Czym jest trening interpersonalny?

Czym jest trening interpersonalny?

Nowoczesny coaching nastawiony jest nie tylko na osiąganie celów. To również sposób na zrozumienie siebie oraz innych i próba humanistycznego podejścia do psychologii. Dobrym przykładem takich działań, jest trening interpersonalny.

Trening interpersonalny co to jest?

Trening interpersonalny to idealny sposób na poznanie siebie, a także badanie własnych zachowań. To rodzaj rozwojowych zajęć z terapeutą, które pozwolą na lepsze zrozumienie własnych reakcji na określone sytuacje. Niekiedy to właśnie od naszej reakcji zależy jak potoczy się dalszy ciąg wydarzeń. To również my decydujemy, czy dana sytuacja życiowa nas przytłoczy, czy może wyjdziemy z niej obronną ręką. Codzienność to wielka przygoda, ale przede wszystkim wyzwania. Niestety rzeczywistość dla niektórych osób może być zbyt przytłaczająca. Dzięki zrozumieniu siebie oraz swoich celów i dążeń możemy znacznie łatwiej funkcjonować w grupie, a także wyrobić sobie poczucie własnej wartości, niezależne od sytuacji życiowej. Tylko wysokie poczucie własnej wartości sprawi, że będziemy osiągać sukcesy i przestaniemy się przejmować oceną innych.

Kompetencje miękkie są bardzo ważne, zwłaszcza dla tych, którzy chcą w przyszłości stać się managerami lub właścicielami firmy. To dzięki umiejętności komunikacji możemy znacznie łatwiej uzyskać cel, a także mieć poprawne stosunki międzyludzkie i zyskać większą ilość klientów. Trening interpersonalny pozwala również na poprawienie relacji w rodzinie lub z partnerem albo partnerką.

Jakie są korzyści z treningu interpersonalnego?

Trening interpersonalny posiada wiele zalet a przeprowadzony przez doświadczonego terapeutę na pewno da również wiele korzyści. Przede wszystkim gwarancją sukcesu tego rodzaju terapii jest nastawienie na każdego uczestnika oraz podejście humanistyczne i indywidualne. Uczestnik pracuje na własnych przekonaniach oraz problemach, a nie wyimaginowanych przykładach. Taki trening pozwoli znacznie łatwiej zrozumieć własne błędy oraz znaleźć ich przyczynę i rozwiązanie. Bez zrozumienia nie ma niestety skutecznej terapii, która pozwoli na unikanie problemów z komunikacją w przyszłości. 

Trening interpersonalny jest nastawiony na relacje międzyludzkie i komunikację, która jest podstawą naszego istnienia w społeczeństwie. Dodatkowo możemy liczyć na doskonalenie zdobytych umiejętności oraz zachowań komunikacyjnych, które pozwolą na lepsze zrozumienie innych. Podczas treningu otrzymujemy również informacje zwrotne, dzięki czemu jest to faktycznie praca nad postawami i problemami, a nie tylko zdobywanie wiedzy na temat komunikacji i interakcji.

Co ważne podczas treningu uczymy się również radzić sobie z emocjami oraz wychodzenia z konfliktu. Sytuacje konfliktowe są zawsze nieodłącznym elementem współistnienia z innymi ludźmi. Nauka relacji, ale również wychodzenia z konfliktu na pewno pomoże w szybszym rozwiązywaniu problemu. To również trening asertywności, wyrażania swoich emocji w sposób, który nie urazi drugiej strony. Pomoże on również zrozumieć drugą stronę oraz pomóc w kryzysowej sytuacji, z poszanowaniem czyiś przekonań i uczuć. 

Będzie to wspaniałe dopełnienie szkolenia dla przyszłych managerów, ale i coachów oraz terapeutów. Dla wszystkich tych osób, które chcą lepiej zrozumieć siebie i innych wspaniałym rozwiązaniem będzie właśnie trening interpersonalny – co to jest i czemu jest on dobrym sposobem na rozwój? Na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. By jednak przekonać się o korzyściach jakie ze sobą niesie, warto samodzielnie zapisać się na takie spotkanie i sprawdzić, co z niego wyniesiemy.

 

 

 

Dodaj komentarz