Biografie znanych ludzi – czy warto je czytać?

Biografie znanych ludzi – czy warto je czytać?

W sprzedaży znajdziemy setki biografii znanych ludzi. Choć część z nich jest skierowana głównie do zagorzałych fanów i nie zawiera przesadnie ciekawych informacji, to niektóre pozycje stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy na temat planowania kariery oraz sukcesu życiowego. Dotyczy to szczególnie tych celebrytów, którzy doszli do swojej pozycji ciężką pracą. To nie tylko innowatorzy oraz biznesmeni, ale też znani artyści, politycy i inne osoby, które odniosły szeroko rozumiany sukces. Czy warto czytać biografie znanych ludzi?

Biografie znanych ludzi – co warto o nich wiedzieć?

Biografie znanych ludzi to wynalazek współczesności – zaczęto je masowo pisać i wydawać dopiero w XX wieku, gdy znacząco obniżył się koszt druku, a coraz więcej ludzi zaczęło sięgać po książki. Wielu czytelników chciało poznać życiorys swoich idoli, ale warto pamiętać, że biografie to też ciekawe źródło informacji na temat danej epoki. Czytając je można wyciągnąć dużo więcej, niż może się to wydawać. Dotyczy to szczególnie osób, które odniosły ogromny sukces w wybranej dziedzinie życia. Nie muszą to być biznesmeni czy menadżerowie, choć biografie postaci takich jak Steve Jobs czy Bill Gates wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony czytelników. Nie ma co się dziwić – dokładny wgląd w życie multimiliarderów może nam dać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób odnieśli sukces.

Czy warto sięgać po biografie?

Regularnie czytanie rozwija i ćwiczy mózg, ale duże znaczenie ma też to, co czytamy. Warto upewnić się, że sięgamy po wartościowe lektury, które okażą się czymś więcej niż tylko nudną, powtarzalną rozrywką. Biografie można spokojnie zaliczyć do lektur wartościowych, choć w ich przypadków kluczowe jest to, o czyim życiu opowiada autor. Nie oszukujmy się – nie każdy celebryta czy jest warty uwagi. Wiele znanych postaci wypłynęło tylko i wyłącznie na skandalach obyczajowych, a ich życie nie obfitowało w wydarzenia, z których można wyciągnąć wartościową lekcję. Mimo to większość biografii zawiera wartościowe informacje. W trakcie czytania warto się skupić na treści książki i starać się zrozumieć, dlaczego opisywana postać podjęła takie, a nie inne decyzje. Pozwoli to lepiej zrozumieć, co stoi za sukcesem tego człowieka.

Biografie jako źródło motywacji

Biografie mogą też stać się świetnym źródłem motywacji. Czytanie o sukcesach znanych osób dla wielu osób stanowi zachętę do aktywnego działania. Ale to nie koniec, bo biografie znanych ludzi dostarczają też informacji na temat tego, jak należy działać. To bardzo ważne, by efektywnie wykorzystywać czas. Historie sukcesów najbardziej znanych osób pokazują, że to właśnie czas stanowi najbardziej wartościową rzecz w ich życiach. Odpowiednie zarządzanie czasem jest kluczowe na drodze do osiągnięcia sukcesu. Wiele biografii mimowolnie pokazuje, jak to robić na podstawie życia opisywanej znanej osoby. Pamiętajmy, że motywacja oraz odpowiednie zarządzanie czasem nie są wcale tak łatwe do osiągnięcia!

Jaką biografię wybrać?

W przypadku bardzo znanych i kontrowersyjnych osób w sprzedaży często możemy znaleźć po kilka, a nawet kilkanaście różnych biografii. Z reguły jedna lub dwie mają autoryzację celebryty, podczas gdy pozostałe książki są nieautoryzowane, a więc ich autorzy nie musieli konsultować treści z zainteresowanym. Jeśli jest taka możliwość, warto sięgnąć po biografię nieautoryzowaną. W większości przypadków są one znacznie mniej koloryzowane i nie wycinają niewygodnych faktów z życia. Oczywiście zdarzają się też dobre i rzetelne biografie autoryzowane, ale gdy po nie sięgamy, należy być świadomym możliwych przekłamań.

Dodaj komentarz