Jak budować pewność siebie u dzieci?

Jak budować pewność siebie u dzieci?

Nie ulega wątpliwości, że pewność siebie to bardzo pożądana cecha w dzisiejszych czasach. Kształtuje się już od najmłodszych lat, więc ogromne znaczenie ma to jakie wzorce dziecko wyniesie z domu rodzinnego.

W czym pomaga pewność siebie?

Przede wszystkim daję nam wiarę w słuszność swoich przemyśleń, pomysłów, czy decyzji. Osoba charakteryzująca się tą cechą nie boi się oceny innych,
bo doskonale zna własną wartość. Pewny siebie człowiek wie również jakie są jego potrzeby, więc potrafi stawiać granice innym i dopilnować aby nikt ich nie przekraczał.

Wyobraźmy sobie, że realizujemy projekt w pracy wraz z naszymi współpracownikami. Mamy mnóstwo pomysłów, ale jeśli wstydzimy się je przekazać, bojąc się krytyki, czy nawet wyśmiania, pewne jest, że nie ujrzą one światła dziennego. No i cała chwała i zasługi przypadną kolegom, a my będziemy postrzegani jako mało kreatywni. Osoba pewna siebie nie ma problemu z prezentowaniem swoich pomysłów, bo nawet jeśli spadnie na nią krytyka to potraktuje ją jako lekcję na przyszłość, a nie atak personalny.

W życiu prywatnym pewność siebie jest równie nieoceniona. Bo jak choćby zdobyć partnera, jeśli nie czujemy się wystarczająco dobrzy, żeby dać się poznać potencjalnemu kandydatowi?

Odpowiedzialność rodzica

Ogromną rolę w kształtowaniu osobowości człowieka odgrywa jego dzieciństwo. Mnóstwo czynników decyduje o tym, czy dziecko będzie w przyszłości pewne siebie, czy nie.

Pomóż dziecku ujrzeć własną wartość

Maluszek już od najmłodszych lat przegląda się w oczach rodziców. Miarą jego sukcesów jest pozytywna lub negatywna reakcja mamy i taty. Psychologowie są jednak zgodni, że dziecko powinno być zdecydowanie częściej chwalone niż ganione. Czasem rodzicom wydaje się, że nie mają za co chwalić swojej pociechy, bo przecież ciągle coś psuje, robi bałagan i hałasuje. Ale w tym chaosie z całą pewnością znajdzie się mnóstwo małych i większych sukcesów dziecka.

  • Maluch pokolorował rysunek? – pochwalmy go za staranność i dobór kolorów
  • Zbudował wieżę z rolek papieru toaletowego? – pochwalmy za pomysłowość
  • Samodzielnie założył skarpetki? – przecież to ogromny sukces dla małego człowieka i zdecydowanie zasługuje na pochwałę!

Dzięki takim pozytywnym reakcjom rodziców, dziecko poznaje swoje mocne strony i zyskuje pewność siebie.

Pozwól się wykazać

Każdy rodzic wie jak bardzo dzieci lubią “pomagać”. Ta pomoc nie zawsze jest na rękę dorosłym, bo w praktyce zwykle oznacza więcej pracy przy sprzątaniu i poprawianiu po dziecku. Warto jednak maluchom pozwolić na samodzielność. Najlepiej wygospodarować czas na wspólne gotowanie, majsterkowanie,
czy naukę wiązania butów, żeby dziecko mogło bez poganiania oddać się tym czynnościom. Trudno sobie wyobrazić spokojnego rodzica, kiedy maluch nieudolnie próbuje zrobić sobie kanapkę, czy samodzielnie zawiązać buty, podczas gdy już jesteśmy spóźnieni do pracy. Ale jeśli przełożymy to na popołudnie, atmosfera będzie bardziej sprzyjająca.

Takie drobne, samodzielnie wykonywane czynności dają dziecku poczucie sprawczości i zapewnienie o własnych umiejętnościach. Natomiast ciągłe wyręczanie, czy odganiane od domowych obowiązków podkopuje pewność siebie malucha, który w przyszłości może mieć poczucie, że do niczego się
nie nadaje.

Czym skorupka za młodu…

Aby wychować pewnego siebie człowieka, rodzice powinni przede wszystkim widzieć własne dziecko jako odrębną istotę, która zasługuje na ich szacunek
i bezwarunkową miłość. Pamiętajmy o tym, że to w jaki sposób dziecko jest traktowane, bezpośrednio przekłada się na to jak widzi i traktuje samego siebie.

Dodaj komentarz