich wartościowych książek. Jest to prawda. Są jednak powieści, z którymi każdy powinien się zaznajomić w swoim życiu, bez względu na to, który gatunek jest jego ulubionym.

Powieści, które skłaniają do refleksji

Czytając niektóre książki, czasem musimy zatrzymać się w trakcie czytania. Wzbudzają one w nas tyle emocji, że trudno nie przerwać i nie zastanowić się nad wieloma kwestami moralnymi i etycznymi, nad wartościami, które dominują w naszym życiu. Do takich powieści należą:

– “Genialna przyjaciółka” Elena Ferrante

– “Dziewczyna z pomarańczami” Jostein Gaarder

– “Złodziejka książek” Markus Zusak

– “Seria Niefortunnych Zdarzeń” Lemony Snicket

“Genialna przyjaciółka” opowiada historię dwóch przyjaciółek – Eleny i Lili, które wychowały się razem w biednej dzielnicy Neapolu. Powieść opowiada o relacjach, toksycznej miłości i próbie ucieczki przed swoim pochodzeniem. Z kolei “Dziewczyna z pomarańczami” to wyjątkowa powieść, która zadaje czytelnikowi ważne pytanie: czy gdybyś mógł/mogła wybrać, czy się urodzisz, to czy zdecydowałbyś/zdecydowałabyś się przyjść na ten świat?

Akcja “Złodziejki książek” dzieje się w Niemczech, w trakcie II Wojny Światowej. W całym tym chaosie wojny i segregacji rasowej jest jedna dziewczynka, która kocha czytać i marzy o tym, by napisać historię swojego życia. Z kolei “Seria Niefortunnych Zdarzeń” to wyjątkowa seria książek opowiadająca o trójce rodzeństwa, których dotyka wiele przykrych wydarzeń, ale mimo to wciąż starają się być sobą i nie poddać się temu wszystkiemu.

Powieści, które pomagają odnaleźć na nowo sens życia

Czasami trudno nam poradzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością. Dorosły świat potrafi przygnieść. Często dajemy się pokonać żalowi, złym wspomnieniom, bólowi i przeszkodom. Dobra powieść stanowi nie tylko ucieczkę od świata, ale pomaga też spojrzeć na życie inaczej. Do takich książek należą:

– “Prawie jak gwiazda rocka” Matthew Quick

– “7 razy dziś” Lauren Oliver

– “Każdego dnia” David Levithan

– “Biblioteka o północy” Matt Haig

“Prawie jak gwiazda rocka” opowiada o zwykłej nastolatce, która mieszka razem z mamą w autobusie, a mimo to jest pełna wiary, uśmiechnięta i chętnie pomaga innym. Kiedy jednak zaczyna spadać na nią coraz więcej nieszczęść, musi nauczyć się sama przyjmować pomoc. “7 razy dziś” to niezwykła powieść. Bohaterka, znajdująca się na granicy życia i śmierci, musi na nowo odkryć prawdziwy sens życia.
Czy byłbyś/byłabyś w stanie pokochać kogoś, bez względu na to, jak ten ktoś wygląda, patrząc tylko i wyłącznie na jego wnętrze? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć powieść “Każdego dnia”. Z kolei “Biblioteka o północy” szuka odpowiedzi na pytanie, czy nasze życie mogłoby być lepsze, gdybyśmy kiedyś dokonali innych decyzji.

Powieści dla dzieci, a szczególnie dla dorosłych

W książkach dla dzieci tkwi ogromna mądrość. Poniższe powieści to przykłady takich książek, które zostają z człowiekiem przez całe życie.

– “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

– “Pollyanna” Eleanor H. Porter

– “Ronja, córka zbójnika” Astrid Lingren

– “Matylda” Roald Dahl

Bohaterki powieści “Ania z Zielonego Wzgórza” oraz “Pollyanna” to dziewczynki, które spotkało wiele złego w życiu, a mimo to zachowały wewnętrzną radość i potrafiły cieszyć się z niemal każdej rzeczy. “Ronja, córka zbójnika” opowiada o dorastaniu i przyjaźni. Ronja kończy waśń między dwoma kłócącymi się od pokoleń rodami. Bohaterką “Matyldy” również jest wyjątkowa dziewczynka, która nie boi się przeciwstawić swoim oprawcom i zawsze pozostaje sobą.

Powieści fantasy

– “Firstlife: pierwsze życie” Gena Showalter

– “Przerwana cisza” Michalina Dzierżęga

– “Harry Potter” J.K. Rowling

– “Pandemonium” Lauren Oliver

Co by się stało, gdybyś wiedział/a, że po śmierci następuje życie wieczne, a ty musisz wybrać, gdzie je spędzić? A co, jeśli nie chcesz wybierać? Przed taką decyzją stanęła bohaterka powieści “Firstlife”. Książka ta opowiada o dobru i złu i o tym, że zawsze można zacząć od nowa. Z kolei “Przerwana cisza” to powieść o miłości, pełna wielu mądrych i poruszających myśli.

Na tej liście nie mogło zabraknąć serii “Harry Potter”. W wykreowanym przez autorkę świecie odnajdą się zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Z kolei “Pandemonium” opowiada o świecie, w którym miłość uważana jest za chorobę, a mimo to niektórzy wciąż chcą kochać.

Podsumowanie

Nie sposób zliczyć książek, które powinno się przeczytać przed śmiercią. Jednak wymienione powyżej pozycje to wyjątkowe powieści, które skłaniają do przemyśleń, wzruszają i pozostają na długo w pamięci. Do nich też najchętniej wraca się po latach.

Dodaj komentarz