Związek z introwertykiem

Związek z introwertykiem

Związek wymaga porozumienia, a przede wszystkim zrozumienia. Tylko dzięki nim można stworzyć szczęśliwą parę i nie martwić się o awantury. Często jednak przeszkodą są szkodliwe mity, jakie narosły wokół relacji międzyludzkich. Jedną z nich jest to, że musimy dobierać się wyłącznie z osobami o identycznym charakterze. Nie jest to prawdą, ponieważ przy odrobinie wysiłku introwertycy idealnie dogadają się z osobami bardziej rozrywkowymi. Jak jednak to pogodzić?

Introwertyk a związki

Osoby introwertyczne znacznie trudniej nawiązują relacje. Wolą przebywać samotnie lub w wąskim gronie i nie łatwo się otwierają na nowe znajomości. Jeśli jednak udało nam się poznać introwertyka, to mamy duże szczęście – zapewne oznacza to, ze jesteśmy osobą godną zaufania oraz miłą. Introwertycy niechętnie dzielą się swoim światem, ale ma to swoje plusy. Nie będą oni obgadywali towarzystwa, są nastawieni na słuchanie i nie zmieniają często partnerów lub partnerek. Takie towarzystwo może być idealne dla osoby, która jest po rozstaniu i potrzebuje kogoś zaufanego, kto naprawdę zrozumie i wysłucha w trudnej chwili. Co więcej introwertycy są na tyle skryci, że rzadko zdradzają, nie lubią mieć tajemnic przed partnerami, ale tego samego wymagają od drugiej strony. Często mamy mylne wrażenie, że introwertycy są trudni we wspólnym życiu. O ile zrozumiemy ich naturę oraz uczucia, to może okazać się, że to introwertyk jest odpowiednim partnerem dla nas.

Jak porozumiewać się z introwertykiem?

Introwertycy to jednocześnie lojalni i spokojni partnerzy, którzy nie lubią nadmiernej ilości towarzystwa i częściej wolą spędzać czas z drugą połówką. Z drugiej strony mogą być oni zaborczy, ponieważ nie rozumieją, że druga strona potrzebuje towarzystwa innych osób. Niestety takie zachowanie może przerodzić się później w konflikt. Warto, pomimo bycia w związku z osobą introwertyczną, zachować własne życie oraz sposób bycia. Nie zmieniajmy się na siłę, ale również nie wymagajmy, by druga strona nagle stała się duszą towarzystwa. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa, bez oceniania oraz atakowania drugiej strony. Tylko w ten sposób można znaleźć porozumienie, ale również wypracować kompromis. Wiedząc, jak ważna jest dla introwertyka samotność oraz intymność, nie zmuszajmy go do ciągłego przebywania z innymi. Jeśli z kolei my chcemy wyjść z domu, warto by druga strona również zrozumiała nasze potrzeby. Oboje partnerów powinno czuć zadowolenie ze wspólnego życia. Zazdrość oraz zaborczość może doprowadzić jedynie do rozpadu związku. 

Czy warto zmieniać introwertyka, będąc w nim w związku?

Niektóre zachowania, zwłaszcza te bliskie relacjom toksycznym, należy zmienić i polepszyć. Mowa głównie o próbie zawłaszczenia sobie drugiej osoby oraz stawianiu jej ultimatum. Introwertyk, jak i ekstrawertyk nie powinni być jednak zmieniani na siłę. Mogą stać się dzięki nam lepszymi osobami, ale nigdy nie można wymagać od nich całkowitej zmiany osobowości. Trzeba zaufać drugiej stronie, ale również zrozumieć, że introwertyk w związku nie stanie się nagle lwem salonowym. Może popracować nad swoim zachowaniem i być mniej uprzedzonym do ludzi. Nie wolno jednak wymagać, by zmienił swój styl życia, skoro jest dla niego odpowiedni i dobrze czuje się, gdy czasem uniknie towarzystwa innych osób. Jeśli introwertyk zaakceptuje nasz zabawowy styl życia, to my również możemy odwdzięczyć się akceptacją, równoznaczną z miłością. Osoba godna takiego uczucia na pewno doceni fakt, że nie chcemy zmieniać na siłę jej przyzwyczajeń.

 

 

Dodaj komentarz